Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa "Sztafeta Enigmy"

15.03.2016

Brytyjczycy, jak i Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii będą mogli dowiedzieć się czegoś więcej o roli Polaków w rozszyfrowaniu Enigmy.

W Instytucie Józefa Piłsudskiego w Londynie otwarto we wtorek wystawę na temat współpracy polskich matematyków z brytyjskimi i francuskimi sojusznikami w procesie złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Zatrudnieni w latach 30. w poznańskim Biurze Szyfrów matematycy Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki byli pierwszymi, którzy zastosowali teorię permutacji do rozwiązania zagadki Enigmy. Opierając się częściowo na dokumentach uzyskanych od Francuzów, w 1932 roku udało im się po raz pierwszy złamać kod szyfrujący. Informacje o tym odkryciu przekazano wywiadom francuskiemu i brytyjskiemu dopiero siedem lat później, tuż przed wybuchem wojny. 

"Kiedy atak na Polskę wydawał się nieunikniony, Polacy zdecydowali się na bezprecedensowy ruch w historii międzynarodowego wywiadu i ujawnili swoje sekrety brytyjskim i francuskim sojusznikom. Podczas ściśle tajnego spotkania pod Warszawą nie tylko ujawnili, że złamali kod maszyny, ale nawet przekazali jej zrekonstruowane egzemplarze, ułatwiając praktyczne zrozumienie działania kodu" - powiedział w rozmowie z PAP sir John Dermot Turing, bratanek legendarnego brytyjskiego matematyka Alana Turinga, któremu przypisuje się ostateczne złamanie szyfru Enigmy.

Głównym elementem wystawy jest unikatowy egzemplarz jednej z takich maszyn, zbudowanej na potrzeby Polaków w 1940 roku we Francji. 

"Polscy matematycy mieli do dyspozycji takie maszyny już wcześniej, ale wyjeżdżając z zaatakowanej Polski musieli się ich pilnie pozbyć. Według tego co wiemy co najmniej dziesięć egzemplarzy zostało zakopanych we Włodzimierzu, na terenie współczesnej Ukrainy. Na podstawie wywiezionych dokumentów udało im się jednak we Francji zbudować kolejne kopie, które pozwoliły kontynuować pracę" - powiedziała Olga Topol z Instytutu Piłsudskiego.

Jedna z takich kopii trafiła w ręce Alana Turinga, który kierował brytyjskim zespołem kryptologów w Bletchley Park. 

"Ciężko jednoznacznie powiedzieć, czy bez polskiej pomocy Brytyjczykom udałoby się kiedykolwiek złamać ten kod, ale wiemy na pewno, że w 1939 roku byli kompletnie zdezorientowani. Uzyskane od Polaków informacje uzupełniły wiele luk w ich rozumieniu Enigmy i pozwoliły na dalszą skuteczną pracę" - podkreślił sir Turing.

W ramach projektu "Sztafeta Enigmy", której wystawa jest częścią, w londyńskich szkołach prowadzone będą zajęcia o Enigmie oraz polsko-brytyjskiej współpracy kryptologicznej. Towarzyszyć temu będzie kampania w mediach społecznościowych, korzystająca z hashtaga #SztafetaEnigmy i #EnigmaRelay. 

Wystawa jest otwarta dla zwiedzających od 15 marca. Zwiedzający mogą oglądać ją we wtorki pomiędzy 11 a 16 oraz w czwartki pomiędzy 11 a 18. 

Projekt współfinansują Heritage Lottery Fund i ambasada RP w Londynie.

lap/PAP

[fot. Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook