Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa prac niepełnosprawnych w Krakowie

05.06.2016

Podopieczni Fundacji Anny Dymnej z "Doliny Słońca" stworzyli prace inspirowane mistrzami światowego malarstwa. Efekty ich działalności twórczej można oglądać do 23 czerwca na wystawie "Przerobili Van Gogha" w Krakowie.

Jest to trzecia wystawa prac podopiecznych "Doliny Słońca" w Radwanowicach, zorganizowana w Galerii 2 Światy na krakowskim Kazimierzu. Tym razem pokazywane są prace ośmiu osób, które uczestniczą tam w warsztatach plastycznych: Ewy Gerono, Katarzyny Małek, Krystyny Rudek, Urszuli Woźniak, Adama
Barana, Edwarda Grabowskiego, Grzegorza Dyragi i Jana Tekieli.

"Wśród prac, które można zobaczyć, są m.in. prace inspirowane mistrzami światowego malarstwa, w tym również Vincenta Van Gogha. Nie są to jednak prace odtwórcze - każda z nich, została przetworzona przez wrażliwość i talent naszych artystów" - zaznaczył Mateusz Biernat, terapeuta z "Doliny Słońca" i pomysłodawca wystawy.

Dodał, że na ekspozycji pokazano także autorskie prace niepełnosprawnych artystów, które ukazują, jak oni sami widzą i czują świat.

Zdaniem właścicielek galerii Anny Jeziornej i Joanny Rapickiej wszystkich prezentowanych artystów łączy kolor, odwaga twórczej wypowiedzi i chęć pokazania swojego świata. "Inspiracje są ważne, najpiękniej jednak, kiedy artysta idzie dalej, skupia się na swojej wizji rzeczywistości i właśnie to na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować w tych niezwykłych pracach na papierze" - oceniły.

Wystawa potrwa do 23 czerwca. Jej organizatorami są Republika Marzeń Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Galeria 2 Światy. Wstęp jest bezpłatny.

 

wkt/PAP

 

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook