Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa poświęcona Andrzejowi Przewoźnikowi

05.08.2013

W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa otwarto w poniedziałek wystawę pokazującą dorobek naukowy i osiągnięcia Andrzeja Przewoźnika - wieloletniego sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, który zginął w katastrofie smoleńskiej. To także prezentacja jego związków z Węgrami.

Ekspozycja zatytułowana "W naszej pamięci/Emlekeinkben. Andrzej Przewoźnik. 1963-2010. Katyń" została przygotowana z inicjatywy węgierskiego Ministerstwa Administracji Publicznej i Sprawiedliwości. Była pokazywana w 2011 r. w budapesztańskim Domu Terroru, a potem także w Warszawie, Białymstoku, Gdańsku i Wrocławiu.

W kontenerach używanych do transportu lotniczego bagaży wystawione zostały m.in. książki autorstwa Andrzeja Przewoźnika, jego indeks i dyplom ukończenia studiów na UJ, odznaczenia, kalendarz z odręcznymi zapiskami, wejściówki na uroczystości w Jedwabnem w 2001 r. i na Westerplatte w 2009 r. Zwiedzający zobaczą także torbę, zegarek i paszport dyplomatyczny, które ocalały po katastrofie smoleńskiej.

Wystawa ukazuje związki Andrzeja Przewoźnika z Węgrami oraz jego dorobek naukowy i osiągnięcia jako sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, którym był przez 18 lat. Jego największą zasługą było wyjednanie zgody Rosji i innych państw poradzieckich na utworzenie na ich terenie Polskich Cmentarzy Wojennych - w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Koordynował też i organizował renowację Cmentarza Orląt we Lwowie i wielu innych miejsc pochówków Polaków na świecie.

W otwarciu wystawy w Krakowie uczestniczyła wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie - Karolina Kaczorowska.

Wdowa po Andrzeju Przewoźniku powiedziała w poniedziałek, że bardzo się cieszy, iż wystawa jest pokazywana w Krakowie, mieście, z którego pochodził i które go ukształtowało. "Dla niego Kraków był kolebką tradycji, historii, miłości i szacunku do wolnego państwa i z tym poszedł dalej, z wielką wrażliwością na pamięć o ludziach, którzy oddawali życie za naszą wolność. Choć pracował w Warszawie, nigdy z Krakowa nie wyszedł" - mówiła Jolanta Przewoźnik. "Był człowiekiem z pasją. Nigdy nie zostawiał próśb, które do niego kierowano bez odzewu" - dodała.

Podczas debaty towarzyszącej otwarciu wystawy Jolanta Przewoźnik podkreśliła, że do każdej sprawy podchodził z wielką determinacją przygotowaniem merytorycznym i wytrwałością, czego przykładem jest renowacja Cmentarza Orląt we Lwowie.

Jak podkreślił historyk prof. Mariusz Wołos Andrzej Przewoźnik miał nieprawdopodobną żyłkę badacza - historyka czasów najnowszych, choć nie miał czasu, by tą pasję do końca zrealizować. "Trzeba mieć nieprawdopodobną wolę, by dokonać tego, co zrobił na Wschodzie Andrzej Przewoźnik. Nie chodzi tylko o cmentarze w Katyniu czy Miednoje, ale o setki tablic pamiątkowych rozsianych po całej Rosji" - mówił prof. Wołos.

Dodał, że historycy rosyjscy, którzy mają do Polaków choćby odrobinę sympatii, mówią o Przewoźniku i jego działalności na rzecz upamiętniania miejsc zbrodni sowieckich z największym szacunkiem. Jak zauważył prof. Wołos "w żadnym innym kierunku polityki pamięci nie mamy tak wiele do zrobienia, jak na Wschodzie".

Według prof. Jana Rydla - historyka, przewodniczącego Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność - Andrzej Przewoźnik umiał świetnie pisać i opowiadać o historii, a jednocześnie był krzepiącym przykładem kompetentnego, myślącego w kategoriach ponadpartyjnych urzędnika państwowego. "Rządy się zmieniały, a Andrzej Przewoźnik był człowiekiem niekwestionowalnym i niezastąpionym, z roku na rok coraz bardziej" - mówił prof. Rydel.

Jak podkreślił dyrektor sekretariatu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność Rafał Rogulski Przewoźnik był bardzo trudnym, bo upartym negocjatorem, ale dzięki temu osiągał cel. Jak zauważył dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek myślenie, które prezentował w swoich działaniach zmarły tragicznie sekretarz ROPWiM było "realizowaniem w praktyce polskiej polityki pamięci".

Wystawa w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, prezentowana dzięki zaangażowaniu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, potrwa do 1 września. Później ekspozycja ma być pokazywana w Katowicach, Łodzi, Szczecinie, Poznaniu, a w 2014 r. planowana jest jej prezentacja w Smoleńsku.

Andrzej Przewoźnik urodził się w 1963 r. Ukończył historię na UJ. Od 1986 r., jeszcze jako student działał na rzecz środowisk byłych żołnierzy AK. W latach 1990 - 92 pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, od 1992 r. aż do śmierci był sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Był również członkiem Rady Muzealnej Państwowego Muzeum KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, wiceprzewodniczącym Rady Muzeum Wojska Polskiego oraz członkiem Rady Programowej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Był autorem wielu publikacji i artykułów o charakterze naukowym oraz redaktorem naczelnym historycznego czasopisma "Niepodległość". Wspólnie z prof. Adamem Strzemboszem w 1999 roku napisał książkę "Generał Nil" o gen. Auguście Emilu Fieldorfie.

PAP/run


Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook