Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa plakatu filmowego

04.10.2013

Ponad 250 prac wybitnych polskich artystów, m.in. Henryka Tomaszewskiego, Franciszka Starowieyskiego, Jana Młodożeńca, Wojciecha Fangora, obejrzeć można na wystawie "Filmowo mi... Polskie plakaty filmowe z lat 1945-1969" w warszawskim Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w piątek wieczorem. Ekspozycja obejmie polskie plakaty zapowiadające filmy zarówno produkcji polskiej, jak i zagraniczne.

- Wiele z prac, które zostaną zaprezentowane, to "ikony polskiej i międzynarodowej sztuki – zwróciła uwagę komisarz wystawy Aleksandra Jatczak.

- Nagradzane, poszukiwane przez kolekcjonerów, analizowane przez historyków, osiągające rekordowe ceny na aukcjach. Muzeum Plakatu należy do nielicznych, posiadających nawet unikatowe egzemplarze, występujące już tylko w pojedynczych sztukach - podkreśliła Jatczak.

Na wystawie obejrzeć można prace np.: Henryka Tomaszewskiego (plakat do filmu "Obywatel Kane"), Romana Cieślewicza (film "Eroica"), Franciszka Starowieyskiego ("Dom pod urwiskiem"), Wojciecha Fangora ("Czarna Carmen"), Jana Młodożeńca ("Koniec nocy"), Leszka Hołdanowicza ("Ręce nad miastem"), a także plakaty m.in. do filmów "Bulwar zachodzącego słońca", "Zawrót głowy", "W samo południe" czy "Kanał".

Jako uzupełnienie wystawy zaprezentowane zostaną - poświęcone kinematografii, a szerzej dotąd nie znane - recenzje i felietony autorstwa Agnieszki Osieckiej. Ekspozycja będzie czynna aż do 12 stycznia, wpisując się w obchody 45-lecia Muzeum Plakatu w Wilanowie - najstarszego muzeum plakatu na świecie.

PAP

[FOTO: facebook.com]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook