Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa o wysiedleniach w Muzeum na Majdanku

17.07.2013

Relacje byłych więźniów, pamiątki i fotografie umieszczone zostały na multimedialnej wystawie "Wysiedleńcy z Zamojszczyzny w obozie na Majdanku", która w poniedziałek będzie otwarta w majdankowskim muzeum.

Wystawa została urządzona w 70. rocznicę deportacji wysiedlanych przez Niemców mieszkańców Zamojszczyzny do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Mieści się w zaadaptowanym na pawilon wystawienniczy baraku, w którym niegdyś był obozowy warsztat szewski. Wyposażono go m.in. w nowoczesny sprzęt elektroniczny.

"W przestrzeni historycznej staramy się izolować obszary sacrum, związane ze śmiercią więźniów, natomiast w ramach wystawy historycznej usiłujemy łączyć tradycyjne środki wyrazu z nowymi rozwiązaniami, multimedialnymi, zwłaszcza w tych miejscach, w których do głosu powinni dochodzić byli więźniowie, świadkowie epoki" - powiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor muzeum Tomasz Kranz.

Na wystawie można wysłuchać i obejrzeć kilkadziesiąt relacji mieszkańców Zamojszczyzny, którzy jako dzieci trafili na Majdanek. Ich wspomnienia zostały nagrane przez pracowników muzeum. Eksponowano pamiątki po wysiedleńcach, takie jak ich ubrania i buty, dziecięce zabawki, naczynia i sztućce, których używali, książeczki do nabożeństwa, różańce. Na planszach umieszczono archiwalne fotografie i informacje o losach wysiedleńców.

Wysiedlenia na Zamojszczyźnie były częścią Generalnego Planu Wschodniego III Rzeszy, który miał być realizowany przez 20-30 lat. Przewidywał on wysiedlenie milionów Słowian z krajów Europy Wschodniej i Środkowej. Plany niemieckie przewidywały wypędzenie 140 tys. Polaków z blisko 700 wsi oraz sprowadzenie na ich miejsce 60 tys. kolonistów niemieckich.

Na Zamojszczyźnie wysiedlenia rozpoczęły się jesienią 1942 r. W ciągu kilku miesięcy hitlerowcy z około 300 wsi wypędzili z domów ponad 100 tys. mieszkańców, w tym ok. 30 tys. dzieci. Przesiedleńcy trafiali najpierw do obozów przejściowych utworzonych w Zamościu i Zwierzyńcu. Tam dokonywano ich selekcji, a potem ludzie ci, w bydlęcych wagonach, byli wywożeni na roboty do Niemiec lub do obozów koncentracyjnych.

Na Majdanek w lipcu i czerwcu 1943 r. trafiło około 9 tys. osób. Przebywali tu przez kilka tygodni w prymitywnych warunkach, ciasnocie, zaduchu i brudzie. Byli głodzeni, doskwierały im insekty. 6 tys. z nich zostało wywiezionych na roboty do Niemiec, a 2,2 tys. Niemcy zwolnili w celu osiedlenia w podlubelskich miejscowościach. Około 10 proc. wysiedleńców nie przeżyło obozu na Majdanku.

Wystawa zostanie otwarta w poniedziałek podczas obchodów 69. rocznicy likwidacji obozu. Będzie ją można oglądać do maja przyszłego roku.

Adaptacja baraku i urządzenie wystawy kosztowało około 2 mln zł. 70 proc. wydatków zostało pokrytych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, a reszta - z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mc,PAP
[fot. majdanek.eu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook