Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa o wysiedleniach w Muzeum na Majdanku

17.07.2013

Relacje byłych więźniów, pamiątki i fotografie umieszczone zostały na multimedialnej wystawie "Wysiedleńcy z Zamojszczyzny w obozie na Majdanku", która w poniedziałek będzie otwarta w majdankowskim muzeum.

Wystawa została urządzona w 70. rocznicę deportacji wysiedlanych przez Niemców mieszkańców Zamojszczyzny do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Mieści się w zaadaptowanym na pawilon wystawienniczy baraku, w którym niegdyś był obozowy warsztat szewski. Wyposażono go m.in. w nowoczesny sprzęt elektroniczny.

"W przestrzeni historycznej staramy się izolować obszary sacrum, związane ze śmiercią więźniów, natomiast w ramach wystawy historycznej usiłujemy łączyć tradycyjne środki wyrazu z nowymi rozwiązaniami, multimedialnymi, zwłaszcza w tych miejscach, w których do głosu powinni dochodzić byli więźniowie, świadkowie epoki" - powiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor muzeum Tomasz Kranz.

Na wystawie można wysłuchać i obejrzeć kilkadziesiąt relacji mieszkańców Zamojszczyzny, którzy jako dzieci trafili na Majdanek. Ich wspomnienia zostały nagrane przez pracowników muzeum. Eksponowano pamiątki po wysiedleńcach, takie jak ich ubrania i buty, dziecięce zabawki, naczynia i sztućce, których używali, książeczki do nabożeństwa, różańce. Na planszach umieszczono archiwalne fotografie i informacje o losach wysiedleńców.

Wysiedlenia na Zamojszczyźnie były częścią Generalnego Planu Wschodniego III Rzeszy, który miał być realizowany przez 20-30 lat. Przewidywał on wysiedlenie milionów Słowian z krajów Europy Wschodniej i Środkowej. Plany niemieckie przewidywały wypędzenie 140 tys. Polaków z blisko 700 wsi oraz sprowadzenie na ich miejsce 60 tys. kolonistów niemieckich.

Na Zamojszczyźnie wysiedlenia rozpoczęły się jesienią 1942 r. W ciągu kilku miesięcy hitlerowcy z około 300 wsi wypędzili z domów ponad 100 tys. mieszkańców, w tym ok. 30 tys. dzieci. Przesiedleńcy trafiali najpierw do obozów przejściowych utworzonych w Zamościu i Zwierzyńcu. Tam dokonywano ich selekcji, a potem ludzie ci, w bydlęcych wagonach, byli wywożeni na roboty do Niemiec lub do obozów koncentracyjnych.

Na Majdanek w lipcu i czerwcu 1943 r. trafiło około 9 tys. osób. Przebywali tu przez kilka tygodni w prymitywnych warunkach, ciasnocie, zaduchu i brudzie. Byli głodzeni, doskwierały im insekty. 6 tys. z nich zostało wywiezionych na roboty do Niemiec, a 2,2 tys. Niemcy zwolnili w celu osiedlenia w podlubelskich miejscowościach. Około 10 proc. wysiedleńców nie przeżyło obozu na Majdanku.

Wystawa zostanie otwarta w poniedziałek podczas obchodów 69. rocznicy likwidacji obozu. Będzie ją można oglądać do maja przyszłego roku.

Adaptacja baraku i urządzenie wystawy kosztowało około 2 mln zł. 70 proc. wydatków zostało pokrytych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, a reszta - z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mc,PAP
[fot. majdanek.eu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 3. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 4. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 5. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 6. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 7. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook