Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa o Powstaniu Styczniowym w muzeum UJ

18.02.2013

Otwarta dziś wystawa prezentuje zaangażowanie studentów i wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego w Powstanie Styczniowe oraz różne stanowiska wobec tego zrywu niepodległościowego.

W Collegium Maius można zobaczyć m.in. powstańczą chorągiew z oddziału gen. Antoniego Jeziorańskiego z walk pod Kobylanką, broń, fotografie powstańców i pamiątki po nich, listy, odezwy, druki kancelaryjne, kupon loterii na cele narodowe oraz czarną biżuterię noszoną przez kobiety na znak żałoby po upadku insurekcji.

"Chcemy na tej wystawie pokazać udział środowiska uniwersyteckiego w powstaniu styczniowym i jednocześnie ścieranie się różnych stanowisk wobec walki zbrojnej" - mówiła Grażyna Grzechnik-Correale z Muzeum UJ.

"Uniwersytet Jagielloński wobec powstania styczniowego to temat ważny dla poznania przeszłości naszej uczelni i jej etosu. Postanowiliśmy połączyć historię instytucji z historiami konkretnych ludzi" - mówił podczas otwarcia wystawy dyrektor Muzeum UJ dr hab. Krzysztof Stopka. "Powstanie Styczniowe przesądziło nie tylko o losach jednostek i narodu, lecz w dużej mierze także o dziejach uniwersytetu. Niemal nikt nie pozostawał wobec tego faktu neutralny. Niemal dla nikogo nie było to wydarzenie nieważne. Tyle tylko, że powstanie jednych porywało, a innych przytłaczało lub odpychało. Jedni gorliwie dążyli do zrywu powstańczego, inni równie gorąco mu się sprzeciwiali" - podkreślił Stopka.

Wystawę otwiera sala, w której przypomniano o Stefanie Giebułtowskim.  23-letni student UJ zginął w bitwie o Miechów. Jego siostra Teodora Giebułtowska była żoną Jana Matejki. Sam malarz, choć w walce zbrojnej nie uczestniczył, zbierał pieniądze na rzecz powstańców i przewoził broń. Stefan Giebułtowski był jednym z wielu studentów uniwersytetu, którzy wzięli czynny udział w walce zbrojnej, wielu z nich zginęło. W gablocie można zobaczyć m.in. oryginalne kule ołowiane znalezione na terenie, gdzie 17 lutego 1863 r. rozegrała się bitwa miechowska.

Kolejna sala - zaaranżowana na XIX-wieczny salon - poświęcona została rodzinie Żulińskich z Krakowa, która jest symbolem wszystkich rodzin zaangażowanych w walkę powstańczą. Roman Żuliński, współpracownik Rządu Narodowego, został aresztowany i stracony w Cytadeli Warszawskiej. Jedną z najcenniejszych pamiątek jest jego złoty zegarek oraz grypsy wysyłane przez niego z więzienia do rodziny. Na wystawie przypomniano także o powstańczych tradycjach w związanych z UJ rodzinach: Zollów, Zakrzewskich i Spisów.

"Charakterystyczne było to, że przedstawiciele rodzin niepolskich, którzy na początku XIX wieku osiedlili się na terenie dawnego Królestwa Polskiego, w ciągu jednego pokolenia tak się spolonizowali, że reprezentanci ich rodów brali udział w walce o odzyskanie niepodległości i byli zdolni do poświęcenia życia. To świadczy o niezwykłej sile kultury i tożsamości polskiej" - mówił prof. Andrzej Zoll, wspominając powstańca styczniowego Ludwika Zolla, młodszego brata swojego pradziadka.

Na wystawie można zobaczyć także fotografie około 50 studentów UJ, którzy walczyli w powstaniu. Wiele z tych zdjęć powstało w atelier Walerego Rzewuskiego, który fotografował ochotników przed wymarszem do walki.

Jedna z sal poświęcona jest krytykom i zwolennikom powstania styczniowego. Do sceptyków należeli m.in. historyk Józef Szujski i historyk literatury, rektor UJ Stanisław Tarnowski. Orędownikami walki zbrojnej byli m.in. historycy Ludwik Kubala i Tadeusz Wojciechowski, socjolog Ludwik Gumplowicz i filozof Stefan Buszczyński, którzy z powodu swoich poglądów mieli później kłopoty z karierą naukową.

Jak powiedział PAP dr hab. Krzysztof Stopka wystawa ma pokazać mobilizację społeczeństwa do walki o niepodległość, ale też uzmysłowić współczesnym, że dyskusje na temat sensu powstania to nic nowego, ponieważ toczyły się one już w momencie wybuchu powstania styczniowego i były naładowane dużą dozą emocji.

Ekspozycję zamyka prezentacja publikacji wydanych po upadku powstania.

Autorem koncepcji wystawy "Rzecz o roku 1863. Uniwersytet Jagielloński wobec powstania styczniowego" jest dr hab. Andrzej Zięba z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ.

Wystawa potrwa do 5 sierpnia. Towarzyszyć jej będą warsztaty edukacyjne dla uczniów. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Biblioteką Jagiellońską i Archiwum UJ. Wiele eksponatów zostało wypożyczonych ze zbiorów prywatnych.

PAP/kop
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook