Jedynie prawda jest ciekawa

Wystawa o Kuklińskim w PE

04.02.2015

Europosłowie zobaczą wystawę z okazji rocznicy konferencji w Jałcie.

W rocznicę konferencji jałtańskiej w Parlamencie Europejskim została otwarta wystawa poświęcona misji płk. Ryszarda Kuklińskiego – pisze „Nasz Dziennik”.

„To znakomita okazja do przedstawienia dokonań pierwszego polskiego oficera w NATO na forum PE” – mówi dyrektor Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego Filip Frąckowiak.

Celem wystawy jest uświadomienie europejskim politykom faktów, które wskazują na to, jak Polak zapobiegł III wojnie światowej i czym dla Polski była decyzja o oddaniu jej przez zachodnich polityków w ręce Stalina.

Mają to pokazać m.in. mapy sztabowe, które przedstawiają plany wojenne ZSRS, szczególnie te odnoszące się do zachodniej Europy - wskazuje Frąckowiak.

Wystawa trafiła do Brukseli dzięki staraniom Izby oraz europoseł Anny Fotygi z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W przygotowaniach pomagało też Archiwum Akt Nowych.

Na ekspozycji „Pułkownik Kukliński – polska samotna misja” można zobaczyć 120 dokumentów, fotografii i innych archiwaliów oraz mundur płk. Kuklińskiego. Posłowie i pracownicy PE mogą ją oglądać w holu głównym europarlamentu przez trzy dni.

mly/PAP

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook