Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa o Janie Karskim w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce

27.04.2013

Wystawa poświęcona Janowi Karskiemu, prezentowana wcześniej w Nowym Jorku i Waszyngtonie, dotarła do Chicago. W Muzeum Polskim w Ameryce w piątek odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji w wersji angielskiej "Świat wiedział: Jan Karski. Niedokończona Misja".

Otwierając wystawę w Muzeum Polskim w Ameryce konsul RP Konrad Zieliński powiedział, że nie możemy dać zapomnieć światu o takich bohaterach jak Jan Karski.

To druga odsłona ekspozycji o legendarnym emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego w Chicago. Wcześniej, w dniach 8-23 kwietnia br., prezentowana była w budynku władz miejskich w śródmieściu Chicago.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie we współpracy z Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego z USA, a sponsorowana jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Wystawa poświęcona Janowi Karskiemu w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce pozostanie otwarta dla zwiedzających do 19 maja. Później będzie prezentowana w kolejnych amerykańskich miastach.

Ekspozycja pod nazwą "The World Knew: Jan Karski's Mission for Humanity" stworzona przez warszawskie Muzeum Historii Polski składa się z anglojęzycznych planszy opisujących różne okresy życia Jana Karskiego, w tym czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów. Jan Karski - w rzeczywistości Jan Kozielewski - zmarł w Waszyngtonie 13 lipca 2000 r. w wieku 86 lat.

Na wystawie w Muzeum Polskim w Ameryce nie znalazł się prezydencki Medal Wolności, najwyższe odznaczenie cywilne w Stanach Zjednoczonych przyznane pośmiertnie Janowi Karskiemu w maju ub. roku przez prezydenta Baracka Obamę. Medal był prezentowany wcześniej na zakończonej 23 kwietnia wystawie w budynku władz miejskich w centrum Chicago.

"Prezydencki Medal Wolności w ubiegłym roku pośmiertnie przyznany Janowi Karskiemu przez prezydenta Obamę wrócił do Waszyngtonu, ale wystawę uzupełniamy eksponatami z zasobów naszego muzeum" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce Jan Loryś. Dodał, że są to m.in. publikacje Karskiego i oryginalne plakaty z czasów drugiej wojny światowej.

Dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie Robert Kostro w rozmowie z PAP przypomina, że anglojęzyczna wersja wystawy poświęcona Janu Karskiemu oprócz Chicago prezentowana była w siedzibie ONZ w Nowym Jorku i w ambasadzie RP w Waszyngtonie.

"W planach mamy pokazanie wystawy na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, na którym Jan Karski był wykładowcą. Był nauczycielem wielu wybitnych postaci amerykańskiego życia publicznego, w tym prezydenta Billa Clintona" - dodał Kostro, który brał udział w otwarciu wystawy w Chicago.

Przypomniał w rozmowie z PAP, że po wojnie Jan Karski osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie od 1952 roku był profesorem Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie, na którym wykładał przez 40 lat. Studentami Karskiego byli także urzędujący gubernator Illinois Pat Quinn i prominentny demokratyczny senator z tego stanu Dick Durbin.

Zdaniem dyrektora Muzeum Historii Polski, Roberta Kostro, prezentacja wystawy poświęconej Karskiemu w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce może być ciekawym i ważnym doświadczeniem dla społeczności polonijnej, bo - jak się wyraził - "jest to okazja do poznania wybitnej osobistości, która zasłużyła się w historii obu krajów: Stanów Zjednoczonych i Polski, ale także całego świata.

"Ta wystawa jest dla nas bardzo ważna. Przy jej pomocy możemy w jakimś sensie wpłynąć na dialog polsko-żydowski w temacie, który nas łączy, nawet jeżeli są wokół tego trudne kwestie, w których będziemy się czasami spierali" - stwierdził w rozmowie z PAP Kostro.

Za kolejny cel prezentowanej w Stanach Zjednoczonych wystawy o Karskim uznał chęć pogłębiania wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym i Armii Krajowej. Zdaniem dyrektora Muzeum Historii Polski, ta wiedza poza granicami Polski jest bardzo powierzchowna.

Honorowy patronat nad programem "Jan Karski. Niedokończona misja" Muzeum Historii Polski w Warszawie sprawuje prezydent RP Bronisław Komorowski.

Bożena McLees z Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego w USA (Jan Karski Educational Foundation) zaznacza w rozmowie z PAP, że prezentacja wystawy poświęconej Karskiemu w Chicago to tylko początek działań zmierzających do popularyzacji dziedzictwa tego polskie bohatera w Stanach Zjednoczonych.

"W planach mamy szeroko zakrojoną współpracę z Amerykańskim Związkiem Bibliotek, dzięki czemu wystawa o Janie Karskim będzie mogła objechać całe Stany Zjednoczone w 2014 roku, czyli w 100. rocznicę urodzin emisariusza" - powiedziała McLees.

Jak poinformowała, Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego w USA podjęła działania, by  książkę o Jana Karskiego "Story of a Secret State", która ponownie ukazała się nakładem Uniwersytetu Georgetown, została wprowadzona do szkół średnich w całym Chicago.

Misją Fundacji powstałej 12 listopada 2012 r. w Chicago (tego samego dnia fundacja została zarejestrowana także w Warszawie) jest rozpowszechnianie wiedzy o dziedzictwie Jana Karskiego w myśl idei tolerancji i odpowiedzialności obywatelskiej.

PAP/kop
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 3. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 4. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 5. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 6. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 7. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook