Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa o Janie Karskim w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce

27.04.2013

Wystawa poświęcona Janowi Karskiemu, prezentowana wcześniej w Nowym Jorku i Waszyngtonie, dotarła do Chicago. W Muzeum Polskim w Ameryce w piątek odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji w wersji angielskiej "Świat wiedział: Jan Karski. Niedokończona Misja".

Otwierając wystawę w Muzeum Polskim w Ameryce konsul RP Konrad Zieliński powiedział, że nie możemy dać zapomnieć światu o takich bohaterach jak Jan Karski.

To druga odsłona ekspozycji o legendarnym emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego w Chicago. Wcześniej, w dniach 8-23 kwietnia br., prezentowana była w budynku władz miejskich w śródmieściu Chicago.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie we współpracy z Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego z USA, a sponsorowana jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Wystawa poświęcona Janowi Karskiemu w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce pozostanie otwarta dla zwiedzających do 19 maja. Później będzie prezentowana w kolejnych amerykańskich miastach.

Ekspozycja pod nazwą "The World Knew: Jan Karski's Mission for Humanity" stworzona przez warszawskie Muzeum Historii Polski składa się z anglojęzycznych planszy opisujących różne okresy życia Jana Karskiego, w tym czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów. Jan Karski - w rzeczywistości Jan Kozielewski - zmarł w Waszyngtonie 13 lipca 2000 r. w wieku 86 lat.

Na wystawie w Muzeum Polskim w Ameryce nie znalazł się prezydencki Medal Wolności, najwyższe odznaczenie cywilne w Stanach Zjednoczonych przyznane pośmiertnie Janowi Karskiemu w maju ub. roku przez prezydenta Baracka Obamę. Medal był prezentowany wcześniej na zakończonej 23 kwietnia wystawie w budynku władz miejskich w centrum Chicago.

"Prezydencki Medal Wolności w ubiegłym roku pośmiertnie przyznany Janowi Karskiemu przez prezydenta Obamę wrócił do Waszyngtonu, ale wystawę uzupełniamy eksponatami z zasobów naszego muzeum" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce Jan Loryś. Dodał, że są to m.in. publikacje Karskiego i oryginalne plakaty z czasów drugiej wojny światowej.

Dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie Robert Kostro w rozmowie z PAP przypomina, że anglojęzyczna wersja wystawy poświęcona Janu Karskiemu oprócz Chicago prezentowana była w siedzibie ONZ w Nowym Jorku i w ambasadzie RP w Waszyngtonie.

"W planach mamy pokazanie wystawy na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, na którym Jan Karski był wykładowcą. Był nauczycielem wielu wybitnych postaci amerykańskiego życia publicznego, w tym prezydenta Billa Clintona" - dodał Kostro, który brał udział w otwarciu wystawy w Chicago.

Przypomniał w rozmowie z PAP, że po wojnie Jan Karski osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie od 1952 roku był profesorem Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie, na którym wykładał przez 40 lat. Studentami Karskiego byli także urzędujący gubernator Illinois Pat Quinn i prominentny demokratyczny senator z tego stanu Dick Durbin.

Zdaniem dyrektora Muzeum Historii Polski, Roberta Kostro, prezentacja wystawy poświęconej Karskiemu w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce może być ciekawym i ważnym doświadczeniem dla społeczności polonijnej, bo - jak się wyraził - "jest to okazja do poznania wybitnej osobistości, która zasłużyła się w historii obu krajów: Stanów Zjednoczonych i Polski, ale także całego świata.

"Ta wystawa jest dla nas bardzo ważna. Przy jej pomocy możemy w jakimś sensie wpłynąć na dialog polsko-żydowski w temacie, który nas łączy, nawet jeżeli są wokół tego trudne kwestie, w których będziemy się czasami spierali" - stwierdził w rozmowie z PAP Kostro.

Za kolejny cel prezentowanej w Stanach Zjednoczonych wystawy o Karskim uznał chęć pogłębiania wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym i Armii Krajowej. Zdaniem dyrektora Muzeum Historii Polski, ta wiedza poza granicami Polski jest bardzo powierzchowna.

Honorowy patronat nad programem "Jan Karski. Niedokończona misja" Muzeum Historii Polski w Warszawie sprawuje prezydent RP Bronisław Komorowski.

Bożena McLees z Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego w USA (Jan Karski Educational Foundation) zaznacza w rozmowie z PAP, że prezentacja wystawy poświęconej Karskiemu w Chicago to tylko początek działań zmierzających do popularyzacji dziedzictwa tego polskie bohatera w Stanach Zjednoczonych.

"W planach mamy szeroko zakrojoną współpracę z Amerykańskim Związkiem Bibliotek, dzięki czemu wystawa o Janie Karskim będzie mogła objechać całe Stany Zjednoczone w 2014 roku, czyli w 100. rocznicę urodzin emisariusza" - powiedziała McLees.

Jak poinformowała, Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego w USA podjęła działania, by  książkę o Jana Karskiego "Story of a Secret State", która ponownie ukazała się nakładem Uniwersytetu Georgetown, została wprowadzona do szkół średnich w całym Chicago.

Misją Fundacji powstałej 12 listopada 2012 r. w Chicago (tego samego dnia fundacja została zarejestrowana także w Warszawie) jest rozpowszechnianie wiedzy o dziedzictwie Jana Karskiego w myśl idei tolerancji i odpowiedzialności obywatelskiej.

PAP/kop
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook