Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa na ŚDM: „Jan Paweł II. Źródła”

20.07.2016

Wystawę MHP "Jan Paweł II. Źródła", która ma przybliżyć historię Polski pielgrzymom przybywającym na ŚDM, można oglądać na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Jej poszczególne części opowiadają m.in. o chrzcie Polski, polskich świętych i powstaniu Solidarności.

Wystawa powstała we współpracy Muzeum Historii Polski (MHP) i Centrum Myśli Jana Pawła II. Celem wystawy, jak mówił na środowej konferencji prasowej dyrektor MHP Robert Kostro, jest przede wszystkim upamiętnienie 1050. rocznicy chrztu Polski oraz promowanie historii Polski wśród turystów i pielgrzymów, którzy pojawią się w Warszawie w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Ideą natomiast jest pokazanie, "jak ważną historyczną rolę odegrali w naszych dziejach wybitni ludzie związani z Kościołem, przede wszystkim święci począwszy od św. Wojciecha i Stanisława - patronów Polski". 

"Chcemy pokazać nasze dzieje także poprzez m.in. takie wyjątkowe postacie jak bł. Wincenty Kadłubek, jeden z pierwszych polskich historyków, czy bardziej współcześnie: przez o. Maksymiliana Kolbe, św. Faustynę i ks. Jerzego Popiełuszko" - powiedział Kostro. 

Łukasz Ofiara z Centrum Myśli Jana Pawła II opowiedział PAP o rozplanowaniu ekspozycji. "Wystawa jest zbudowana z sześciu symbolicznych przestrzeni i czterech bram: chrztu, czyli drzwi gnieźnieńskich; bramy Auschwitz; bramy stoczni gdańskiej i bramy prowadzącej do trzeciego tysiąclecia" - mówił. Jak dodał, ekspozycja "ma przekazać historię Polski opowiedzianą przez Jana Pawła II". 

Na ekspozycję składają się zdjęcia historyczne m.in. z pielgrzymek Jana Pawła II, reprodukcje obrazów o tematyce historycznej, biogramy świętych i błogosławionych oraz projekcje multimedialne. Przedstawionym na wystawie wydarzeniom historycznym i związanym z nimi eksponatom, ikonografiom towarzyszyć będą cytaty z homilii, przemówień, listów czy książek Jana Pawła II. Całość wzbogacić ma też komentarz historyczny. 

Michał Senk z Centrum Myśli Jana Pawła II, odnosząc się do narracji wystawy, zastrzegł, że Jan Paweł II - choć nie był historykiem - jak mało kto rozumiał historię Polski, Europy i Świata. "Nie był historykiem, ale bezpośrednio doświadczył dwóch totalitaryzmów" - zaznaczył Senk. "Dokonany wybór treści prezentuje, jak widać w tytule wystawy, źródła jego myśli. Bez wiedzy o tych wydarzeniach nie sposób zrozumieć współczesną historię Polski. Takie zaproszenie - do zwiedzenia wystawy i zrozumienia - kierujemy do warszawiaków, turystów, pielgrzymów i tych wszystkich, którzy chcą lepiej poznać i zrozumieć polską kulturę" - dodał. 

Na ekspozycję prowadzi przedsionek, za którym znajduje się Sala Chrztu. "Tam poznajemy historię Mieszka I i Dąbrówki, przy pomocy kronik opowiadamy o samym chrzcie, pokazujemy Polskę z tamtego okresu, zabytki architektury romańskiej. Sala kończy się rokiem 1000 i zjazdem gnieźnieńskim. Przekraczamy symbolicznie Drzwi Gnieźnieńskie i wchodzimy do Sali Świętych, poprzez losy których przybliżamy praktycznie 800 kolejnych lat historii Polski. Pokazujemy sylwetki świętych i błogosławionych m.in. św. Wojciecha, św. Stanisława, św. Jadwigę Andegaweńską, św. Kazimierza Jagiellończyka, bł. Wincentego Kadłubka, św. Andrzeja Bobolę, św. Brata Alberta i św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego" - opowiadała jedna z kuratorek wystawy Gabriela Sierocińska-Dec. 

Jak zaznaczyła ich postacie są punktem wyjścia do opowiedzenia o naszej historii. "Np. przy św. Jadwidze mówimy o powstaniu Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy Kazimierzu Jagiellończyku - o związkach Polski z Litwą, przy Bracie Albercie mówimy o powstaniu styczniowym, podobnie jak przy Zygmuncie Szczęsnym Felińskim. Postacie są ułożone w porządku chronologicznym, dzięki czemu prowadzą przez naszą historię do 1918 r." - opowiadała. 

Potem przechodzimy do Sali Totalitaryzmów. "Dwudziestolecie międzywojenne kojarzy nam się z odzyskaniem przez nas niepodległości, ale także z rodzącymi się totalitaryzmami. W Polsce zaś są to też objawienia się św. Faustynie Jezusa Miłosiernego i idea miłosierdzia Bożego, która się wówczas pojawia. Dalej przechodzimy do przestrzeni poświęconej II wojnie, symbolem tej części jest św. Maksymilian Kolbe. Tu pokazujemy wybuch wojny, próbę likwidacji polskiego społeczeństwa, obozy koncentracyjne, Zagładę Żydów, niszczenie kraju" - relacjonowała Sierocińska-Dec. 

"Mówimy o polskim podziemiu niepodległościowym i o tym, że po zakończeniu wojny trwały dalej prześladowania. Druga sala tej części jest nieco jaśniejsza, bo pokazuje Kościół, który był taką ostoją walki o wolność, wiary w życie w niepodległym kraju. I tam pokazujemy postać prymasa Stefana Wyszyńskiego, obchody millenium chrztu Polski, relacje Wojtyła-Wyszyński i wybór Karola Wojtyły na papieża. Tę salę kończymy pierwszą pielgrzymką papieską i mszą na pl. Zwycięstwa" - mówiła. 

Z tej części przez symboliczną Bramę Stoczni zwiedzający przejdą do przestrzeni poświęconej latom 80., gdzie zaprezentowane zostanie powstanie Solidarności, stan wojenny i okres aż do 1989 r. 

"Z drugiej strony pokażemy pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Wystawa kończy się symbolicznym przejściem przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia. Na ekspozycji będzie sporo materiałów multimedialnych, prezentacje, materiały dźwiękowe i filmowe. Na podłodze znajdzie się oś czasu z najważniejszymi wydarzeniami, która poprowadzi zwiedzających. Ekspozycja to takie przejście przez tysiąc lat historii Polski dla osób, które niewiele o niej wiedzą, przedstawione w formie skrótowej i syntetycznej" - dodała kuratorka. 

Wystawa jest prezentowana w językach polskim i angielskim w specjalnie przygotowanym pawilonie na Krakowskim Przedmieściu naprzeciwko Biblioteki Rolniczej. Będzie czynna codziennie od piątku do 15 sierpnia. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny. 

Ekspozycję honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda. Patronami medialnymi są Polska Agencja Prasowa i portal historyczny dzieje.pl. 


ak/PAP 

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook