Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa na ŚDM: „Jan Paweł II. Źródła”

20.07.2016

Wystawę MHP "Jan Paweł II. Źródła", która ma przybliżyć historię Polski pielgrzymom przybywającym na ŚDM, można oglądać na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Jej poszczególne części opowiadają m.in. o chrzcie Polski, polskich świętych i powstaniu Solidarności.

Wystawa powstała we współpracy Muzeum Historii Polski (MHP) i Centrum Myśli Jana Pawła II. Celem wystawy, jak mówił na środowej konferencji prasowej dyrektor MHP Robert Kostro, jest przede wszystkim upamiętnienie 1050. rocznicy chrztu Polski oraz promowanie historii Polski wśród turystów i pielgrzymów, którzy pojawią się w Warszawie w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Ideą natomiast jest pokazanie, "jak ważną historyczną rolę odegrali w naszych dziejach wybitni ludzie związani z Kościołem, przede wszystkim święci począwszy od św. Wojciecha i Stanisława - patronów Polski". 

"Chcemy pokazać nasze dzieje także poprzez m.in. takie wyjątkowe postacie jak bł. Wincenty Kadłubek, jeden z pierwszych polskich historyków, czy bardziej współcześnie: przez o. Maksymiliana Kolbe, św. Faustynę i ks. Jerzego Popiełuszko" - powiedział Kostro. 

Łukasz Ofiara z Centrum Myśli Jana Pawła II opowiedział PAP o rozplanowaniu ekspozycji. "Wystawa jest zbudowana z sześciu symbolicznych przestrzeni i czterech bram: chrztu, czyli drzwi gnieźnieńskich; bramy Auschwitz; bramy stoczni gdańskiej i bramy prowadzącej do trzeciego tysiąclecia" - mówił. Jak dodał, ekspozycja "ma przekazać historię Polski opowiedzianą przez Jana Pawła II". 

Na ekspozycję składają się zdjęcia historyczne m.in. z pielgrzymek Jana Pawła II, reprodukcje obrazów o tematyce historycznej, biogramy świętych i błogosławionych oraz projekcje multimedialne. Przedstawionym na wystawie wydarzeniom historycznym i związanym z nimi eksponatom, ikonografiom towarzyszyć będą cytaty z homilii, przemówień, listów czy książek Jana Pawła II. Całość wzbogacić ma też komentarz historyczny. 

Michał Senk z Centrum Myśli Jana Pawła II, odnosząc się do narracji wystawy, zastrzegł, że Jan Paweł II - choć nie był historykiem - jak mało kto rozumiał historię Polski, Europy i Świata. "Nie był historykiem, ale bezpośrednio doświadczył dwóch totalitaryzmów" - zaznaczył Senk. "Dokonany wybór treści prezentuje, jak widać w tytule wystawy, źródła jego myśli. Bez wiedzy o tych wydarzeniach nie sposób zrozumieć współczesną historię Polski. Takie zaproszenie - do zwiedzenia wystawy i zrozumienia - kierujemy do warszawiaków, turystów, pielgrzymów i tych wszystkich, którzy chcą lepiej poznać i zrozumieć polską kulturę" - dodał. 

Na ekspozycję prowadzi przedsionek, za którym znajduje się Sala Chrztu. "Tam poznajemy historię Mieszka I i Dąbrówki, przy pomocy kronik opowiadamy o samym chrzcie, pokazujemy Polskę z tamtego okresu, zabytki architektury romańskiej. Sala kończy się rokiem 1000 i zjazdem gnieźnieńskim. Przekraczamy symbolicznie Drzwi Gnieźnieńskie i wchodzimy do Sali Świętych, poprzez losy których przybliżamy praktycznie 800 kolejnych lat historii Polski. Pokazujemy sylwetki świętych i błogosławionych m.in. św. Wojciecha, św. Stanisława, św. Jadwigę Andegaweńską, św. Kazimierza Jagiellończyka, bł. Wincentego Kadłubka, św. Andrzeja Bobolę, św. Brata Alberta i św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego" - opowiadała jedna z kuratorek wystawy Gabriela Sierocińska-Dec. 

Jak zaznaczyła ich postacie są punktem wyjścia do opowiedzenia o naszej historii. "Np. przy św. Jadwidze mówimy o powstaniu Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy Kazimierzu Jagiellończyku - o związkach Polski z Litwą, przy Bracie Albercie mówimy o powstaniu styczniowym, podobnie jak przy Zygmuncie Szczęsnym Felińskim. Postacie są ułożone w porządku chronologicznym, dzięki czemu prowadzą przez naszą historię do 1918 r." - opowiadała. 

Potem przechodzimy do Sali Totalitaryzmów. "Dwudziestolecie międzywojenne kojarzy nam się z odzyskaniem przez nas niepodległości, ale także z rodzącymi się totalitaryzmami. W Polsce zaś są to też objawienia się św. Faustynie Jezusa Miłosiernego i idea miłosierdzia Bożego, która się wówczas pojawia. Dalej przechodzimy do przestrzeni poświęconej II wojnie, symbolem tej części jest św. Maksymilian Kolbe. Tu pokazujemy wybuch wojny, próbę likwidacji polskiego społeczeństwa, obozy koncentracyjne, Zagładę Żydów, niszczenie kraju" - relacjonowała Sierocińska-Dec. 

"Mówimy o polskim podziemiu niepodległościowym i o tym, że po zakończeniu wojny trwały dalej prześladowania. Druga sala tej części jest nieco jaśniejsza, bo pokazuje Kościół, który był taką ostoją walki o wolność, wiary w życie w niepodległym kraju. I tam pokazujemy postać prymasa Stefana Wyszyńskiego, obchody millenium chrztu Polski, relacje Wojtyła-Wyszyński i wybór Karola Wojtyły na papieża. Tę salę kończymy pierwszą pielgrzymką papieską i mszą na pl. Zwycięstwa" - mówiła. 

Z tej części przez symboliczną Bramę Stoczni zwiedzający przejdą do przestrzeni poświęconej latom 80., gdzie zaprezentowane zostanie powstanie Solidarności, stan wojenny i okres aż do 1989 r. 

"Z drugiej strony pokażemy pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Wystawa kończy się symbolicznym przejściem przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia. Na ekspozycji będzie sporo materiałów multimedialnych, prezentacje, materiały dźwiękowe i filmowe. Na podłodze znajdzie się oś czasu z najważniejszymi wydarzeniami, która poprowadzi zwiedzających. Ekspozycja to takie przejście przez tysiąc lat historii Polski dla osób, które niewiele o niej wiedzą, przedstawione w formie skrótowej i syntetycznej" - dodała kuratorka. 

Wystawa jest prezentowana w językach polskim i angielskim w specjalnie przygotowanym pawilonie na Krakowskim Przedmieściu naprzeciwko Biblioteki Rolniczej. Będzie czynna codziennie od piątku do 15 sierpnia. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny. 

Ekspozycję honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda. Patronami medialnymi są Polska Agencja Prasowa i portal historyczny dzieje.pl. 


ak/PAP 

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook