Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa "Chopinoskop" w Muzeum Chopina

13.07.2013

Do zobaczenia w warszawskim Muzeum Chopina między innymi wizerunki kompozytora przedstawione na obrazach, banknotach, koszulkach czy znaczkach. Eksponaty będzie można oglądać od niedzieli.

Na ekspozycji pokazane będą prace wykonane od śmierci kompozytora w 1849 r. do dziś.

177 portretów Fryderyka Chopina, zgromadzonych na wystawie, pochodzi z kolekcji muzeum. Wizerunki zostały uwiecznione na portretach, plakatach, rysunkach, litografiach, rzeźbach, medalach oraz na przedmiotach codziennego użytku, banknotach, pocztówkach czy znaczkach. Wszystkie prace powstały po śmierci kompozytora w 1849 r.

"Wystawa dzieli się na dwie podstawowe części. Pierwsza jest naśladownictwem i twórczą interpretacją portretów powstałych za życia kompozytora. W drugiej prezentowane są alegoryczne przedstawienia Chopina w różnych kontekstach" - powiedziała PAP wicekurator Muzeum Fryderyka Chopina Kamila Stępień-Kutera.

"Wystawa jest refleksją nad sposobami przedstawiania Chopina i znaczeniami, jakie różne rodzaje wizerunków za sobą niosą" - podkreśliła.

Sposób ujęcia postaci Chopina zmieniał się na przestrzeni dwóch stuleci. Za życia portretowano go głównie jako arystokratę lub mieszczanina. Późniejsze wizerunki ukazywały kompozytora jako patriotę, romantyka skupionego na swojej twórczości czy myśliciela. Na przełomie XIX i XX w. zaczął być przedstawiany jako symbol polskości. Zaczęły mu towarzyszyć wierzby lub łany zboża.

Z kolei w XX w. dominowały przedstawienia abstrakcyjnie i symbolistyczne. Wśród prac znalazł się rysunek Wojciecha Weissa ukazujący kompozytora niemalże w sposób ekspresyjny, na pewno bardzo indywidualny i emocjonalny.

Współczesne ujęcia są niekiedy bardzo oryginalne. Przykładem może być praca meksykańskiego artysty, który przedstawił Chopina jako człowieka muskularnego.

Wystawa "Chopinoskop. Portrety z kolekcji Muzeum Chopina po 1849" stanowi kontynuację wcześniejszej wystawy "Fizis wyjątkowa", na której prezentowane były portrety Chopina powstałe za jego życia.

Wystawę w Muzeum Chopina będzie można oglądać do 9 lutego 2014 r.

mc,PAP
[fot. chopin.muzeum.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook