Jedynie prawda jest ciekawa


Wyspiański na rondzie w Krakowie

05.09.2012

Mozaika nawiązująca do charakterystycznych kwiatowych motywów z twórczości Stanisława Wyspiańskiego zostanie ułożona w przyszłym tygodniu na murze przy Rondzie Mogilskim w Krakowie.

"Chcemy, by w tym miejscu powstała wielka galeria pod gołym niebem" – zapowiedziała wiceprzewodnicząca Rady Miasta, współautorka pomysłu Małgorzata Jantos.

Dwupoziomowe Rondo Mogilskie  jest jednym z najważniejszych skrzyżowań w  Krakowie. Komunikacja autobusowa, tramwajowa, rowerowa i piesza odbywa się na poziomie minus jeden. I właśnie na murze w podziemnej części ronda w przyszłym tygodniu wykonana zostanie mozaika z naturalnego kamienia.

Będzie miała 22 metry długości i metr wysokości. Na beżowym tle ułożone zostaną m.in. irysy, róże, mlecze oraz liście w rożnych odcieniach zieleni.

"Mieszkam niedaleko ronda i przechodzę przez tę +pustynię+, która składa się z szarych ścian. Od dawna krążył mi po głowie pomysł, by w tym miejscu zrobić wielką, odkrytą galerię. W bardzo wielu miejscach na świecie tunele i przejścia podziemne są ozdabiane przez artystów" - mówiła Jantos. "Obok aspektu artystycznego ważny jest także aspekt społeczny: ludzie tworzą własną przestrzeń" - dodała.

"Wybraliśmy +bezpieczny+ motyw kwiatowy z twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Ludzie będą się mogli oswajać ze sztuką w tym miejscu" - powiedział współautor pomysłu, artysta Lubosz Karwat.

"Street art" - sztuka tworzona w miejscach publicznych kojarzy się z odważnymi projektami. Pomysłodawcy akcji "Ozdabiamy Rondo Mogilskie" tłumaczą, że motyw z twórczości Wyspiańskiego został "wynegocjowany" z plastykiem miejskim.

Współautorem mozaiki może zostać każdy, kto od wtorku do piątku (11-14 września), przyjdzie na Rondo Mogilskie i pomoże w układaniu kamiennych elementów. Organizatorzy akcji liczą szczególnie na młodzież szkolną.

Realizację  projektu w niemal 90 proc. finansują sponsorzy. Miasto dołoży ok. 18 tys. zł. W akcję, obok artystów, zaangażowało się miasto oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz wolontariusze. "Ozdabiamy Rondo Mogilskie" towarzyszy 4. Edycji Grolsch ArtBoom Festiwal.

Akcja ma mieć kolejne odsłony. Jednym z pomysłów jest stworzenie obok mozaiki kwiatowej autoportretu Stanisława Wyspiańskiego. W przyszłości być może artyści wypełnią swoimi pracami także inne zakamarki ronda.

PAP/JKUB

[fot. wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook