Jedynie prawda jest ciekawa


Wysoka kultura w Polsce także dla Białorusinów

15.02.2013

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku we współpracy z miejscowymi biurami podróży stworzyła specjalną ofertę kulturalną dla Białorusinów, w ramach której, oprócz zwiedzania miasta, goście obejrzą też przedstawienie w operze.

Akcją "Wiza za bilety" opera chce zachęcić do korzystania ze swojej oferty kulturalnej coraz szersze grono widzów - powiedział dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Roberto Skolmowski.

To propozycja dla Białorusinów przyjeżdżających w grupach zorganizowanych. Tylko w takiej grupie mogą przyjechać na bezpłatnych wizach kulturalnych, które obowiązują w strefie Schengen, do której należy Polska. W ramach oferty, oprócz biletu do opery, zagwarantowany jest też nocleg, wyżywienie oraz zwiedzanie miasta. Koszt takiej dwudniowej wycieczki w jednym ze współpracujących z operą biur to ok. 200 zł od osoby.

Pierwsze grupy Białorusinów mają przyjechać do opery na początku marca. Skolmowski oszacował, że taką kulturalną ofertą zainteresowanych jest obecnie ponad 1 tys. osób. Jak tłumaczył dyrektor placówki, instytucja kultury, jaką jest opera, położona przy granicy z innymi państwami, powinna być interesująca także dla widza spoza kraju. Dlatego postanowił ofertą Opery i Filharmonii Podlaskiej przyciągnąć widzów ze Wschodu. Dodał, że już teraz na przedstawienia przyjeżdżają nie tylko goście z Polski, ale też z Litwy, Rosji i Białorusi.

- W końcu dobra sztuka jest ponad podziałami i każdy powinien mieć możliwość ją zobaczyć - zauważył.

Pytany o ofertę dla Białorusinów, powiedział, że chce im pokazać, iż do Białegostoku warto się wybrać nie tylko po zakupy. Według niego, to, co mogło ich powstrzymywać przed przyjazdem do opery, to konieczność wykupienia wizy do Polski. Dlatego też, w porozumieniu z dwoma białostockimi biurami podróży, stworzył specjalny produkt turystyczno-kulturalny.

Białorusini na razie będą mogli zobaczyć dwie produkcje opery: "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki i musical "Korczak" - o lekarzu i przyjacielu dzieci Januszu Korczaku. Jednak - jak zapowiedział Skolmowski - jeszcze w tym roku odbędą się premiery: "Upiora w Operze", "Traviaty" i "Skrzypka na dachu". Według niego to tematy i utwory atrakcyjne dla turysty ze Wschodu.

Sprzedaż biletów na te przedstawienia ma się rozpocząć pod koniec tygodnia. Wtedy też operę ma odwiedzić 100-tysięczny widz. Zdaniem Skolmowskiego to bardzo dobry wynik placówki, która działa 4,5 miesiąca.

- Pokazuje, że taka instytucja była w regionie bardzo potrzebna - zaznaczył.

Europejskie Centrum Kultury - Opera i Filharmonia Podlaska - zostało otwarte we wrześniu ubiegłego roku. Jest to jedna z największych w ostatnich latach w Polsce inwestycji kulturalnych. Budowa była współfinansowana ze środków UE, ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego. Kosztowała ponad 220 mln zł.

PAP/ Slaw

[FOTO: Wikipedia; Raz1el - Filharmonia Podlaska]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook