Jedynie prawda jest ciekawa


Wysoka kultura w Polsce także dla Białorusinów

15.02.2013

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku we współpracy z miejscowymi biurami podróży stworzyła specjalną ofertę kulturalną dla Białorusinów, w ramach której, oprócz zwiedzania miasta, goście obejrzą też przedstawienie w operze.

Akcją "Wiza za bilety" opera chce zachęcić do korzystania ze swojej oferty kulturalnej coraz szersze grono widzów - powiedział dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Roberto Skolmowski.

To propozycja dla Białorusinów przyjeżdżających w grupach zorganizowanych. Tylko w takiej grupie mogą przyjechać na bezpłatnych wizach kulturalnych, które obowiązują w strefie Schengen, do której należy Polska. W ramach oferty, oprócz biletu do opery, zagwarantowany jest też nocleg, wyżywienie oraz zwiedzanie miasta. Koszt takiej dwudniowej wycieczki w jednym ze współpracujących z operą biur to ok. 200 zł od osoby.

Pierwsze grupy Białorusinów mają przyjechać do opery na początku marca. Skolmowski oszacował, że taką kulturalną ofertą zainteresowanych jest obecnie ponad 1 tys. osób. Jak tłumaczył dyrektor placówki, instytucja kultury, jaką jest opera, położona przy granicy z innymi państwami, powinna być interesująca także dla widza spoza kraju. Dlatego postanowił ofertą Opery i Filharmonii Podlaskiej przyciągnąć widzów ze Wschodu. Dodał, że już teraz na przedstawienia przyjeżdżają nie tylko goście z Polski, ale też z Litwy, Rosji i Białorusi.

- W końcu dobra sztuka jest ponad podziałami i każdy powinien mieć możliwość ją zobaczyć - zauważył.

Pytany o ofertę dla Białorusinów, powiedział, że chce im pokazać, iż do Białegostoku warto się wybrać nie tylko po zakupy. Według niego, to, co mogło ich powstrzymywać przed przyjazdem do opery, to konieczność wykupienia wizy do Polski. Dlatego też, w porozumieniu z dwoma białostockimi biurami podróży, stworzył specjalny produkt turystyczno-kulturalny.

Białorusini na razie będą mogli zobaczyć dwie produkcje opery: "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki i musical "Korczak" - o lekarzu i przyjacielu dzieci Januszu Korczaku. Jednak - jak zapowiedział Skolmowski - jeszcze w tym roku odbędą się premiery: "Upiora w Operze", "Traviaty" i "Skrzypka na dachu". Według niego to tematy i utwory atrakcyjne dla turysty ze Wschodu.

Sprzedaż biletów na te przedstawienia ma się rozpocząć pod koniec tygodnia. Wtedy też operę ma odwiedzić 100-tysięczny widz. Zdaniem Skolmowskiego to bardzo dobry wynik placówki, która działa 4,5 miesiąca.

- Pokazuje, że taka instytucja była w regionie bardzo potrzebna - zaznaczył.

Europejskie Centrum Kultury - Opera i Filharmonia Podlaska - zostało otwarte we wrześniu ubiegłego roku. Jest to jedna z największych w ostatnich latach w Polsce inwestycji kulturalnych. Budowa była współfinansowana ze środków UE, ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego. Kosztowała ponad 220 mln zł.

PAP/ Slaw

[FOTO: Wikipedia; Raz1el - Filharmonia Podlaska]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook