Jedynie prawda jest ciekawa


"Wyrwa Pamięci" - trauma Sybiru

10.06.2013

Mural i graffiti poświęcone wywózkom Polaków na Sybir powstanie w Białymstoku. Miejscowe Muzeum Wojska przygotowało projekt "Wyrwa w pamięci", by także w formie street artu przekazać młodym ludziom wiedzę o tych wydarzeniach z historii Polski.

Muzeum Wojska w Białymstoku tworzy Muzeum Pamięci Sybiru. Ma ono być placówką upamiętniającą tematykę wywózek Polaków na wschód, począwszy od XVIII wieku, choć szczególnie wywózek z lat 1940-41.

Muzeum ma powstać do 2016 roku w jednym z dawnych magazynów wojskowych na ulicy Węglowej, w pobliżu dawnego dworca kolejowego, skąd w latach 40-tych wywieziono na Sybir ok. 20 tys. białostoczan.

Jak powiedział PAP koordynator projektu "Wyrwa w pamięci" Marcin Koziński z białostockiego Muzeum Wojska, idea projektu koncentruje się wokół "poczucia straty". Mural i graffiti, które mają powstać, mają pokazywać w formie bliskiej ludziom młodym, że za sprawą deportacji "zniknęły" ze swoich środowisk, miast, rodzin, dziesiątki tysięcy ludzi.

Ma to zadziałać na wyobraźnię młodych ludzi, aby mogli zastanowić się, jak przyjęliby współcześnie fakt braku tylu osób, także w gronie najbliższych - dodał Koziński.

- W naszym projekcie chcemy akcentować uniwersalizm ludzkich emocji i doświadczeń, związanych ze zjawiskiem migracji przymusowej (...). Dzięki przyjęciu takiej perspektywy przełamujemy hermetyczne postrzeganie opowieści o Sybirze i zyskujemy autentyczną szansę jej popularyzacji wśród młodych ludzi - czytamy w opisie projektu.

Koziński dodaje, że istotna jest forma, język i środki, jakimi autorzy projektu chcą o zagadnieniu wywózek rozmawiać z młodymi. Wybrano formy z kultury niezależnej, bo młodzież je rozumie i lubi ich używać. - Syberia to temat poważny, do którego wszyscy mamy szacunek. Ale chcemy o tym mówić do ludzi młodych w formie, którą oni akceptują i sami współtworzą - dodaje Koziński.   

We wrześniu, w czasie festiwalu muzyki elektronicznej i hip-hop "Original Source Up to Date," który będzie się odbywał w obiektach na Węglowej, powstanie mural o tematyce wywózek. Powstaną wielkoformatowe wydruki, na bazie których będzie on współtworzony przez uczestników festiwalu.

W najbliższych dniach ma być ogłoszony również ogólnopolski konkurs na graffiti o tej tematyce. Namalowane będzie na ścianie magazynu, gdzie ma powstać muzeum.

Projekt przewiduje również wystawę fotografii na terenie Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Ze wstępnych założeń wynika, że fotografie będą formą kolażu znanych z ikonografii zdjęć Sybiraków oraz współczesnych, charakterystycznych miejsc w Białymstoku. Ma to symbolicznie pokazywać nieobecność wywiezionych w mieście i przywracać pamięć o tych, którzy z wywózek do miasta nie wrócili.      

Projekt "Wyrwa w pamięci" Muzeum Wojska organizuje wspólnie z Politechniką Białostocką, Ośrodkiem Karta, Fundacją M.I.A.S.T.O., Stowarzyszeniem Pogotowie Społeczno-Kulturalne. Projekt został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm jutra". Muzeum Historii Polski przekazało na to 35 tys. zł. Muzeum Wojska dołożyło 12 tys. zł.

Gotowy jest projekt architektoniczny Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku wraz z pozwoleniem na budowę. W 2014 roku ma być gotowa koncepcja scenariusza i aranżacji muzealnych ekspozycji. Do końca 2014 roku ma zostać ukończony portal internetowy z informacjami dotyczącymi problematyki wywózek i Sybiru. Muzeum ma kosztować około 35 mln zł. Ma być sfinansowane z funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowej UE.


Greg/PAP
[fot. wikimedia/Poznaniak1975/licencja CC 3.0/GFDL]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook