Jedynie prawda jest ciekawa


"Wyrwa Pamięci" - trauma Sybiru

10.06.2013

Mural i graffiti poświęcone wywózkom Polaków na Sybir powstanie w Białymstoku. Miejscowe Muzeum Wojska przygotowało projekt "Wyrwa w pamięci", by także w formie street artu przekazać młodym ludziom wiedzę o tych wydarzeniach z historii Polski.

Muzeum Wojska w Białymstoku tworzy Muzeum Pamięci Sybiru. Ma ono być placówką upamiętniającą tematykę wywózek Polaków na wschód, począwszy od XVIII wieku, choć szczególnie wywózek z lat 1940-41.

Muzeum ma powstać do 2016 roku w jednym z dawnych magazynów wojskowych na ulicy Węglowej, w pobliżu dawnego dworca kolejowego, skąd w latach 40-tych wywieziono na Sybir ok. 20 tys. białostoczan.

Jak powiedział PAP koordynator projektu "Wyrwa w pamięci" Marcin Koziński z białostockiego Muzeum Wojska, idea projektu koncentruje się wokół "poczucia straty". Mural i graffiti, które mają powstać, mają pokazywać w formie bliskiej ludziom młodym, że za sprawą deportacji "zniknęły" ze swoich środowisk, miast, rodzin, dziesiątki tysięcy ludzi.

Ma to zadziałać na wyobraźnię młodych ludzi, aby mogli zastanowić się, jak przyjęliby współcześnie fakt braku tylu osób, także w gronie najbliższych - dodał Koziński.

- W naszym projekcie chcemy akcentować uniwersalizm ludzkich emocji i doświadczeń, związanych ze zjawiskiem migracji przymusowej (...). Dzięki przyjęciu takiej perspektywy przełamujemy hermetyczne postrzeganie opowieści o Sybirze i zyskujemy autentyczną szansę jej popularyzacji wśród młodych ludzi - czytamy w opisie projektu.

Koziński dodaje, że istotna jest forma, język i środki, jakimi autorzy projektu chcą o zagadnieniu wywózek rozmawiać z młodymi. Wybrano formy z kultury niezależnej, bo młodzież je rozumie i lubi ich używać. - Syberia to temat poważny, do którego wszyscy mamy szacunek. Ale chcemy o tym mówić do ludzi młodych w formie, którą oni akceptują i sami współtworzą - dodaje Koziński.   

We wrześniu, w czasie festiwalu muzyki elektronicznej i hip-hop "Original Source Up to Date," który będzie się odbywał w obiektach na Węglowej, powstanie mural o tematyce wywózek. Powstaną wielkoformatowe wydruki, na bazie których będzie on współtworzony przez uczestników festiwalu.

W najbliższych dniach ma być ogłoszony również ogólnopolski konkurs na graffiti o tej tematyce. Namalowane będzie na ścianie magazynu, gdzie ma powstać muzeum.

Projekt przewiduje również wystawę fotografii na terenie Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Ze wstępnych założeń wynika, że fotografie będą formą kolażu znanych z ikonografii zdjęć Sybiraków oraz współczesnych, charakterystycznych miejsc w Białymstoku. Ma to symbolicznie pokazywać nieobecność wywiezionych w mieście i przywracać pamięć o tych, którzy z wywózek do miasta nie wrócili.      

Projekt "Wyrwa w pamięci" Muzeum Wojska organizuje wspólnie z Politechniką Białostocką, Ośrodkiem Karta, Fundacją M.I.A.S.T.O., Stowarzyszeniem Pogotowie Społeczno-Kulturalne. Projekt został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm jutra". Muzeum Historii Polski przekazało na to 35 tys. zł. Muzeum Wojska dołożyło 12 tys. zł.

Gotowy jest projekt architektoniczny Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku wraz z pozwoleniem na budowę. W 2014 roku ma być gotowa koncepcja scenariusza i aranżacji muzealnych ekspozycji. Do końca 2014 roku ma zostać ukończony portal internetowy z informacjami dotyczącymi problematyki wywózek i Sybiru. Muzeum ma kosztować około 35 mln zł. Ma być sfinansowane z funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowej UE.


Greg/PAP
[fot. wikimedia/Poznaniak1975/licencja CC 3.0/GFDL]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook