Jedynie prawda jest ciekawa


Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016 rozstrzygnięte

17.05.2017

Grand Prix - za projekt "W Muzeum wszystko wolno" - otrzymało Muzeum Narodowe w Warszawie.

Praca muzealników sprawia, że muzea, do niedawna postrzegane jako zamknięte ogrody sztuki, stają się nowoczesnymi, przyjaznymi instytucjami kultury - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystej gali konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016.

Na konkurs wpłynęło 225 projektów muzealnych. Nagrody przyznano w 10 z 11 kategorii; a Grand Prix - za projekt "W Muzeum wszystko wolno" - otrzymało Muzeum Narodowe w Warszawie.

"Śledząc na bieżąco dokonania muzeów, zdaję sobie doskonale sprawę z ogromnego wysiłku wkładanego przez ich pracowników w funkcjonowanie tych tak istotnych instytucji w tkance naszej kultury. To wasza praca, drodzy państwo, wraz z niegasnącym entuzjazmem do dzielenia się ogromną wiedzą popartą doświadczeniem, sprawia, że muzea jeszcze do niedawna postrzegane jako zamknięte ogrody sztuki, stały się nowoczesnymi, przyjaznymi dla publiczności i odpowiadającymi na jej potrzeby instytucjami kultury" - powiedział minister Piotr Gliński we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie podczas gali ogłoszenia laureatów 37. edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016. 

Minister kultury podkreślił, że podobnie jak w roku ubiegłym jego uwagę "szczególnie zwróciła ilość zgłoszeń konkursowych w kategorii edukacja". "To wskazuje jednoznacznie, że ten aspekt działalności muzeów jest ciągle, z czego się bardzo cieszymy, uznawany za priorytet pracy muzeów, (...)często nie tylko uzupełniającej pracy, ale także i zastępującej wiedzę z dziedziny kultury i historii, w części, która nie jest przekazywana w ramach kursu edukacji podstawowej i średniej" - zaznaczył Gliński.

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Przemysław Mrozowski powiedział, że "to wielki honor dla Zamku, zaszczyt i przyjemność, że po przerwie gala Sybilli wraca do tego miejsca, tej sali, której przyświeca dewiza Orderu św. Stanisława (...) ‘nagradzając zachęcać’". 

"Ja nie wiem, czy muzealnicy potrzebują zachęcania, bo myślę, że w zdecydowanej większości pracują przede wszystkim, aby realizować swoją pasję, doceniając i wiedząc, jak ważną rolę odgrywa dziedzictwo, którym się opiekują (...) ale dobrze od czasu do czasu dowiedzieć się, że ktoś zauważył jakiś sukces, jakieś dokonanie" - dodał Mrozowski.

Nagrody przyznawano w kategoriach - "wystawy sztuki", "wystawy historyczne i archeologiczne", "wystawy etnograficzne", "wystawy przyrodnicze i techniczne", "przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej", "edukacja", "konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury", "digitalizacja i nowe technologie", "projekty naukowo-badawcze", "publikacje" oraz "inwestycje". 

W kategorii "wystawa sztuki" nagrodę Sybilla otrzymało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN za wystawę "Frank Stella i synagogi dawnej Polski". Wyróżnienie otrzymały: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha za wystawę "Wprost 1966-1986"; Muzeum Narodowe w Warszawie za Galerię Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego "Europejskie i staropolskie rzemiosło artystyczne, malarstwo i rzeźba od XV do XVII wieku" oraz Muzeum Narodowe we Wrocławiu za wystawę "Wrocławska Europa".

Statuetkę Sybilli - zaprojektowaną przez Annę Bujak - za "wystawy historyczne i archeologiczne" otrzymało Muzeum Narodowe w Szczecinie za "Wystawę Stałą Centrum Dialogu Przełomy". Trzy wyróżnienia przyznano: Muzeum Miasta Łodzi za wystawę "Karl Dedecius. Literatura-Dialog-Europa"; Muzeum Regionalnemu w Stalowej Woli za wystawę "Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem" oraz Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim za wystawę "Jak żyli nauczyciele w II Rzeczypospolitej?".

Nagrodę za "wystawy etnograficzne" otrzymało Muzeum Miejskie w Żorach za wystawę "Polskie poznawanie świata". Wyróżnienie otrzymało Muzeum Narodowe we Wrocławiu za wystawę "Augustyn Czyżowicz. Taka była rzeczywistość".

W kategorii "wystawy przyrodnicze i techniczne" Sybillę otrzymało Muzeum Architektury we Wrocławiu za wystawę "Droga ku nowoczesności. Osiedla Werkbundu 1927-1932".  

W dziedzinie "przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej" nie przyznano żadnej nagrody.

Sybille 2016 w dziedzinie "edukacja" otrzymało Muzeum Narodowe w Warszawie za projekt "W muzeum wszystko wolno". Wyróżnienia otrzymały: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku za projekt "Daję słowo"; Muzeum Miasta Gdyni za projekt edukacyjny "Pokaż się Seniorze!"; Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach za projekt "Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich". 

W kategorii "konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury" jury przyznało trzy wyróżnienia: Muzeum w Gliwicach za "Rewitalizację zabytkowego żydowskiego domu przedpogrzebowego, stworzenie nowego oddziału Muzeum w Gliwicach - Domu Pamięci Żydów Górnośląskich"; Muzeum Tatrzańskiemu im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem za "Konserwację obrazów z kolekcji dawnego ludowego malarstwa na szkle ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem" oraz Muzeum Zamkowemu w Malborku za "Prace konserwatorskie i roboty budowlane w zespole kościoła Najświętszej Marii Panny w Muzeum Zamkowym w Malborku".

Sybillę za najlepszy projekt w dziedzinie "digitalizacja i nowe technologie" otrzymało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku za projekt "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego". Wyróżnienie przyznano Muzeum Narodowemu w Warszawie za "Faras w Wikipedii".

Jury w kategorii "projekty naukowo-badawcze" nagrodziło Muzeum Warszawy za projekt "Skąd się biorą warszawiacy? Migracje do Warszawy w XIV-XXI wieku". Wyróżnienie przyznano - Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za projekt "Narracje górnicze z terenu Zabrza", Muzeum Narodowemu w Szczecinie za projekt "Daleko od Moskwy. Gerard Singer i sztuka zaangażowana" oraz Muzeum Okręgowemu w Toruniu za projekt "Nauka. Sztuka. Edukacja. 140 lat działalności Towarzystwa Naukowego w Toruniu".

W dziedzinie "publikacje" statuetkę Sybilli wręczono Muzeum Narodowemu w Warszawie za publikację "Early Netherlandish, Dutch, Flemish and Belgian Paintings 1494-1983 in the Collections of the National Museum in Warsaw and the Palace at Nieborów". Wyróżnienia otrzymały: Muzeum Emigracji w Gdyni za publikację "Katalog Muzeum Emigracji w Gdyni", Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie za publikację "Opowieści Fotografistów", a także Muzeum Miasta Gdyni za publikację  "Pan Nowoczesny. Barwne życie w białej Gdyni".

W kategorii "inwestycje" jury nagrodziło Sybillą Muzeum Narodowe we Wrocławiu za "Rewaloryzację i przebudowę budynku Pawilonu Czterech Kopuł na cele wystawiennicze". Wyróżnienia wręczono: Muzeum Narodowemu w Krakowie za "Budowę Pawilonu Józefa Czapskiego" oraz Muzeum-Zamku w Łańcucie za "Budowę Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej".

Projekty oceniało jury w składzie: prof. Piotr Korduba (przewodniczący jury), dr Anna Bentkowska(wiceprzewodnicząca jury), prof. ASP Waldemar Baraniewski, prof. Juliusz Chrościcki, Przemysław Głowacki, dr inż. Elżbieta Hibner, mgr inż. Marcin Krawczyk, prof. Jerzy Kochanowski, prof. Maria Poprzęcka, red. Piotr Semka.

pg/PAP 

[foto: You Tube]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook