Jedynie prawda jest ciekawa


Wyceniono obrazy zabezpieczone przez CBA

08.03.2016

Na ponad dwa tysiące złotych wycenili biegli obrazy, które agenci CBA zabezpieczyli w mieszkaniu byłej wojewódzkiej konserwator zabytków w Olsztynie, której na początku lutego przedstawiono korupcyjne zarzuty. Prokuratura określa sprawę mianem "rozwojowej".

Wojewódzka konserwator zabytków w Olsztynie została zatrzymana przez agentów CBA na początku lutego, przedstawiono jej zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w postaci obrazu, którego wartość wstępnie szacowano na 300 zł. Prokuratura zastrzegała jednak, że zabezpieczony obraz zostanie wyceniony przez biegłych. 

Wkrótce po zatrzymaniu konserwator została przez wojewodę warmińsko-mazurskiego odwołana ze sprawowania tej funkcji.

We wtorek rzecznik prasowy olsztyńskiej Prokuratury Okręgowej Zbigniew Czerwiński poinformował PAP, że wycena biegłych dotarła już do śledczych. Czerwiński przyznał też, że w mieszkaniu konserwator zabezpieczono nie jeden obraz, jak pierwotnie informowano, ale dwa. "Wartość każdego z nich w ocenie biegłych przekracza tysiąc złotych, do tego należy dołożyć wartości ram, w których są obrazy" - podał prokurator Czerwiński. 

Następnego dnia po zatrzymaniu konserwator zabytków do prokuratury zgłosiło się kilka osób, które same podały, że "wywierano na nie wpływ, by udzieliły korzyści majątkowej". Czerwiński podał we wtorek, że w związku z pozyskanym materiałem dowodowym "sprawa ma charakter rozwojowy". 

Razem z konserwator zabytków śledczy zatrzymali kobietę, która prowadziła firmę zajmującą się konserwacją dzieł sztuki - jej zarzucono wręczenie urzędniczce obrazu. Obie zatrzymane nie przyznały się do zarzutów.

gah/PAP

[fot. cba.gov.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook