Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wszystkie mazurki świata

26.04.2015

Podczas Nocy Tańca zagrało w Warszawie ponad dwadzieścia znakomitych kapel wykonujących muzykę tradycyjną z Polski, Austrii i Szwecji. Zabawa przy dźwiękach muzyki ludowej zakończyła Festiwal Wszystkie Mazurki Świata.

Tegoroczny warszawski festiwal był zatytułowany „Mistrzowie i uczniowie”. Jak wyjaśnił muzyk, dyrektor artystyczny festiwalu Janusz Prusinowski, ta formuła przeniosła uczestników w świat tradycyjnego przekazu ustnego, kiedy wiedzę muzyczną zdobywało się bezpośrednio od nauczyciela.

- Obserwujemy, że coraz więcej osób gra polską muzykę tradycyjną, a niektórzy wykonują ją tak dobrze, że mogą w koncertach wystąpić u boku swych nauczycieli – podkreślił Prusinowski.

Festiwal rozpoczął w miniony wtorek finał konkursu Stara Tradycja, do którego zakwalifikowało się dziesięciu laureatów – solistów, kapel i śpiewaków z różnych regionów Polski.

- Po kilku edycjach konkursu obawialiśmy się, że zaczynamy docierać do wyczerpania zasobów muzyk autentycznych, ludowych, ale okazało się inaczej. Finaliści to świetni wykonawcy muzyki źródeł, to była jakość o jakiej marzyliśmy – mówił dyrektor festiwalu.

Podkreślił, że prezentacje były autentycznymi wypowiedziami muzycznymi. - Chcemy uciekać od oddzielania tradycyjnej muzyki ludowej od reszty. My jesteśmy dziećmi ludu w związku z tym wszyscy tworzymy kulturę ludową. W niej musimy odnaleźć swoją tożsamość, swoje korzenie, nasz język komunikacji i swoje pochodzenie – mówił o idei warszawskiego festiwalu Prusinowski.

Pierwsze miejsce jury Starej Tradycji przyznało kapeli dudziarskiej z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, która zagrała w składzie: Bartosz Mendlewski na dudach wielkopolskich i Marcin Jędraszak na skrzypcach podwiązanych. Drugie miejsce jury przyznało soliście dudziarzowi z Zakopanego Andrzejowi Gutowi-Mostowemu, a trzecie miejsce ex-aequo przyznano kapeli góralskiej z Orawy oraz soliście harmoniście Kacprowi Ciasiowi.

Festiwalowa środa była poświęcona muzyce Kielecczyzny. Wykonawców starszego pokolenia z tego regionu m. in. klarnecistę Stanisława Witkowskiego i skrzypka Jana Ogonowskiego wsparła na scenie grupa ich uczniów – kapela Tęgie Chłopy. W klubie festiwalowym muzycy jazzowi m.in. Marcin Pospieszalski interpretowali kieleckie motywy muzyczne.

Zaproszeni na festiwal muzycy z Austrii - zespół Simona Waschera zaprezentował tradycyjną muzykę z różnych regionów tego kraju, m.in. lendlery, którymi inspirował się Mozart i jego następcy. Podczas festiwalu zabrzmiała także muzyka z radomskiego, Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego, z łowickiego, a także pieśni kurpiowskie.

W sobotę w Fortecy przy ul. Zakroczymskiej zorganizowano wielkie Targowiska Instrumentów, na którym swoje grające działa prezentowało 80-ciu twórców instrumentów ludowych. Można było tu kupić dudy, barabany, cymbały czy sukę biłgorajską oraz obejrzeć pokazy gry i procesu produkcji niektórych instrumentów.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata organizowany jest od 2005 roku.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. festivalmazurki.pl]
Słowa kluczowe:

festiwal

,

muzyka

,

folk

,

konkurs

,

Warszawa

Warto poczytać

 1. kutlru 25.10.2016

  Międzynarodowa konferencja „Jeden świat – wiele kultur”

  27 i 28 października w Bydgoszczy odbędzie się konferencja pt. „1050-lecie Chrztu Polski a tożsamość narodowa”.

 2. mid-16a20235 23.10.2016

  Konkurs Wieniawskiego rozstrzygnięty

  Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja) została zwyciężczynią 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

 3. plakat6FCHG2016 22.10.2016

  Odpal projekt „Festiwal Chrześcijańskie Granie”

  Festiwal jest okazją do przekrojowego spojrzenia na talenty chrześcijańskiej sceny muzycznej i zaprezentowania ich szerokiej publiczności.

 4. lllllll 21.10.2016

  Lorenc: Nasza historia zaczyna się budzić

  Michał Lorenc jest autorem muzyki do filmów takich jak "Historia Roja", "Smoleńsk" czy "Wołyń".

 5. MPWplakat 19.10.2016

  „Ciekawa czy wielka – o historii w filmie”

  Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na dyskusję o sposobach przedstawienia historii w filmach.

 6. jacekkk 18.10.2016

  Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka

  Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka odsłonięto we wtorek w Poznaniu. Przedstawiony na ścianie Collegium Novum UAM poeta spogląda na przechodniów puszczając papierowy samolot z napisaną na nim zwrotką wiersza "A tak niewiele brakowało"

 7. w-ste 17.10.2016

  MSZ Ukrainy zablokowało pokaz "Wołynia"

  Pokaz miał odbyć się w stołecznym kinie "Kijów" z udziałem reżysera i zaproszonych przez Instytut Polski ukraińskich gości. Po projekcji zaplanowano dyskusję nad filmem.

 8. kong-st 16.10.2016

  Biskupi apelują o odbudowanie tożsamości europejskiej

  Tylko Europa mająca własną tożsamość będzie w stanie przyjąć imigrantów- podkreślono w czasie V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook