Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wszystkie mazurki świata

26.04.2015

Podczas Nocy Tańca zagrało w Warszawie ponad dwadzieścia znakomitych kapel wykonujących muzykę tradycyjną z Polski, Austrii i Szwecji. Zabawa przy dźwiękach muzyki ludowej zakończyła Festiwal Wszystkie Mazurki Świata.

Tegoroczny warszawski festiwal był zatytułowany „Mistrzowie i uczniowie”. Jak wyjaśnił muzyk, dyrektor artystyczny festiwalu Janusz Prusinowski, ta formuła przeniosła uczestników w świat tradycyjnego przekazu ustnego, kiedy wiedzę muzyczną zdobywało się bezpośrednio od nauczyciela.

- Obserwujemy, że coraz więcej osób gra polską muzykę tradycyjną, a niektórzy wykonują ją tak dobrze, że mogą w koncertach wystąpić u boku swych nauczycieli – podkreślił Prusinowski.

Festiwal rozpoczął w miniony wtorek finał konkursu Stara Tradycja, do którego zakwalifikowało się dziesięciu laureatów – solistów, kapel i śpiewaków z różnych regionów Polski.

- Po kilku edycjach konkursu obawialiśmy się, że zaczynamy docierać do wyczerpania zasobów muzyk autentycznych, ludowych, ale okazało się inaczej. Finaliści to świetni wykonawcy muzyki źródeł, to była jakość o jakiej marzyliśmy – mówił dyrektor festiwalu.

Podkreślił, że prezentacje były autentycznymi wypowiedziami muzycznymi. - Chcemy uciekać od oddzielania tradycyjnej muzyki ludowej od reszty. My jesteśmy dziećmi ludu w związku z tym wszyscy tworzymy kulturę ludową. W niej musimy odnaleźć swoją tożsamość, swoje korzenie, nasz język komunikacji i swoje pochodzenie – mówił o idei warszawskiego festiwalu Prusinowski.

Pierwsze miejsce jury Starej Tradycji przyznało kapeli dudziarskiej z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, która zagrała w składzie: Bartosz Mendlewski na dudach wielkopolskich i Marcin Jędraszak na skrzypcach podwiązanych. Drugie miejsce jury przyznało soliście dudziarzowi z Zakopanego Andrzejowi Gutowi-Mostowemu, a trzecie miejsce ex-aequo przyznano kapeli góralskiej z Orawy oraz soliście harmoniście Kacprowi Ciasiowi.

Festiwalowa środa była poświęcona muzyce Kielecczyzny. Wykonawców starszego pokolenia z tego regionu m. in. klarnecistę Stanisława Witkowskiego i skrzypka Jana Ogonowskiego wsparła na scenie grupa ich uczniów – kapela Tęgie Chłopy. W klubie festiwalowym muzycy jazzowi m.in. Marcin Pospieszalski interpretowali kieleckie motywy muzyczne.

Zaproszeni na festiwal muzycy z Austrii - zespół Simona Waschera zaprezentował tradycyjną muzykę z różnych regionów tego kraju, m.in. lendlery, którymi inspirował się Mozart i jego następcy. Podczas festiwalu zabrzmiała także muzyka z radomskiego, Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego, z łowickiego, a także pieśni kurpiowskie.

W sobotę w Fortecy przy ul. Zakroczymskiej zorganizowano wielkie Targowiska Instrumentów, na którym swoje grające działa prezentowało 80-ciu twórców instrumentów ludowych. Można było tu kupić dudy, barabany, cymbały czy sukę biłgorajską oraz obejrzeć pokazy gry i procesu produkcji niektórych instrumentów.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata organizowany jest od 2005 roku.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. festivalmazurki.pl]
Słowa kluczowe:

festiwal

,

muzyka

,

folk

,

konkurs

,

Warszawa

Warto poczytać

 1. hahsfjhgjudk 19.01.2017

  Rafał Wieczyński wyreżyseruje film o rodzinie Ulmów

  Historię rodzin Ulmów i Goldmanów z Markowej (Podkarpackie) zekranizuje Rafał Wieczyński, twórca filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Ulmowie ukrywali podczas okupacji Żydów, za co zostali - wraz z dziećmi - zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r.

 2. PomnikSienkiewiczawOkrzei 18.01.2017

  Odnaleziono nieznaną powieść matki Sienkiewicza

  Ekspert twierdzi, że publikacja "bije na głowę" debiut Elizy Orzeszkowej.

 3. jglksjdhnhygffsz 17.01.2017

  Rusza konkurs literacki "Śląski Shakespeare"

  Rusza kolejna, szósta edycja adresowanego do młodych twórców Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Śląski Shakespeare" im. Anny i Piotra Dobrowolskich - ogłosiła we wtorek organizująca to wydarzenie Biblioteka Śląska w Katowicach.

 4. moscow-1935113960720 15.01.2017

  Audioprzewodnik po Moskwie śladami represji wobec Polaków

  Rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał, zajmujące się badaniem zbrodni stalinowskich, opracowało spacer po Moskwie śladami represji wobec polskiej ludności w ZSRR. Audioprzewodnik w aplikacji izi.TRAVEL opowiada o dziewięciu takich obiektach w rosyjskiej stolicy.

 5. IMG0170-4t56eac897m800x7ce68a14 14.01.2017

  Remont Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego

  Remont Wieży Zegarowej i odtworzenie Ogrodu Dolnego są wśród planów nowego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie Przemysława Mrozowskiego. "Z Zamkiem jestem związany od blisko 30 lat, poświęciłem mu najwięcej czasu i emocji" - mówi.

 6. drukiulotneSI 10.01.2017

  Druki ulotne jako źródła do badań dziejów Polski

  „Dzięki tym trzem niepozornym pudłom nasza wyobraźnia historyczna o tym, co się działo między 1913 a 1924 rokiem będzie pełniejsza”.

 7. Zrzut-ekranu-2017-01-09-o-151037 09.01.2017

  Pośmiertny awans gen. "Gryfa"?

  Szef MON wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertny awansu na stopień generała dywizji dla gen. bryg. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. Gryf.

 8. mid-epa05706530 09.01.2017

  Meryl Streep kontra Trump

  Aktorka wykorzystała galę rozdania Złotych Globów do krytyki prezydenta-elekta.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook