Jedynie prawda jest ciekawa


Wszystkie mazurki świata

26.04.2015

Podczas Nocy Tańca zagrało w Warszawie ponad dwadzieścia znakomitych kapel wykonujących muzykę tradycyjną z Polski, Austrii i Szwecji. Zabawa przy dźwiękach muzyki ludowej zakończyła Festiwal Wszystkie Mazurki Świata.

Tegoroczny warszawski festiwal był zatytułowany „Mistrzowie i uczniowie”. Jak wyjaśnił muzyk, dyrektor artystyczny festiwalu Janusz Prusinowski, ta formuła przeniosła uczestników w świat tradycyjnego przekazu ustnego, kiedy wiedzę muzyczną zdobywało się bezpośrednio od nauczyciela.

- Obserwujemy, że coraz więcej osób gra polską muzykę tradycyjną, a niektórzy wykonują ją tak dobrze, że mogą w koncertach wystąpić u boku swych nauczycieli – podkreślił Prusinowski.

Festiwal rozpoczął w miniony wtorek finał konkursu Stara Tradycja, do którego zakwalifikowało się dziesięciu laureatów – solistów, kapel i śpiewaków z różnych regionów Polski.

- Po kilku edycjach konkursu obawialiśmy się, że zaczynamy docierać do wyczerpania zasobów muzyk autentycznych, ludowych, ale okazało się inaczej. Finaliści to świetni wykonawcy muzyki źródeł, to była jakość o jakiej marzyliśmy – mówił dyrektor festiwalu.

Podkreślił, że prezentacje były autentycznymi wypowiedziami muzycznymi. - Chcemy uciekać od oddzielania tradycyjnej muzyki ludowej od reszty. My jesteśmy dziećmi ludu w związku z tym wszyscy tworzymy kulturę ludową. W niej musimy odnaleźć swoją tożsamość, swoje korzenie, nasz język komunikacji i swoje pochodzenie – mówił o idei warszawskiego festiwalu Prusinowski.

Pierwsze miejsce jury Starej Tradycji przyznało kapeli dudziarskiej z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, która zagrała w składzie: Bartosz Mendlewski na dudach wielkopolskich i Marcin Jędraszak na skrzypcach podwiązanych. Drugie miejsce jury przyznało soliście dudziarzowi z Zakopanego Andrzejowi Gutowi-Mostowemu, a trzecie miejsce ex-aequo przyznano kapeli góralskiej z Orawy oraz soliście harmoniście Kacprowi Ciasiowi.

Festiwalowa środa była poświęcona muzyce Kielecczyzny. Wykonawców starszego pokolenia z tego regionu m. in. klarnecistę Stanisława Witkowskiego i skrzypka Jana Ogonowskiego wsparła na scenie grupa ich uczniów – kapela Tęgie Chłopy. W klubie festiwalowym muzycy jazzowi m.in. Marcin Pospieszalski interpretowali kieleckie motywy muzyczne.

Zaproszeni na festiwal muzycy z Austrii - zespół Simona Waschera zaprezentował tradycyjną muzykę z różnych regionów tego kraju, m.in. lendlery, którymi inspirował się Mozart i jego następcy. Podczas festiwalu zabrzmiała także muzyka z radomskiego, Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego, z łowickiego, a także pieśni kurpiowskie.

W sobotę w Fortecy przy ul. Zakroczymskiej zorganizowano wielkie Targowiska Instrumentów, na którym swoje grające działa prezentowało 80-ciu twórców instrumentów ludowych. Można było tu kupić dudy, barabany, cymbały czy sukę biłgorajską oraz obejrzeć pokazy gry i procesu produkcji niektórych instrumentów.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata organizowany jest od 2005 roku.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. festivalmazurki.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook