Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wszystkie mazurki świata

26.04.2015

Podczas Nocy Tańca zagrało w Warszawie ponad dwadzieścia znakomitych kapel wykonujących muzykę tradycyjną z Polski, Austrii i Szwecji. Zabawa przy dźwiękach muzyki ludowej zakończyła Festiwal Wszystkie Mazurki Świata.

Tegoroczny warszawski festiwal był zatytułowany „Mistrzowie i uczniowie”. Jak wyjaśnił muzyk, dyrektor artystyczny festiwalu Janusz Prusinowski, ta formuła przeniosła uczestników w świat tradycyjnego przekazu ustnego, kiedy wiedzę muzyczną zdobywało się bezpośrednio od nauczyciela.

- Obserwujemy, że coraz więcej osób gra polską muzykę tradycyjną, a niektórzy wykonują ją tak dobrze, że mogą w koncertach wystąpić u boku swych nauczycieli – podkreślił Prusinowski.

Festiwal rozpoczął w miniony wtorek finał konkursu Stara Tradycja, do którego zakwalifikowało się dziesięciu laureatów – solistów, kapel i śpiewaków z różnych regionów Polski.

- Po kilku edycjach konkursu obawialiśmy się, że zaczynamy docierać do wyczerpania zasobów muzyk autentycznych, ludowych, ale okazało się inaczej. Finaliści to świetni wykonawcy muzyki źródeł, to była jakość o jakiej marzyliśmy – mówił dyrektor festiwalu.

Podkreślił, że prezentacje były autentycznymi wypowiedziami muzycznymi. - Chcemy uciekać od oddzielania tradycyjnej muzyki ludowej od reszty. My jesteśmy dziećmi ludu w związku z tym wszyscy tworzymy kulturę ludową. W niej musimy odnaleźć swoją tożsamość, swoje korzenie, nasz język komunikacji i swoje pochodzenie – mówił o idei warszawskiego festiwalu Prusinowski.

Pierwsze miejsce jury Starej Tradycji przyznało kapeli dudziarskiej z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, która zagrała w składzie: Bartosz Mendlewski na dudach wielkopolskich i Marcin Jędraszak na skrzypcach podwiązanych. Drugie miejsce jury przyznało soliście dudziarzowi z Zakopanego Andrzejowi Gutowi-Mostowemu, a trzecie miejsce ex-aequo przyznano kapeli góralskiej z Orawy oraz soliście harmoniście Kacprowi Ciasiowi.

Festiwalowa środa była poświęcona muzyce Kielecczyzny. Wykonawców starszego pokolenia z tego regionu m. in. klarnecistę Stanisława Witkowskiego i skrzypka Jana Ogonowskiego wsparła na scenie grupa ich uczniów – kapela Tęgie Chłopy. W klubie festiwalowym muzycy jazzowi m.in. Marcin Pospieszalski interpretowali kieleckie motywy muzyczne.

Zaproszeni na festiwal muzycy z Austrii - zespół Simona Waschera zaprezentował tradycyjną muzykę z różnych regionów tego kraju, m.in. lendlery, którymi inspirował się Mozart i jego następcy. Podczas festiwalu zabrzmiała także muzyka z radomskiego, Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego, z łowickiego, a także pieśni kurpiowskie.

W sobotę w Fortecy przy ul. Zakroczymskiej zorganizowano wielkie Targowiska Instrumentów, na którym swoje grające działa prezentowało 80-ciu twórców instrumentów ludowych. Można było tu kupić dudy, barabany, cymbały czy sukę biłgorajską oraz obejrzeć pokazy gry i procesu produkcji niektórych instrumentów.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata organizowany jest od 2005 roku.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. festivalmazurki.pl]
Słowa kluczowe:

festiwal

,

muzyka

,

folk

,

konkurs

,

Warszawa

Warto poczytać

 1. Dalkowskaok 26.03.2017

  50 lat Kabaretu Pod Egidą (wywiad)

  - Kabaret Pod Egidą sobotnim koncertem w warszawskim centrum kultury "Dobre miejsce" uczcił 50-lecie swojej działalności.

 2. zabinsy-mater 24.03.2017

  Na ekrany kin wchodzi film "Azyl"

  Historia małżeństwa Żabińskich zainspirowała Hollywood.

 3. kaczmarksi 22.03.2017

  60 lat temu urodził się Jacek Kaczmarski

  22 marca 1957 r. urodził się w Warszawie Jacek Kaczmarski, poeta i autor tekstów, pieśniarz, bard. Wykonawca "Murów", "Obławy", "Naszej klasy" i kilku setek innych ważnych dla kilku pokoleń Polaków piosenek.

 4. wawa-opera-stefff 21.03.2017

  Nadchodzą zmiany w Warszawskiej Operze Kameralnej

  W ciągu 12 miesięcy w Warszawskiej Operze Kameralnej wdrożony zostanie plan zmian, mający podnieść oglądalność spektakli - ogłosiła podczas wtorkowej konferencji prasowej p.o. dyrektora placówki Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

 5. smarz3 21.03.2017

  "Wołyń" nagrodzony Orłem 2017

  Gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2017 odbyła się w poniedziałek w Teatrze Polskim w Warszawie.

 6. wroclaw-stefek 17.03.2017

  "Portet damy" trafi do Muzeum Narodowego we Wrocławiu

  Miniatura Aimee Zoe Lizinki de Mirbel "Portet damy" z 1833 r. utracona w czasie II wojny, odzyskana dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz FBI, trafi do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 7. mid-17315193 16.03.2017

  Nie żyje Wojciech Młynarski - poeta, autor tekstów, artysta

  "Jego piosenki "Światowe życie", "Och, ty w życiu", "Prześliczna wiolonczelistka", "Moje serce to jest muzyk" nuciła cała Polska".

 8. sympozjum1 14.03.2017

  Sympozjum na UKSW: Zjednoczona Europa - pomysł wierzących polityków?

  Udział w debacie wzięli Szczerski, ks. Skubiś, Woyciechowski - relacjonuje wPolityce.pl

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook