Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wszystkich Świętych i Zaduszki – święta z długą i bogatą tradycją

03.10.2014

Od lat trwają spory pomiędzy miłośnikami Halloween – hucznej zabawy, która przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych a tradycjonalistami, uznającymi, że początek listopada to czas zadumy i refleksji.

Po stronie Halloween zwykle opowiadają się ludzie młodzi, którzy chcą się przede wszystkim bawić i nie są zainteresowani spokojnym przeżyciem tego wyjątkowego okresu. Warto więc mówić im o tym, jaka jest tradycja obchodzenia dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek w Polsce.

Historia Wszystkich Świętych

Święto ma swój początek w 610 roku, kiedy po raz pierwszy ustanowiono dzień oddawania czci wszystkim osobom świętym. Szczególną uwagę poświęcano wtedy męczennikom, którzy oddali życie za wiarę w Chrystusa, a których imiona nie zostały zapisane w żadnych źródłach, z jakich obecnie korzystamy. Święto to odbywało się początkowo 13 maja. Na 1 listopada zostało przeniesione dopiero w roku 837 przez papieża Grzegorza VI.

Dzień Wszystkich Świętych a Zaduszki

Obecnie jednak dzień Wszystkich Świętych zlewa się stopniowo z tradycją Zaduszek, które odbywają się dzień później, czyli 2 listopada. Już sama etymologia tego słowa wskazuje, że w tym dniu modlimy się za dusze zmarłych. Oprócz tego chodzimy do kościoła by uczestniczyć w Mszy Świętej, a na grobach naszych bliskich zostawiamy wiązanki i znicze.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie

Wiele z tradycji związanych z obchodami dnia zadusznego wywodzi się z obrzędów przedchrześcijańskich. Święto to zwano wówczas Dziadami. Większości Polaków nazwę tę kojarzy zwłaszcza z dramatu Adama Mickiewicza, pod tym samym tytułem.

To właśnie w nim Mickiewicz stara się przybliżyć ówczesnym czytelnikom, na czym polegał te pogański obrzęd. Trzeba jednak zaznaczyć, że historycy wskazują na to, że treści przekazywanej przez wieszcza nie można uznawać za w pełni oddającą prawdę historyczną. Z pewnością jednak Mickiewicz oddał klimat dnia, który według naszych praprzodków, był dniem w którym otwierały się drzwi dzielące świat umarłych od świata żywych.

Ucztowanie ze zmarłymi

Najbardziej znany zwyczaj związany z Zaduszkami, czyli palenie zniczy na grobach naszych bliskich, pochodzi od tradycji palenia ognisk dla zmarłych. Ich funkcja tłumaczona jest dwojako - jedna teoria mówi, że robiono to aby dusze mogły się ogrzać, druga natomiast mówi o tym, że palono je aby wyznaczyć duszom drogę i by się nie zgubiły.

Innym zwyczajem było przynoszenie napojów oraz jadła na groby, aby móc ucztować razem ze swoimi bliskimi, którzy już odeszli. Wierzono również, że szczególną rolę w tym dniu ogrywali żebracy, którzy mieli być wcieleniem zmarłych, dlatego też podczas tego dnia chętnie ich karmiono i dawano im jałmużnę.

Tradycja świąt Wszystkich Świętych i Zaduszek jest długa i piękna. Warto więc pielęgnować ją i przekazywać najmłodszym pamięć o polskich zwyczajach.

[fot: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

święta

,

tradycja

Warto poczytać

 1. kutlru 25.10.2016

  Międzynarodowa konferencja „Jeden świat – wiele kultur”

  27 i 28 października w Bydgoszczy odbędzie się konferencja pt. „1050-lecie Chrztu Polski a tożsamość narodowa”.

 2. mid-16a20235 23.10.2016

  Konkurs Wieniawskiego rozstrzygnięty

  Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja) została zwyciężczynią 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

 3. plakat6FCHG2016 22.10.2016

  Odpal projekt „Festiwal Chrześcijańskie Granie”

  Festiwal jest okazją do przekrojowego spojrzenia na talenty chrześcijańskiej sceny muzycznej i zaprezentowania ich szerokiej publiczności.

 4. lllllll 21.10.2016

  Lorenc: Nasza historia zaczyna się budzić

  Michał Lorenc jest autorem muzyki do filmów takich jak "Historia Roja", "Smoleńsk" czy "Wołyń".

 5. MPWplakat 19.10.2016

  „Ciekawa czy wielka – o historii w filmie”

  Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na dyskusję o sposobach przedstawienia historii w filmach.

 6. jacekkk 18.10.2016

  Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka

  Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka odsłonięto we wtorek w Poznaniu. Przedstawiony na ścianie Collegium Novum UAM poeta spogląda na przechodniów puszczając papierowy samolot z napisaną na nim zwrotką wiersza "A tak niewiele brakowało"

 7. w-ste 17.10.2016

  MSZ Ukrainy zablokowało pokaz "Wołynia"

  Pokaz miał odbyć się w stołecznym kinie "Kijów" z udziałem reżysera i zaproszonych przez Instytut Polski ukraińskich gości. Po projekcji zaplanowano dyskusję nad filmem.

 8. kong-st 16.10.2016

  Biskupi apelują o odbudowanie tożsamości europejskiej

  Tylko Europa mająca własną tożsamość będzie w stanie przyjąć imigrantów- podkreślono w czasie V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook