Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wszystkich Świętych i Zaduszki – święta z długą i bogatą tradycją

03.10.2014

Od lat trwają spory pomiędzy miłośnikami Halloween – hucznej zabawy, która przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych a tradycjonalistami, uznającymi, że początek listopada to czas zadumy i refleksji.

Po stronie Halloween zwykle opowiadają się ludzie młodzi, którzy chcą się przede wszystkim bawić i nie są zainteresowani spokojnym przeżyciem tego wyjątkowego okresu. Warto więc mówić im o tym, jaka jest tradycja obchodzenia dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek w Polsce.

Historia Wszystkich Świętych

Święto ma swój początek w 610 roku, kiedy po raz pierwszy ustanowiono dzień oddawania czci wszystkim osobom świętym. Szczególną uwagę poświęcano wtedy męczennikom, którzy oddali życie za wiarę w Chrystusa, a których imiona nie zostały zapisane w żadnych źródłach, z jakich obecnie korzystamy. Święto to odbywało się początkowo 13 maja. Na 1 listopada zostało przeniesione dopiero w roku 837 przez papieża Grzegorza VI.

Dzień Wszystkich Świętych a Zaduszki

Obecnie jednak dzień Wszystkich Świętych zlewa się stopniowo z tradycją Zaduszek, które odbywają się dzień później, czyli 2 listopada. Już sama etymologia tego słowa wskazuje, że w tym dniu modlimy się za dusze zmarłych. Oprócz tego chodzimy do kościoła by uczestniczyć w Mszy Świętej, a na grobach naszych bliskich zostawiamy wiązanki i znicze.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie

Wiele z tradycji związanych z obchodami dnia zadusznego wywodzi się z obrzędów przedchrześcijańskich. Święto to zwano wówczas Dziadami. Większości Polaków nazwę tę kojarzy zwłaszcza z dramatu Adama Mickiewicza, pod tym samym tytułem.

To właśnie w nim Mickiewicz stara się przybliżyć ówczesnym czytelnikom, na czym polegał te pogański obrzęd. Trzeba jednak zaznaczyć, że historycy wskazują na to, że treści przekazywanej przez wieszcza nie można uznawać za w pełni oddającą prawdę historyczną. Z pewnością jednak Mickiewicz oddał klimat dnia, który według naszych praprzodków, był dniem w którym otwierały się drzwi dzielące świat umarłych od świata żywych.

Ucztowanie ze zmarłymi

Najbardziej znany zwyczaj związany z Zaduszkami, czyli palenie zniczy na grobach naszych bliskich, pochodzi od tradycji palenia ognisk dla zmarłych. Ich funkcja tłumaczona jest dwojako - jedna teoria mówi, że robiono to aby dusze mogły się ogrzać, druga natomiast mówi o tym, że palono je aby wyznaczyć duszom drogę i by się nie zgubiły.

Innym zwyczajem było przynoszenie napojów oraz jadła na groby, aby móc ucztować razem ze swoimi bliskimi, którzy już odeszli. Wierzono również, że szczególną rolę w tym dniu ogrywali żebracy, którzy mieli być wcieleniem zmarłych, dlatego też podczas tego dnia chętnie ich karmiono i dawano im jałmużnę.

Tradycja świąt Wszystkich Świętych i Zaduszek jest długa i piękna. Warto więc pielęgnować ją i przekazywać najmłodszym pamięć o polskich zwyczajach.

[fot: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

święta

,

tradycja

Warto poczytać

 1. hahsfjhgjudk 19.01.2017

  Rafał Wieczyński wyreżyseruje film o rodzinie Ulmów

  Historię rodzin Ulmów i Goldmanów z Markowej (Podkarpackie) zekranizuje Rafał Wieczyński, twórca filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Ulmowie ukrywali podczas okupacji Żydów, za co zostali - wraz z dziećmi - zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r.

 2. PomnikSienkiewiczawOkrzei 18.01.2017

  Odnaleziono nieznaną powieść matki Sienkiewicza

  Ekspert twierdzi, że publikacja "bije na głowę" debiut Elizy Orzeszkowej.

 3. jglksjdhnhygffsz 17.01.2017

  Rusza konkurs literacki "Śląski Shakespeare"

  Rusza kolejna, szósta edycja adresowanego do młodych twórców Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Śląski Shakespeare" im. Anny i Piotra Dobrowolskich - ogłosiła we wtorek organizująca to wydarzenie Biblioteka Śląska w Katowicach.

 4. moscow-1935113960720 15.01.2017

  Audioprzewodnik po Moskwie śladami represji wobec Polaków

  Rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał, zajmujące się badaniem zbrodni stalinowskich, opracowało spacer po Moskwie śladami represji wobec polskiej ludności w ZSRR. Audioprzewodnik w aplikacji izi.TRAVEL opowiada o dziewięciu takich obiektach w rosyjskiej stolicy.

 5. IMG0170-4t56eac897m800x7ce68a14 14.01.2017

  Remont Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego

  Remont Wieży Zegarowej i odtworzenie Ogrodu Dolnego są wśród planów nowego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie Przemysława Mrozowskiego. "Z Zamkiem jestem związany od blisko 30 lat, poświęciłem mu najwięcej czasu i emocji" - mówi.

 6. drukiulotneSI 10.01.2017

  Druki ulotne jako źródła do badań dziejów Polski

  „Dzięki tym trzem niepozornym pudłom nasza wyobraźnia historyczna o tym, co się działo między 1913 a 1924 rokiem będzie pełniejsza”.

 7. Zrzut-ekranu-2017-01-09-o-151037 09.01.2017

  Pośmiertny awans gen. "Gryfa"?

  Szef MON wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertny awansu na stopień generała dywizji dla gen. bryg. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. Gryf.

 8. mid-epa05706530 09.01.2017

  Meryl Streep kontra Trump

  Aktorka wykorzystała galę rozdania Złotych Globów do krytyki prezydenta-elekta.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook