Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wszystkich Świętych i Zaduszki – święta z długą i bogatą tradycją

03.10.2014

Od lat trwają spory pomiędzy miłośnikami Halloween – hucznej zabawy, która przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych a tradycjonalistami, uznającymi, że początek listopada to czas zadumy i refleksji.

Po stronie Halloween zwykle opowiadają się ludzie młodzi, którzy chcą się przede wszystkim bawić i nie są zainteresowani spokojnym przeżyciem tego wyjątkowego okresu. Warto więc mówić im o tym, jaka jest tradycja obchodzenia dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek w Polsce.

Historia Wszystkich Świętych

Święto ma swój początek w 610 roku, kiedy po raz pierwszy ustanowiono dzień oddawania czci wszystkim osobom świętym. Szczególną uwagę poświęcano wtedy męczennikom, którzy oddali życie za wiarę w Chrystusa, a których imiona nie zostały zapisane w żadnych źródłach, z jakich obecnie korzystamy. Święto to odbywało się początkowo 13 maja. Na 1 listopada zostało przeniesione dopiero w roku 837 przez papieża Grzegorza VI.

Dzień Wszystkich Świętych a Zaduszki

Obecnie jednak dzień Wszystkich Świętych zlewa się stopniowo z tradycją Zaduszek, które odbywają się dzień później, czyli 2 listopada. Już sama etymologia tego słowa wskazuje, że w tym dniu modlimy się za dusze zmarłych. Oprócz tego chodzimy do kościoła by uczestniczyć w Mszy Świętej, a na grobach naszych bliskich zostawiamy wiązanki i znicze.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie

Wiele z tradycji związanych z obchodami dnia zadusznego wywodzi się z obrzędów przedchrześcijańskich. Święto to zwano wówczas Dziadami. Większości Polaków nazwę tę kojarzy zwłaszcza z dramatu Adama Mickiewicza, pod tym samym tytułem.

To właśnie w nim Mickiewicz stara się przybliżyć ówczesnym czytelnikom, na czym polegał te pogański obrzęd. Trzeba jednak zaznaczyć, że historycy wskazują na to, że treści przekazywanej przez wieszcza nie można uznawać za w pełni oddającą prawdę historyczną. Z pewnością jednak Mickiewicz oddał klimat dnia, który według naszych praprzodków, był dniem w którym otwierały się drzwi dzielące świat umarłych od świata żywych.

Ucztowanie ze zmarłymi

Najbardziej znany zwyczaj związany z Zaduszkami, czyli palenie zniczy na grobach naszych bliskich, pochodzi od tradycji palenia ognisk dla zmarłych. Ich funkcja tłumaczona jest dwojako - jedna teoria mówi, że robiono to aby dusze mogły się ogrzać, druga natomiast mówi o tym, że palono je aby wyznaczyć duszom drogę i by się nie zgubiły.

Innym zwyczajem było przynoszenie napojów oraz jadła na groby, aby móc ucztować razem ze swoimi bliskimi, którzy już odeszli. Wierzono również, że szczególną rolę w tym dniu ogrywali żebracy, którzy mieli być wcieleniem zmarłych, dlatego też podczas tego dnia chętnie ich karmiono i dawano im jałmużnę.

Tradycja świąt Wszystkich Świętych i Zaduszek jest długa i piękna. Warto więc pielęgnować ją i przekazywać najmłodszym pamięć o polskich zwyczajach.

[fot: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

święta

,

tradycja

Warto poczytać

 1. Dalkowskaok 26.03.2017

  50 lat Kabaretu Pod Egidą (wywiad)

  - Kabaret Pod Egidą sobotnim koncertem w warszawskim centrum kultury "Dobre miejsce" uczcił 50-lecie swojej działalności.

 2. zabinsy-mater 24.03.2017

  Na ekrany kin wchodzi film "Azyl"

  Historia małżeństwa Żabińskich zainspirowała Hollywood.

 3. kaczmarksi 22.03.2017

  60 lat temu urodził się Jacek Kaczmarski

  22 marca 1957 r. urodził się w Warszawie Jacek Kaczmarski, poeta i autor tekstów, pieśniarz, bard. Wykonawca "Murów", "Obławy", "Naszej klasy" i kilku setek innych ważnych dla kilku pokoleń Polaków piosenek.

 4. wawa-opera-stefff 21.03.2017

  Nadchodzą zmiany w Warszawskiej Operze Kameralnej

  W ciągu 12 miesięcy w Warszawskiej Operze Kameralnej wdrożony zostanie plan zmian, mający podnieść oglądalność spektakli - ogłosiła podczas wtorkowej konferencji prasowej p.o. dyrektora placówki Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

 5. smarz3 21.03.2017

  "Wołyń" nagrodzony Orłem 2017

  Gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2017 odbyła się w poniedziałek w Teatrze Polskim w Warszawie.

 6. wroclaw-stefek 17.03.2017

  "Portet damy" trafi do Muzeum Narodowego we Wrocławiu

  Miniatura Aimee Zoe Lizinki de Mirbel "Portet damy" z 1833 r. utracona w czasie II wojny, odzyskana dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz FBI, trafi do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 7. mid-17315193 16.03.2017

  Nie żyje Wojciech Młynarski - poeta, autor tekstów, artysta

  "Jego piosenki "Światowe życie", "Och, ty w życiu", "Prześliczna wiolonczelistka", "Moje serce to jest muzyk" nuciła cała Polska".

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook