Jedynie prawda jest ciekawa


Wszystkich Świętych i Zaduszki – święta z długą i bogatą tradycją

03.10.2014

Od lat trwają spory pomiędzy miłośnikami Halloween – hucznej zabawy, która przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych a tradycjonalistami, uznającymi, że początek listopada to czas zadumy i refleksji.

Po stronie Halloween zwykle opowiadają się ludzie młodzi, którzy chcą się przede wszystkim bawić i nie są zainteresowani spokojnym przeżyciem tego wyjątkowego okresu. Warto więc mówić im o tym, jaka jest tradycja obchodzenia dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek w Polsce.

Historia Wszystkich Świętych

Święto ma swój początek w 610 roku, kiedy po raz pierwszy ustanowiono dzień oddawania czci wszystkim osobom świętym. Szczególną uwagę poświęcano wtedy męczennikom, którzy oddali życie za wiarę w Chrystusa, a których imiona nie zostały zapisane w żadnych źródłach, z jakich obecnie korzystamy. Święto to odbywało się początkowo 13 maja. Na 1 listopada zostało przeniesione dopiero w roku 837 przez papieża Grzegorza VI.

Dzień Wszystkich Świętych a Zaduszki

Obecnie jednak dzień Wszystkich Świętych zlewa się stopniowo z tradycją Zaduszek, które odbywają się dzień później, czyli 2 listopada. Już sama etymologia tego słowa wskazuje, że w tym dniu modlimy się za dusze zmarłych. Oprócz tego chodzimy do kościoła by uczestniczyć w Mszy Świętej, a na grobach naszych bliskich zostawiamy wiązanki i znicze.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie

Wiele z tradycji związanych z obchodami dnia zadusznego wywodzi się z obrzędów przedchrześcijańskich. Święto to zwano wówczas Dziadami. Większości Polaków nazwę tę kojarzy zwłaszcza z dramatu Adama Mickiewicza, pod tym samym tytułem.

To właśnie w nim Mickiewicz stara się przybliżyć ówczesnym czytelnikom, na czym polegał te pogański obrzęd. Trzeba jednak zaznaczyć, że historycy wskazują na to, że treści przekazywanej przez wieszcza nie można uznawać za w pełni oddającą prawdę historyczną. Z pewnością jednak Mickiewicz oddał klimat dnia, który według naszych praprzodków, był dniem w którym otwierały się drzwi dzielące świat umarłych od świata żywych.

Ucztowanie ze zmarłymi

Najbardziej znany zwyczaj związany z Zaduszkami, czyli palenie zniczy na grobach naszych bliskich, pochodzi od tradycji palenia ognisk dla zmarłych. Ich funkcja tłumaczona jest dwojako - jedna teoria mówi, że robiono to aby dusze mogły się ogrzać, druga natomiast mówi o tym, że palono je aby wyznaczyć duszom drogę i by się nie zgubiły.

Innym zwyczajem było przynoszenie napojów oraz jadła na groby, aby móc ucztować razem ze swoimi bliskimi, którzy już odeszli. Wierzono również, że szczególną rolę w tym dniu ogrywali żebracy, którzy mieli być wcieleniem zmarłych, dlatego też podczas tego dnia chętnie ich karmiono i dawano im jałmużnę.

Tradycja świąt Wszystkich Świętych i Zaduszek jest długa i piękna. Warto więc pielęgnować ją i przekazywać najmłodszym pamięć o polskich zwyczajach.

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook