Jedynie prawda jest ciekawa


Wszystkich Świętych i Zaduszki – święta z długą i bogatą tradycją

03.10.2014

Od lat trwają spory pomiędzy miłośnikami Halloween – hucznej zabawy, która przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych a tradycjonalistami, uznającymi, że początek listopada to czas zadumy i refleksji.

Po stronie Halloween zwykle opowiadają się ludzie młodzi, którzy chcą się przede wszystkim bawić i nie są zainteresowani spokojnym przeżyciem tego wyjątkowego okresu. Warto więc mówić im o tym, jaka jest tradycja obchodzenia dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek w Polsce.

Historia Wszystkich Świętych

Święto ma swój początek w 610 roku, kiedy po raz pierwszy ustanowiono dzień oddawania czci wszystkim osobom świętym. Szczególną uwagę poświęcano wtedy męczennikom, którzy oddali życie za wiarę w Chrystusa, a których imiona nie zostały zapisane w żadnych źródłach, z jakich obecnie korzystamy. Święto to odbywało się początkowo 13 maja. Na 1 listopada zostało przeniesione dopiero w roku 837 przez papieża Grzegorza VI.

Dzień Wszystkich Świętych a Zaduszki

Obecnie jednak dzień Wszystkich Świętych zlewa się stopniowo z tradycją Zaduszek, które odbywają się dzień później, czyli 2 listopada. Już sama etymologia tego słowa wskazuje, że w tym dniu modlimy się za dusze zmarłych. Oprócz tego chodzimy do kościoła by uczestniczyć w Mszy Świętej, a na grobach naszych bliskich zostawiamy wiązanki i znicze.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie

Wiele z tradycji związanych z obchodami dnia zadusznego wywodzi się z obrzędów przedchrześcijańskich. Święto to zwano wówczas Dziadami. Większości Polaków nazwę tę kojarzy zwłaszcza z dramatu Adama Mickiewicza, pod tym samym tytułem.

To właśnie w nim Mickiewicz stara się przybliżyć ówczesnym czytelnikom, na czym polegał te pogański obrzęd. Trzeba jednak zaznaczyć, że historycy wskazują na to, że treści przekazywanej przez wieszcza nie można uznawać za w pełni oddającą prawdę historyczną. Z pewnością jednak Mickiewicz oddał klimat dnia, który według naszych praprzodków, był dniem w którym otwierały się drzwi dzielące świat umarłych od świata żywych.

Ucztowanie ze zmarłymi

Najbardziej znany zwyczaj związany z Zaduszkami, czyli palenie zniczy na grobach naszych bliskich, pochodzi od tradycji palenia ognisk dla zmarłych. Ich funkcja tłumaczona jest dwojako - jedna teoria mówi, że robiono to aby dusze mogły się ogrzać, druga natomiast mówi o tym, że palono je aby wyznaczyć duszom drogę i by się nie zgubiły.

Innym zwyczajem było przynoszenie napojów oraz jadła na groby, aby móc ucztować razem ze swoimi bliskimi, którzy już odeszli. Wierzono również, że szczególną rolę w tym dniu ogrywali żebracy, którzy mieli być wcieleniem zmarłych, dlatego też podczas tego dnia chętnie ich karmiono i dawano im jałmużnę.

Tradycja świąt Wszystkich Świętych i Zaduszek jest długa i piękna. Warto więc pielęgnować ją i przekazywać najmłodszym pamięć o polskich zwyczajach.

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook