Jedynie prawda jest ciekawa


Wrocław: filmowa zachęta do pomocy Filipińczykom

18.11.2013

W sieci pojawił się krótki film pt. „Katolicy z Wrocławia dla Filipin”. To pomysł działającej przy Archidiecezjalnej Radzie ds. Nowej Ewangelizacji fundacji „Vide and Crede”.

Na filmie widać dzieci i młodzież, którzy stojąc przed wrocławską katedrą i trzymając w dłoniach filipińską zwracają się w języku angielskim do Filipińczyków i zapewniają ich, że wiedzą o tragedii i chcą, by wszyscy poszkodowani poczuli, iż nie są sami. – Myślimy o was i modlimy się za was – zapewniają młodzi wrocławianie.

Jako ostatni głos zabiera biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Andrzej Siemieniewski, który tłumaczy, że pomagamy: modląc się za Filipiny, myśląc o tym kraju oraz wspierając ofiary tragedii finansowo. – Nasze serce jest na Filipinach – mówi hierarcha, pytając na zakończenie: – A ty? Jak Ty możesz pomóc.

Archidiecezja Wrocławska włączyła się w akcję pomocy ofiarom tajfunu na Filipinach. Decyzją abp Józefa Kupnego dzień 17 listopada był we wszystkich parafiach poświęcony szczególnej modlitwie w intencji poszkodowanych na Filipinach. Tego dnia także zbierano ofiary. Od dziś proboszczowie wpłacają zebrane pieniądze do kurii, która przekaże całą sumę na konto Caritas Polska.

Wierni bardzo pozytywnie odpowiedzieli na apel metropolity. – W naszej parafii kwota, którą zebraliśmy jest zdecydowanie wyższa niż w czasie poprzednich zbiórek – mówi ks. Adam Czternastek, proboszcz niewielkiej parafii pw. Najświętszego Imienia Maryi w Czepielowicach. Dodaje, że hojność jego parafian na pewno wynika z faktu, iż w niedalekiej przeszłości sami przeżyli tragedię, w czasie której nawałnica zniszczyła wiele domów. – Być może z tego względu łatwiej wczuć im się w to, co przeżywają Filipińczycy – puentuje.

Na zdjęciu znajduje się zniszczony filipiński Kościół

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

KAI, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook