Jedynie prawda jest ciekawa


Wręczono nagrody twórcom teatru radiowego

05.12.2016

Nagrody dla twórców teatru radiowego wręczono podczas poniedziałkowej gali w warszawskim gmachu Polskiego Radia. Tegoroczne Splendory otrzymali Ewa Wiśniewska, Andrzej Ferenc, Henryk Rozen, Andrzej Zaorski oraz twórcy powieści radiowej "Matysiakowie".

Jak poinformowano w przesłanym PAP w poniedziałek komunikacie, podczas tegorocznej uroczystości w Studiu S-2 Polskiego Radia w Warszawie nagrodę Wielkiego Splendora - nagrodę Teatru Polskiego Radia dla aktora lub aktorki, przyznawaną za wybitne kreacje w słuchowiskach, a także za twórczy wkład w rozwój i umacnianie rangi radia artystycznego w Polsce - otrzymali w tym roku Ewa Wiśniewska i Andrzej Ferenc, popularni aktorzy teatralni, telewizyjni i radiowi.

Wiśniewska ukończyła stołeczną PWST w 1963 r., w tym samym roku zadebiutowała w filmie rolą w "Zbrodniarzu i pannie" w reżyserii Janusza Nasfetera. Zagrała również w takich filmach jak m.in. "Prawo i pięść" (1964), "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy" (1978), "Dolina Issy" (1982), "Ogniem i mieczem" (1999) czy "1920 Bitwa warszawska" (2011), a także w serialu "Stawka większa niż życie". Występowała na scenach stołecznych teatrów, m.in. Teatru Kwadrat, Teatru Nowego i Ateneum. Ferenc to znany lektor, aktor głosowy i narrator, znany m.in. jako pierwszy w Polsce "głos" Batmana. Od 1982 r. - roku ukończenia warszawskiego PWST - występuje w teatrze, m.in. w stołecznym Teatrze Rozmaitości. Za swoją pracę został wyróżniony nagrodą Złotego Mikrofonu.

Laureatem Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego, nagrody specjalnej przyznawanej od 2006 r. dla wybitnej postaci świata kultury, został w tym roku Henryk Rozen, aktor i reżyser teatralny, filmowy i radiowy oraz wykładowca. Rozen pracował w latach 1986-1991 jako dyrektor Teatru Polskiego Radia, reżyserował w europejskich teatrach radiowych, m.in. na antenie radia BBC. Za swoją pracę artystyczną Rozen został w 1989 r. uhonorowany "radiowym Oscarem", czyli Prix Italia, przyznaną mu za reżyserię radiową, a także nagród na Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie. Pracował również w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Nagrodą Honorowego Wielkiego Splendora, przyznaną za całokształt twórczości radiowej wyróżniono zespół twórców i realizatorów powieści radiowej "Matysiakowie", która w tym roku obchodzi 60-lecie emisji na antenie Polskiego Radia. Jest to najstarsze i najdłużej kontynuowane słuchowisko w Polsce, rozpoczęte w 1956 r. na antenie Programu II. W 2011 r. twórcy i realizatorzy "Matysiaków" - Dżennet Połtorzycka-Stampf'l, Janusz Adam Dziewiątkowski, Stanisława Grotowska, Waldemar Modestowicz, Ewa Szałkowska i Maria Chludzińska - otrzymali Honorowe Złote Mikrofony za "wybitne osiągnięcia artystyczne, wieloletni żywy kontakt ze słuchaczami, za inicjatywy uruchamiające ogromną aktywność społeczną". 

Po raz siódmy przyznano Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka, nagrodę wręczaną twórcom swobodnie poruszającym się w świecie słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Otrzymał ją Andrzej Zaorski, aktor i reżyser teatralny, telewizyjny i radiowy, a także twórca kabaretowy. Zaorski ukończył warszawską PWST w 1964 r., zadebiutował w teatrze rok później, występował w stołecznym Teatrze Współczesnym, Ateneum, Teatrze Narodowym, Powszechnym, Teatrze "Kwadrat", a także w kabaretach "Pod Egidą" i "U Lopka". Występuje w powieści radiowej "W Jezioranach". W 2006 r. został wyróżniony nagrodą Złotego Mikrofonu. "Splendory" przyznawane są przez Teatr Polskiego Radia od 1988 r. Dotychczas nagrodzono niemal 70 osób, w tym takich artystów jak Stanisława Celińska, Aleksander Bardini, Ignacy Gogolewski, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kowalewski, Irena Kwiatkowska, Wiesław Michnikowski, Franciszek Pieczka, Zofia Rysiówna czy Janusz Zaorski. 

fot.[YouTube]

pc/PAP


Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook