Jedynie prawda jest ciekawa


Wręczono nagrody twórcom teatru radiowego

05.12.2016

Nagrody dla twórców teatru radiowego wręczono podczas poniedziałkowej gali w warszawskim gmachu Polskiego Radia. Tegoroczne Splendory otrzymali Ewa Wiśniewska, Andrzej Ferenc, Henryk Rozen, Andrzej Zaorski oraz twórcy powieści radiowej "Matysiakowie".

Jak poinformowano w przesłanym PAP w poniedziałek komunikacie, podczas tegorocznej uroczystości w Studiu S-2 Polskiego Radia w Warszawie nagrodę Wielkiego Splendora - nagrodę Teatru Polskiego Radia dla aktora lub aktorki, przyznawaną za wybitne kreacje w słuchowiskach, a także za twórczy wkład w rozwój i umacnianie rangi radia artystycznego w Polsce - otrzymali w tym roku Ewa Wiśniewska i Andrzej Ferenc, popularni aktorzy teatralni, telewizyjni i radiowi.

Wiśniewska ukończyła stołeczną PWST w 1963 r., w tym samym roku zadebiutowała w filmie rolą w "Zbrodniarzu i pannie" w reżyserii Janusza Nasfetera. Zagrała również w takich filmach jak m.in. "Prawo i pięść" (1964), "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy" (1978), "Dolina Issy" (1982), "Ogniem i mieczem" (1999) czy "1920 Bitwa warszawska" (2011), a także w serialu "Stawka większa niż życie". Występowała na scenach stołecznych teatrów, m.in. Teatru Kwadrat, Teatru Nowego i Ateneum. Ferenc to znany lektor, aktor głosowy i narrator, znany m.in. jako pierwszy w Polsce "głos" Batmana. Od 1982 r. - roku ukończenia warszawskiego PWST - występuje w teatrze, m.in. w stołecznym Teatrze Rozmaitości. Za swoją pracę został wyróżniony nagrodą Złotego Mikrofonu.

Laureatem Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego, nagrody specjalnej przyznawanej od 2006 r. dla wybitnej postaci świata kultury, został w tym roku Henryk Rozen, aktor i reżyser teatralny, filmowy i radiowy oraz wykładowca. Rozen pracował w latach 1986-1991 jako dyrektor Teatru Polskiego Radia, reżyserował w europejskich teatrach radiowych, m.in. na antenie radia BBC. Za swoją pracę artystyczną Rozen został w 1989 r. uhonorowany "radiowym Oscarem", czyli Prix Italia, przyznaną mu za reżyserię radiową, a także nagród na Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie. Pracował również w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Nagrodą Honorowego Wielkiego Splendora, przyznaną za całokształt twórczości radiowej wyróżniono zespół twórców i realizatorów powieści radiowej "Matysiakowie", która w tym roku obchodzi 60-lecie emisji na antenie Polskiego Radia. Jest to najstarsze i najdłużej kontynuowane słuchowisko w Polsce, rozpoczęte w 1956 r. na antenie Programu II. W 2011 r. twórcy i realizatorzy "Matysiaków" - Dżennet Połtorzycka-Stampf'l, Janusz Adam Dziewiątkowski, Stanisława Grotowska, Waldemar Modestowicz, Ewa Szałkowska i Maria Chludzińska - otrzymali Honorowe Złote Mikrofony za "wybitne osiągnięcia artystyczne, wieloletni żywy kontakt ze słuchaczami, za inicjatywy uruchamiające ogromną aktywność społeczną". 

Po raz siódmy przyznano Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka, nagrodę wręczaną twórcom swobodnie poruszającym się w świecie słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Otrzymał ją Andrzej Zaorski, aktor i reżyser teatralny, telewizyjny i radiowy, a także twórca kabaretowy. Zaorski ukończył warszawską PWST w 1964 r., zadebiutował w teatrze rok później, występował w stołecznym Teatrze Współczesnym, Ateneum, Teatrze Narodowym, Powszechnym, Teatrze "Kwadrat", a także w kabaretach "Pod Egidą" i "U Lopka". Występuje w powieści radiowej "W Jezioranach". W 2006 r. został wyróżniony nagrodą Złotego Mikrofonu. "Splendory" przyznawane są przez Teatr Polskiego Radia od 1988 r. Dotychczas nagrodzono niemal 70 osób, w tym takich artystów jak Stanisława Celińska, Aleksander Bardini, Ignacy Gogolewski, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kowalewski, Irena Kwiatkowska, Wiesław Michnikowski, Franciszek Pieczka, Zofia Rysiówna czy Janusz Zaorski. 

fot.[YouTube]

pc/PAP


Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook