Jedynie prawda jest ciekawa


Wręczono filmowe Nagrody PISF - po raz szósty

11.09.2013

Kino Amok w Gliwicach, festiwal Filmland Polen w Niemczech oraz twórcy programu telewizyjnego TVP1 "Jedna scena" - są wśród tegorocznych laureatów Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, przyznawanych za osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji kina.

Ceremonia wręczenia nagród za dokonania z poprzedniego 2012 roku odbyła się we wtorek wieczorem na festiwalu filmowym w Gdyni. Gośćmi specjalnymi gali byli autor ekranizacji "Nocy i dni" reżyser Jerzy Antczak oraz jego żona aktorka Jadwiga Barańska.

"Kino to przede wszystkim twórcy filmowi: reżyserzy, scenarzyści, aktorzy, autorzy zdjęć. I to na twórcach zwykle skupia się uwaga publiczności i mediów. Ale sukces kina to nie tylko twórcy. To także osoby, które pracują na jego sukces codziennie, a są dla nas i dla twórców niewidoczni; których pasja, zaangażowanie, codzienna praca sprawia, że kino lepiej rozumiemy i kochamy" - podkreśliła dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz.

W kategorii "kino" nagrodę Instytutu zdobyło kino studyjne Amok w Gliwicach, a w kategorii "dyskusyjny klub filmowy" - DKF "Zwierzyńczyk" w Zwierzyńcu.

Jako "międzynarodowe wydarzenie filmowe" zwyciężyła 14. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie, natomiast w kategorii "krajowe wydarzenie filmowe" doceniony został ubiegłoroczny 37. festiwal filmowy w Gdyni (oficjalna nazwa imprezy: Gdynia Film Festival).

W kategorii "promocja za granicą" Nagroda PISF powędrowała do organizatorów 10. Festiwalu Nowego Filmu Polskiego Filmland Polen w Niemczech. W kategorii "dystrybucja filmu zagranicznego w Polsce" triumfowała firma Against Gravity, uhonorowana za dystrybucję pierwszej części filmowej trylogii "Raj" - filmu "Raj: Miłość" w reżyserii Ulricha Seidla.

W kategorii "audycja radiowa lub program telewizyjny" nagrodę odebrali twórcy programu "Jedna scena" w TVP1: Michał Chaciński, Michał Bielawski i Łukasz Borzęcki. W kategorii "krytyka filmowa" Instytut nagrodził Tadeusza Sobolewskiego i Barbarę Hollender.

Ponadto nagrody wręczono w kategoriach: "portal internetowy" (laureaci: twórcy Dwutygodnika.com), "książka o tematyce filmowej" ("Historia niebyła kina PRL", autor: Tadeusz Lubelski), "edukacja młodego widza" (nagrodzono projekt "Między nami autorami - www.edukacjafilmowa.pl"), "rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii" (nagroda dla TPS Film Studio), "plakat filmowy" (Jerzy Czerniawski za plakat do filmu "Argentyńska lekcja"). Laureaci zostali wybrani z grona nominowanych. Tych z kolei wyłoniono spośród kandydatów zgłoszonych przez instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą oraz inne podmioty działające w sektorze kultury.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook