Jedynie prawda jest ciekawa


Wręczono filmowe Nagrody PISF - po raz szósty

11.09.2013

Kino Amok w Gliwicach, festiwal Filmland Polen w Niemczech oraz twórcy programu telewizyjnego TVP1 "Jedna scena" - są wśród tegorocznych laureatów Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, przyznawanych za osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji kina.

Ceremonia wręczenia nagród za dokonania z poprzedniego 2012 roku odbyła się we wtorek wieczorem na festiwalu filmowym w Gdyni. Gośćmi specjalnymi gali byli autor ekranizacji "Nocy i dni" reżyser Jerzy Antczak oraz jego żona aktorka Jadwiga Barańska.

"Kino to przede wszystkim twórcy filmowi: reżyserzy, scenarzyści, aktorzy, autorzy zdjęć. I to na twórcach zwykle skupia się uwaga publiczności i mediów. Ale sukces kina to nie tylko twórcy. To także osoby, które pracują na jego sukces codziennie, a są dla nas i dla twórców niewidoczni; których pasja, zaangażowanie, codzienna praca sprawia, że kino lepiej rozumiemy i kochamy" - podkreśliła dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz.

W kategorii "kino" nagrodę Instytutu zdobyło kino studyjne Amok w Gliwicach, a w kategorii "dyskusyjny klub filmowy" - DKF "Zwierzyńczyk" w Zwierzyńcu.

Jako "międzynarodowe wydarzenie filmowe" zwyciężyła 14. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie, natomiast w kategorii "krajowe wydarzenie filmowe" doceniony został ubiegłoroczny 37. festiwal filmowy w Gdyni (oficjalna nazwa imprezy: Gdynia Film Festival).

W kategorii "promocja za granicą" Nagroda PISF powędrowała do organizatorów 10. Festiwalu Nowego Filmu Polskiego Filmland Polen w Niemczech. W kategorii "dystrybucja filmu zagranicznego w Polsce" triumfowała firma Against Gravity, uhonorowana za dystrybucję pierwszej części filmowej trylogii "Raj" - filmu "Raj: Miłość" w reżyserii Ulricha Seidla.

W kategorii "audycja radiowa lub program telewizyjny" nagrodę odebrali twórcy programu "Jedna scena" w TVP1: Michał Chaciński, Michał Bielawski i Łukasz Borzęcki. W kategorii "krytyka filmowa" Instytut nagrodził Tadeusza Sobolewskiego i Barbarę Hollender.

Ponadto nagrody wręczono w kategoriach: "portal internetowy" (laureaci: twórcy Dwutygodnika.com), "książka o tematyce filmowej" ("Historia niebyła kina PRL", autor: Tadeusz Lubelski), "edukacja młodego widza" (nagrodzono projekt "Między nami autorami - www.edukacjafilmowa.pl"), "rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii" (nagroda dla TPS Film Studio), "plakat filmowy" (Jerzy Czerniawski za plakat do filmu "Argentyńska lekcja"). Laureaci zostali wybrani z grona nominowanych. Tych z kolei wyłoniono spośród kandydatów zgłoszonych przez instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą oraz inne podmioty działające w sektorze kultury.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook