Jedynie prawda jest ciekawa


„Wokół Roku Wiary” – jutro promocja nowej książki abp. Józefa Michalika

24.09.2012

„Wokół Roku Wiary”, to tytuł najnowszej książki abp Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, która ukazała się jako 296. tom w serii Biblioteki „Niedzieli”. Promocja książki odbędzie się 25 września w Warszawie.

Publikacja jest komentarzem teologiczno-pastoralnym do listu apostolskiego Benedykta XVI „Porta fidei”, ogłaszającego Rok Wiary, który rozpocznie się 11 października 2012 r. w pięćdziesiątą rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II.

Gościem honorowym będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Laudację wygłoszą: kard. Stanisław Nagy i ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego, Sekcja św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Książka abp Józefa Michalika jest zbiorem jego artykułów publikowanych na łamach tygodnika katolickiego „Niedziela”, jako przygotowanie do Roku Wiary. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekazuje nie tylko treść listu apostolskiego „Porta fidei”, ale również dokonuje analizy dokumentu papieskiego i wyprowadza wnioski dla Kościoła w Polsce na dziś i na jutro.

Poszczególne rozdziały najnowszej publikacji mówią m. in. o Kościele, praktyce życia chrześcijańskiego, katechezie, znaczeniu Mszy św., lektury Pisma Świętego, przeżywaniu sakramentów świętych i formacji bierzmowanych. Komentując list apostolski Benedykta XVI przypomina o konieczności zaangażowania wiernych w życie Kościoła.

W pierwszym rozdziale książki Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ukazuje opatrznościową rolę prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego w aplikacji nauczania II Soboru Watykańskiego. – Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński umiał iść naprzód, być w pierwszej linii, ale szanował wieloletnią tradycję i szanował ludzi, którzy czasem bezkrytycznie jedynie w przeszłości widzieli „dobre czasy” - napisał abp Michalik.

Hierarcha dużo miejsca poświęcił wspólnotowemu wymiarowi wiary, roli świadectwa, a także znaczeniu lektury Pisma Świętego w rodzinie. – Sądzę, że należałoby wrócić w naszej osobistej i rodzinnej praktyce do wspólnej lektury Pisma Świętego przynajmniej raz w tygodniu – jako przygotowanie do niedzielnej Eucharystii - pisze abp Michalik.

W książce zamieszczony został również list apostolski „Porta fidei” Benedykta XVI.

Konferencja prasowa promująca książkę odbędzie się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (skwer kard. Wyszyńskiego 6) o godz. 11.30.

Współorganizatorem spotkania jest Katolicka Agencja Informacyjna.

KAI

[fot. ekai.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook