Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Witraż „Bóg Ojciec” znów zachwyca

23.09.2014

Słynny witraż "Bóg Ojciec" w kościele franciszkanów w Krakowie został kompleksowo wyremontowany. W tym tygodniu dzieło Wyspiańskiego jest montowane, a od soboty powinno być widoczne w pełnej okazałości.

Jak poinformował we wtorek PAP o. Łukasz Brachaczek z kościoła franciszkanów prawdopodobnie do piątku zakończy się montaż ponad stuletniego witrażu i zostaną usunięte rusztowania przymocowane do budynku.

Renowacja słynnego dzieła Stanisława Wyspiańskiego trwała od czerwca. Od tego też czasu witraż był w pracowni konserwatorskiej. Tam, oczyszczony z kurzu, odzyskał żywe, pierwotne barwy. Konserwatorzy uzupełnili też pęknięcia szkieł i zabezpieczyli jego powierzchnię specjalnym szkłem osłonowym.

"Jestem przekonany, że teraz ani drgania spowodowane przez przejeżdżające w pobliżu tramwaje, ani czynniki atmosferyczne, nie zagrożą temu najbardziej znanemu witrażowi Wyspiańskiego i jednemu z najważniejszych dzieł witrażownictwa w Polsce i w Europie" - powiedział PAP o. Brachaczek.

Dodał też, że oprócz samego witrażu odnowiona została okiennica, w której był wcześniej zamontowany. "Po demontażu witrażu w czerwcu okazało się, że stan samej okiennicy jest tragiczny.

Trzeba zatem było również przy niej przeprowadzić odpowiednie prace i odnowić część elewacji" - wyjaśnił franciszkanin.

Zakończone prace były drugim etapem remontu witraży Wyspiańskiego w bazylice. Pierwszy odbył się w ubiegłym roku. Odnowionych zostało wówczas siedem witraży w prezbiterium: żywioły wody i ognia (zajmują cztery okna), "Błogosławiona Salomea", dzieło z wizerunkiem Ducha Świętego i motywami roślinnymi, witraż przedstawiający św. Franciszka.

Koszt renowacji "Boga Ojca" oraz trzech witraży figuratywnych w nawie głównej, które były remontowane równocześnie z "Bogiem Ojcem", to 270 tys. zł, z czego ok. 45 proc. pokrył Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa; resztę sfinansowali franciszkanie i sponsorzy.

PAP, lz

[fot: youtube]


Słowa kluczowe:

KRaków

,

Wit Stwosz

,

Franciszkanin

Warto poczytać

 1. hahsfjhgjudk 19.01.2017

  Rafał Wieczyński wyreżyseruje film o rodzinie Ulmów

  Historię rodzin Ulmów i Goldmanów z Markowej (Podkarpackie) zekranizuje Rafał Wieczyński, twórca filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Ulmowie ukrywali podczas okupacji Żydów, za co zostali - wraz z dziećmi - zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r.

 2. PomnikSienkiewiczawOkrzei 18.01.2017

  Odnaleziono nieznaną powieść matki Sienkiewicza

  Ekspert twierdzi, że publikacja "bije na głowę" debiut Elizy Orzeszkowej.

 3. jglksjdhnhygffsz 17.01.2017

  Rusza konkurs literacki "Śląski Shakespeare"

  Rusza kolejna, szósta edycja adresowanego do młodych twórców Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Śląski Shakespeare" im. Anny i Piotra Dobrowolskich - ogłosiła we wtorek organizująca to wydarzenie Biblioteka Śląska w Katowicach.

 4. moscow-1935113960720 15.01.2017

  Audioprzewodnik po Moskwie śladami represji wobec Polaków

  Rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał, zajmujące się badaniem zbrodni stalinowskich, opracowało spacer po Moskwie śladami represji wobec polskiej ludności w ZSRR. Audioprzewodnik w aplikacji izi.TRAVEL opowiada o dziewięciu takich obiektach w rosyjskiej stolicy.

 5. IMG0170-4t56eac897m800x7ce68a14 14.01.2017

  Remont Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego

  Remont Wieży Zegarowej i odtworzenie Ogrodu Dolnego są wśród planów nowego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie Przemysława Mrozowskiego. "Z Zamkiem jestem związany od blisko 30 lat, poświęciłem mu najwięcej czasu i emocji" - mówi.

 6. drukiulotneSI 10.01.2017

  Druki ulotne jako źródła do badań dziejów Polski

  „Dzięki tym trzem niepozornym pudłom nasza wyobraźnia historyczna o tym, co się działo między 1913 a 1924 rokiem będzie pełniejsza”.

 7. Zrzut-ekranu-2017-01-09-o-151037 09.01.2017

  Pośmiertny awans gen. "Gryfa"?

  Szef MON wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertny awansu na stopień generała dywizji dla gen. bryg. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. Gryf.

 8. mid-epa05706530 09.01.2017

  Meryl Streep kontra Trump

  Aktorka wykorzystała galę rozdania Złotych Globów do krytyki prezydenta-elekta.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook