Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Witraż „Bóg Ojciec” znów zachwyca

23.09.2014

Słynny witraż "Bóg Ojciec" w kościele franciszkanów w Krakowie został kompleksowo wyremontowany. W tym tygodniu dzieło Wyspiańskiego jest montowane, a od soboty powinno być widoczne w pełnej okazałości.

Jak poinformował we wtorek PAP o. Łukasz Brachaczek z kościoła franciszkanów prawdopodobnie do piątku zakończy się montaż ponad stuletniego witrażu i zostaną usunięte rusztowania przymocowane do budynku.

Renowacja słynnego dzieła Stanisława Wyspiańskiego trwała od czerwca. Od tego też czasu witraż był w pracowni konserwatorskiej. Tam, oczyszczony z kurzu, odzyskał żywe, pierwotne barwy. Konserwatorzy uzupełnili też pęknięcia szkieł i zabezpieczyli jego powierzchnię specjalnym szkłem osłonowym.

"Jestem przekonany, że teraz ani drgania spowodowane przez przejeżdżające w pobliżu tramwaje, ani czynniki atmosferyczne, nie zagrożą temu najbardziej znanemu witrażowi Wyspiańskiego i jednemu z najważniejszych dzieł witrażownictwa w Polsce i w Europie" - powiedział PAP o. Brachaczek.

Dodał też, że oprócz samego witrażu odnowiona została okiennica, w której był wcześniej zamontowany. "Po demontażu witrażu w czerwcu okazało się, że stan samej okiennicy jest tragiczny.

Trzeba zatem było również przy niej przeprowadzić odpowiednie prace i odnowić część elewacji" - wyjaśnił franciszkanin.

Zakończone prace były drugim etapem remontu witraży Wyspiańskiego w bazylice. Pierwszy odbył się w ubiegłym roku. Odnowionych zostało wówczas siedem witraży w prezbiterium: żywioły wody i ognia (zajmują cztery okna), "Błogosławiona Salomea", dzieło z wizerunkiem Ducha Świętego i motywami roślinnymi, witraż przedstawiający św. Franciszka.

Koszt renowacji "Boga Ojca" oraz trzech witraży figuratywnych w nawie głównej, które były remontowane równocześnie z "Bogiem Ojcem", to 270 tys. zł, z czego ok. 45 proc. pokrył Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa; resztę sfinansowali franciszkanie i sponsorzy.

PAP, lz

[fot: youtube]


Słowa kluczowe:

KRaków

,

Wit Stwosz

,

Franciszkanin

Warto poczytać

 1. kutlru 25.10.2016

  Międzynarodowa konferencja „Jeden świat – wiele kultur”

  27 i 28 października w Bydgoszczy odbędzie się konferencja pt. „1050-lecie Chrztu Polski a tożsamość narodowa”.

 2. mid-16a20235 23.10.2016

  Konkurs Wieniawskiego rozstrzygnięty

  Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja) została zwyciężczynią 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

 3. plakat6FCHG2016 22.10.2016

  Odpal projekt „Festiwal Chrześcijańskie Granie”

  Festiwal jest okazją do przekrojowego spojrzenia na talenty chrześcijańskiej sceny muzycznej i zaprezentowania ich szerokiej publiczności.

 4. lllllll 21.10.2016

  Lorenc: Nasza historia zaczyna się budzić

  Michał Lorenc jest autorem muzyki do filmów takich jak "Historia Roja", "Smoleńsk" czy "Wołyń".

 5. jacekkk 18.10.2016

  Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka

  Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka odsłonięto we wtorek w Poznaniu. Przedstawiony na ścianie Collegium Novum UAM poeta spogląda na przechodniów puszczając papierowy samolot z napisaną na nim zwrotką wiersza "A tak niewiele brakowało"

 6. w-ste 17.10.2016

  MSZ Ukrainy zablokowało pokaz "Wołynia"

  Pokaz miał odbyć się w stołecznym kinie "Kijów" z udziałem reżysera i zaproszonych przez Instytut Polski ukraińskich gości. Po projekcji zaplanowano dyskusję nad filmem.

 7. kong-st 16.10.2016

  Biskupi apelują o odbudowanie tożsamości europejskiej

  Tylko Europa mająca własną tożsamość będzie w stanie przyjąć imigrantów- podkreślono w czasie V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook