Jedynie prawda jest ciekawa


Wieluń: Europejskie Święto Bursztynu

10.08.2013

Wyścigi rzymskich rydwanów, walki gladiatorów oraz poszukiwanie bursztynu - to główne atrakcje 7. Europejskiego Święta Bursztynu, które przez weekend odbywać się będzie w Wieluniu (Łódzkie).

Największą atrakcją będą wyścigi kwadryg, czyli rydwanów zaprzęganych w cztery konie.

Europejskie Święto Bursztynu w Wieluniu ma na celu promocję regionów położonych na trasie przebiegu starożytnego szlaku bursztynowego. Służyć ma też integracji krajów leżących na tej trasie - w tym roku wśród gości będzie grupa rekonstrukcyjna ze Słowenii. Podczas dwudniowej imprezy miłośnicy bursztynu mogą wziąć udział w barwnych inscenizacjach historycznych, jarmarku i poszukiwaniach bursztynu.

"Liczne odkrycia archeologiczne potwierdziły, że tędy kupcy z Imperium Rzymskiego wędrowali po bursztyn nad Bałtyk. Odnaleziono m.in. hełmy czy miecze legionistów, monety rzymskie, oliwne lampki czy kurhany" - powiedziała PAP Magdalena Kopańska doradca burmistrza Wielunia ds. promocji.

Święto zainauguruje w południe parada w centrum miasta z udziałem karawany kupców, szkół gladiatorów, rzymskich legionistów oraz rydwanów, które są kopiami pojazdów z filmu "Ben Hur", wykonanymi przez kaliskich rzemieślników.

"W tym roku po raz pierwszy odbędą się wyścigi kwadryg - rydwanów zaprzęganych w cztery konie. Będą też walki gladiatorów z grup rekonstrukcyjnych z Polski i Białorusi, a słoweńska grupa pokaże swoje zwyczaje i zabawy" - wyjaśniła Kopańska.

Głównym miejscem imprezy będzie arena przy ul. Sadowej. Przez dwa dni odbywać się będą na niej Mistrzostwa Polski w Wyścigach Rydwanów, zobaczyć będzie można pokazy musztry i sprawności rzymskich legionistów czy walki gladiatorów.

Zaplanowano także inscenizację starcia legionów i barbarzyńców oraz nocny bunt gladiatorów; nie zabraknie też bursztynowego fireshow. W obozowisku grup rekonstrukcyjnych będzie można posmakować historycznego jadła i wziąć udział licznych konkursach i zabawach m.in. w rzucie toporem, oszczepem czy strzelaniu z kuszy. Rzemieślnicy zaprezentują także tradycyjne techniki obróbki bursztynu.

Prawdziwy bursztyn będzie można znaleźć podczas rodzinnych mistrzostw w poszukiwaniu bursztynu w piaskownicach. Impreza zakończy się w niedzielę. Patronat nad nią objęli marszałek Senatu, minister rozwoju regionalnego oraz marszałek województwa łódzkiego.

Europejskie Szlaki Bursztynowe łączyły kiedyś wybrzeże Bałtyku z europejskimi krajami basenu Morza Śródziemnego - wiodły przez Alpy i Morawy, Śląsk, Wielkopolskę oraz Kujawy. Pierwsza edycja wieluńskiego Święta Bursztynu odbyła się w 2007 roku i zapoczątkowała cykl festynów z udziałem przedstawicieli krajów związanych z przebiegiem szlaku bursztynowego m.in. Włoch i Litwy.

Wieluńskie Święto Bursztynu to także jeden z elementów strategii budowy marki "Nadwarciańskiego Szlaku Bursztynowego", który ma promować Ziemię Wieluńską jako doskonałe miejsce do uprawiania aktywnej turystyki "z kulturą w tle".

Dzięki środkom unijnym w powiecie wieluńskim wyremontowano kilkanaście charakterystycznych dla tego terenu zabytkowych drewnianych kościółków wybudowanych w tzw. typie wieluńskim. Na zabytkowym szlaku znajdują się też dwór modrzewiowy w Ożarowie z Muzeum Wnętrz Dworskich i odrestaurowany wiatrak typu koźlak w Kocilewie. Oznakowano też szlaki turystyczne, w tym rowerowe. Powstały także punkty informacji turystycznej w Wieluniu, Osjakowie i Ożarowie.

Na portalu www.turystyka.wielun.pl można znaleźć m.in. mapy, opisy tras turystycznych, bazę obiektów noclegowych, gastronomicznych, rekreacyjno-sportowych oraz kalendarium wydarzeń.

mc,PAP

[fot. Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook