Jedynie prawda jest ciekawa


Wielokulturowość Polski w pieśni patriotycznej

08.11.2012

Polskie pieśni patriotyczne nawiązujące do udziału mniejszości narodowych i wyznaniowych w walce o niepodległość Rzeczypospolitej znajdą się w programie Koncertu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego.

Polskie pieśni patriotyczne nawiązujące do udziału mniejszości narodowych i wyznaniowych w walce o niepodległość Rzeczypospolitej znajdą się w programie Koncertu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Podczas koncertu opowiemy o patriotyzmie Polaków z wyboru i historii rodów, które związały się z Rzeczpospolitą na wiele pokoleń. Pokażemy niezwykłość Polski Jagiellonów, kraju wielu kultur i narodowości, gdzie pokojowo współistniały największe religie świata" - mówił na konferencji prasowej organizator i współtwórca koncertu, Jacek "Wiejski" Górski.

Jak wyjaśnił, chodzi o pielęgnowanie polskiej tradycji i kultury poprzez łączenie współczesnych nurtów muzyki, takich jak jazz, etno, rock alternatywy, muzyka symfoniczna czy elektroniczna, z oryginalnymi brzmieniami pierwowzorów tych piosenek. "Dzięki temu te utwory uzyskują tło, które sprawia, że stają się atrakcyjne dla współczesnego słuchacza. W związku z niedawnym odejściem barda Solidarności, Przemysława Gintrowskiego, na koncercie nie zabraknie także poświęconego mu fragmentu, podczas którego pokażemy mniej znane zdjęcia artysty i zaprezentujemy jeden z jego utworów" - zapowiedział Górski.

Jedną z atrakcji koncertu będzie "Res Publica Serenissima" - utwór instrumentalno-wokalny, który - jak podkreślają organizatorzy - ukazuje różnorodność kulturową Polski Jagiellonów. Utwór otwiera psalm 46. w intencji zakończenia wojen, który specjalnie na koncert nagrał Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Następnie zabrzmią fragmenty protestanckiej "Modlitwy za Rzeczpospolitą Naszą i

Za Króla" w wykonaniu Marka Bałaty, katolicki hymn "Gaude Mater Polonia" zaśpiewany przez Olę Turkiewicz, psalm prawosławny "Lecą gołębie" w wykonaniu polsko-ukraińskiego zespołu "Dziczka" oraz muzułmański azan (wezwanie do modlitwy) wykonany przez imama polskich Tatarów Janusza Aleksandrowicza.

W programie tegorocznego Koncertu Niepodległości znajdą się także: fragment wiersza Kazimierza Przerwy Tetmajera "Dla syna", fragment "Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego"  Adama Mickiewicza w wykonaniu prowadzącego Koncert Niepodległości Wojciecha Malajkata, "Bogurodzica", "Litwinka czyli Hymn Legionistów Litewskich", "Marsz Żuawów", "Hej chłopcy, bagnet na broń", a także hymn Polski śpiewany przez artystów wraz z publicznością.

Wejściówki na koncert można odebrać do 10 listopada w sklepie i galerii Sudawia przy ul. Racławickiej 27 oraz w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego.

PAP/ Slaw

[FOTO: PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook