Jedynie prawda jest ciekawa


Wielkie wspólne czytanie “Chłopów”

01.06.2014

Od czerwca do grudnia w bibliotekach, kawiarniach i domach kultury całej Wielkopolski odbywać się będzie wspólne czytanie "Chłopów" Władysława Reymonta. Przedsięwzięcie organizowane jest w 90. rocznicę przyznania pisarzowi Nagrody Nobla.

Zgodnie z założeniami Wielkiego Czytania Klasyki Polskiej, miłośnicy literatury spotykać się będą na wspólnej, głośnej lekturze wybranych fragmentów powieści. Spotkania takie organizowane będą w bibliotekach, domach kultury, szkołach, ale także w kawiarniach i innych miejscach publicznych.

Publiczna lektura dzieła rozpocznie się w poniedziałek w pałacu w wielkopolskim Kołaczkowie, który od 1920 roku należał do Reymonta. W wydarzeniu ma wziąć udział znana z filmowej adaptacji dzieła aktorka Emilia Krakowska.

Jak powiedział PAP pomysłodawca przedsięwzięcia Przemysław Basiński, ma ono nie tylko przypominać osobę i dzieło wybitnego pisarza, ale i krzewić zamiłowanie do języka polskiego.

"Chodzi o to, by ludzie, czytając na głos, mówili językiem literackim. Mamy ogromny problem z językiem, jasnym, sensownym wysławianiem się. Kultura esemesowa powoduje straszny ubytek zasobu językowego. Musimy wrócić do wspaniałego, bogatego języka z przeszłości" - powiedział Basiński.

"Będziemy zapraszać kolejne zainteresowane instytucje i osoby, które będą chciały wspólnie czytać. Wiemy, że ludzi chcących włączać się w taką wspólnotę jest coraz więcej. Szczególnie ważne są dla nas biblioteki - niewykorzystane zbiornice dorobku ludzkiego. W tym roku do lektury włączą się także instytucje spoza Wielkopolski" - dodał.

Przemysław Basiński jest twórcą interdyscyplinarnego projektu Verba Sacra, poświęconego tradycji słowa w kulturze duchowej narodu polskiego. Wspólne czytanie "Chłopów" to jeden z elementów obchodów jubileuszu 15-lecia istnienia tego projektu.

Wcześniej z jego inicjatywy organizowano wspólne czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej i "Starej Baśni" Józefa Ignacego Kraszewskiego. Wzięło w nich udział kilkaset osób.

"Po wspólnej lekturze "Starej Baśni" w Pobiedziskach, tamtejsi mieszkańcy spotykają się co miesiąc w bibliotece na głośnym czytaniu poezji i prozy. To znakomity sposób nie tylko na ożywienie czytelnictwa, ale i na odrodzenie wspólnoty, łączącej ludzi w sferze kultury" - powiedział Basiński.


"Chłopi" zostali wydani w latach 1904 - 1909. Władysław Reymont (1867 -1925) otrzymał Nagrodę Nobla za swoje dzieło w 1924 roku. W 1972 roku Jan Rybkowski wyreżyserował telewizyjną adaptację powieści z Władysławem Hańczą jako Boryną i Emilią Krakowską jako Jagną.

PAP, lz 

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook