Jedynie prawda jest ciekawa


Wielkie sławy na Festiwalu Perkusyjnym w Opolu

27.08.2013

Grupa Steamroller, Neal Morse Band and Mike Portnoy oraz Cindy Blackman będą gwiazdami tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego Drum Fest. W ramach imprezy, odbywającej się w Opolu od września do listopada, odbędzie się ponad 40. wydarzeń muzycznych.

22. Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Drum Fest rozpocznie się 22 września i będzie trwał do 17 listopada br. Większość koncertów odbędzie się w Opolu, ale zaproszeni muzycy wystąpią także w Krakowie, Wrocławiu, Chorzowie i Gliwicach.

Na festiwal od lat przyjeżdżają muzycy z całego świata. Podczas tegorocznej imprezy organizatorzy - Polskie Stowarzyszenie Perkusyjne - przygotowali koncerty, a także warsztaty, w których uczestniczyć będą młodzi perkusiści. W sumie zaplanowano ponad 40. wydarzeń muzycznych. "Nowością będzie perkusyjny spektakl, z wykorzystaniem japońskich instrumentów i strojów, w wykonaniu zespołu Fubuki Daiko. Czegoś takiego jeszcze u nas nie było" - powiedziała sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Perkusyjnego Julia Dinh. "Zaplanowaliśmy również pokazy filmów o perkusistach" - dodała.

Festiwal otworzy koncert grupy Steamroller, w skład której wchodzą Dough Aldrich i Michael Devin, muzycy znani z występów w grupie Whitesnake. Towarzyszyć im będzie Matt Starr z grupy Ace Frehleys. Wydarzeniem tegorocznej edycji imprezy będzie koncert Cindy Blackman, perkusistki, która koncertuje z Carlosem Santaną. Weźmie ona udział w warsztatach oraz da dwa koncerty: w Opolu i Gliwicach. Towarzyszyć jej będą gitarzysta Aurelien Budynek i basista Rashan Carter.

"Jedną z największych atrakcji tegorocznego festiwalu z pewnością będzie rewelacyjny skrzypek Mark Wood, który da jedyny koncert w Polsce. Słuchaczy na pewno przyciągną także koncerty Neal Morse Band czy grupy KTU" - przewiduje Dinh.

Opolska publiczność będzie miała także okazję wysłuchać koncertów takich artystów jak: grupa Mabaso, zespołu Havana Dreams, którego liderem jest gitarzysta Jose Torres, formacji Mallostrings, Gordona Haskella oraz grupy Gavina Harrisona, której koncert 17 listopada zamknie imprezę.

Pierwszy festiwal perkusyjny odbył się w 1988 r. Formuła imprezy i jej nazwa kilkakrotnie się zmieniały. Na imprezę składały się nie tylko recitale, ale także konkursy, warsztaty czy wystawy instrumentów. Festiwal z jednodniowej imprezy przekształcił się w wydarzenie trwające kilka tygodni. Na koncertach początkowo występowali jedynie perkusiści, a dziś można usłyszeć już całe zespoły.

Reprezentowane są różne gatunki muzyczne, od rocka, przez jazz, blues, pop, aż po muzykę klasyczną.

Na festiwalu wystąpiły już takie sławy jak: Ian Paice z Deep Purple, Dave Lombardo ze Slayera, Glenn Hughes - basista występujący m.in. z Black Sabbath, Steve Lukather z grupy Toto czy gitarzysta Tony MacAlpine.

Pomysłodawcą festiwalu i jego dyrektorem jest Wojciech Lasek, nauczyciel klasy perkusji w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook