Jedynie prawda jest ciekawa


Wielkie sławy na Festiwalu Perkusyjnym w Opolu

27.08.2013

Grupa Steamroller, Neal Morse Band and Mike Portnoy oraz Cindy Blackman będą gwiazdami tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego Drum Fest. W ramach imprezy, odbywającej się w Opolu od września do listopada, odbędzie się ponad 40. wydarzeń muzycznych.

22. Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Drum Fest rozpocznie się 22 września i będzie trwał do 17 listopada br. Większość koncertów odbędzie się w Opolu, ale zaproszeni muzycy wystąpią także w Krakowie, Wrocławiu, Chorzowie i Gliwicach.

Na festiwal od lat przyjeżdżają muzycy z całego świata. Podczas tegorocznej imprezy organizatorzy - Polskie Stowarzyszenie Perkusyjne - przygotowali koncerty, a także warsztaty, w których uczestniczyć będą młodzi perkusiści. W sumie zaplanowano ponad 40. wydarzeń muzycznych. "Nowością będzie perkusyjny spektakl, z wykorzystaniem japońskich instrumentów i strojów, w wykonaniu zespołu Fubuki Daiko. Czegoś takiego jeszcze u nas nie było" - powiedziała sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Perkusyjnego Julia Dinh. "Zaplanowaliśmy również pokazy filmów o perkusistach" - dodała.

Festiwal otworzy koncert grupy Steamroller, w skład której wchodzą Dough Aldrich i Michael Devin, muzycy znani z występów w grupie Whitesnake. Towarzyszyć im będzie Matt Starr z grupy Ace Frehleys. Wydarzeniem tegorocznej edycji imprezy będzie koncert Cindy Blackman, perkusistki, która koncertuje z Carlosem Santaną. Weźmie ona udział w warsztatach oraz da dwa koncerty: w Opolu i Gliwicach. Towarzyszyć jej będą gitarzysta Aurelien Budynek i basista Rashan Carter.

"Jedną z największych atrakcji tegorocznego festiwalu z pewnością będzie rewelacyjny skrzypek Mark Wood, który da jedyny koncert w Polsce. Słuchaczy na pewno przyciągną także koncerty Neal Morse Band czy grupy KTU" - przewiduje Dinh.

Opolska publiczność będzie miała także okazję wysłuchać koncertów takich artystów jak: grupa Mabaso, zespołu Havana Dreams, którego liderem jest gitarzysta Jose Torres, formacji Mallostrings, Gordona Haskella oraz grupy Gavina Harrisona, której koncert 17 listopada zamknie imprezę.

Pierwszy festiwal perkusyjny odbył się w 1988 r. Formuła imprezy i jej nazwa kilkakrotnie się zmieniały. Na imprezę składały się nie tylko recitale, ale także konkursy, warsztaty czy wystawy instrumentów. Festiwal z jednodniowej imprezy przekształcił się w wydarzenie trwające kilka tygodni. Na koncertach początkowo występowali jedynie perkusiści, a dziś można usłyszeć już całe zespoły.

Reprezentowane są różne gatunki muzyczne, od rocka, przez jazz, blues, pop, aż po muzykę klasyczną.

Na festiwalu wystąpiły już takie sławy jak: Ian Paice z Deep Purple, Dave Lombardo ze Slayera, Glenn Hughes - basista występujący m.in. z Black Sabbath, Steve Lukather z grupy Toto czy gitarzysta Tony MacAlpine.

Pomysłodawcą festiwalu i jego dyrektorem jest Wojciech Lasek, nauczyciel klasy perkusji w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook