Jedynie prawda jest ciekawa


"Wesele" Wyspiańskiego według Marcina Libera

20.12.2013

Marcin Liber przygotował w bydgoskim Teatrze Polskim nową interpretację "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Ostatnia w tym roku premiera, młodopolskim tekstem będzie ukazywać współczesne lęki i konflikty.

Jeden z najwybitniejszych polskich dramatów, wystawiony został po raz pierwszy w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901 roku. Utwór opisuje autentyczne wydarzenie - wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną, które miało miejsce w podkrakowskiej wsi Bronowice.

- Wyspiański z właściwym sobie krytycyzmem i bezwzględnością pokazuje dramat komunikacji i silne podziały spowodowane kryzysem tożsamości. Z jego utworu wyłania się obraz życia niedojrzałego, zastępczego, które w podnoszonych do rangi świętości symbolach upatruje szansy na rozwiązanie problemów realnych - ocenił Marcin Liber, reżyser spektaklu.

"Wesele" w jego interpretacji opierać się będzie wyłącznie na oryginalnym tekście Wyspiańskiego. Według Libera, jeśli dobrze wczytać się w młodopolski tekst, to można go interpretować na bardzo wiele, często przeciwstawnych sposobów, a aktorzy mają dzięki temu ogromne pole do popisu.

- Ten tekst jest bardzo pojemny, za które zdanie byśmy się nie wzięli, to można na jego podstawie zbudować niemal odrębny spektakl. Mogę zdradzić, że w mojej adaptacji Pan Młody – wypowiadając kwestie napisane przez Wyspiańskiego - porzuca Pannę Młodą - zaznaczył reżyser.

Jak dodał Liber, jego adaptacja przygotowana dla Teatru Polskiego w Bydgoszczy jest "zawarta gdzieś pomiędzy „Weselem” Andrzeja Wajdy, a „Weselem” Wojciecha Smarzowskiego".

- Dobrze by było, gdyby widzowie przychodząc do teatru odświeżyli sobie te obrazy - ocenił Liber.

Twórcy bydgoskiego spektaklu nie chcą odcinać się od tradycyjnych inscenizacji dramatu. Kostiumy będą współczesne, ale w czytelny sposób nawiązujące do ludowych. Zachowana zostanie także sceneria chłopskiej chaty z Bronowic, w której akcję dramatu umieścił Wyspiański.

Premiera "Wesela" w reżyserii Marcina Libera odbędzie się 30 grudnia. Spektakl będzie także głównym punktem tegorocznego wieczoru sylwestrowego w Teatrze Polskim.

PAP

[FOTO: Muzeum Narodowe]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook