Jedynie prawda jest ciekawa


"Wesele" Wyspiańskiego według Marcina Libera

20.12.2013

Marcin Liber przygotował w bydgoskim Teatrze Polskim nową interpretację "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Ostatnia w tym roku premiera, młodopolskim tekstem będzie ukazywać współczesne lęki i konflikty.

Jeden z najwybitniejszych polskich dramatów, wystawiony został po raz pierwszy w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901 roku. Utwór opisuje autentyczne wydarzenie - wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną, które miało miejsce w podkrakowskiej wsi Bronowice.

- Wyspiański z właściwym sobie krytycyzmem i bezwzględnością pokazuje dramat komunikacji i silne podziały spowodowane kryzysem tożsamości. Z jego utworu wyłania się obraz życia niedojrzałego, zastępczego, które w podnoszonych do rangi świętości symbolach upatruje szansy na rozwiązanie problemów realnych - ocenił Marcin Liber, reżyser spektaklu.

"Wesele" w jego interpretacji opierać się będzie wyłącznie na oryginalnym tekście Wyspiańskiego. Według Libera, jeśli dobrze wczytać się w młodopolski tekst, to można go interpretować na bardzo wiele, często przeciwstawnych sposobów, a aktorzy mają dzięki temu ogromne pole do popisu.

- Ten tekst jest bardzo pojemny, za które zdanie byśmy się nie wzięli, to można na jego podstawie zbudować niemal odrębny spektakl. Mogę zdradzić, że w mojej adaptacji Pan Młody – wypowiadając kwestie napisane przez Wyspiańskiego - porzuca Pannę Młodą - zaznaczył reżyser.

Jak dodał Liber, jego adaptacja przygotowana dla Teatru Polskiego w Bydgoszczy jest "zawarta gdzieś pomiędzy „Weselem” Andrzeja Wajdy, a „Weselem” Wojciecha Smarzowskiego".

- Dobrze by było, gdyby widzowie przychodząc do teatru odświeżyli sobie te obrazy - ocenił Liber.

Twórcy bydgoskiego spektaklu nie chcą odcinać się od tradycyjnych inscenizacji dramatu. Kostiumy będą współczesne, ale w czytelny sposób nawiązujące do ludowych. Zachowana zostanie także sceneria chłopskiej chaty z Bronowic, w której akcję dramatu umieścił Wyspiański.

Premiera "Wesela" w reżyserii Marcina Libera odbędzie się 30 grudnia. Spektakl będzie także głównym punktem tegorocznego wieczoru sylwestrowego w Teatrze Polskim.

PAP

[FOTO: Muzeum Narodowe]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook