Jedynie prawda jest ciekawa


Watykan: Odnaleziono kopię Quo Vadis

07.08.2012

W Filmotece Watykańskiej odnaleziono kopię filmu „Quo vadis?" zrealizowanego w 1924 r., w reżyserii Georga Jacoby'ego i Gabriellina D'Annunzia.

Klisze filmowe zapisują historię rozwoju artystycznego i kulturowego ludzkości, dokumentując każdy aspekt życia od końca XIX w. Dlatego każde archiwum jest prawdziwą szkatułą przechowującą skarby, niekiedy jednak skazane na nieuchronne i nieodwracalne zniszczenie, jeżeli nie są odpowiednio konserwowane. Klisza jest owocem długotrwałych eksperymentów i odkryć, które doprowadziły do stworzenia elastycznego materiału, pokrytego emulsją światłoczułą. Zastosowana najpierw w fotografii, później w kinie, zastąpiła kruche płyty szklane, dzięki użyciu azotanu celulozy, co było w owych czasach prawdziwą rewolucją, produkowana w latach 1889-1951, a stosowana praktycznie od 1900 do 1939 r., ze względu na szereg problemów związanych z jej właściwościami. Choć bowiem azotan był pod względem estetyki doskonały, bowiem dawał obrazy jasne i wyraźne, był zarazem nośnikiem bardzo nietrwałym i łatwopalnym. Liczne pożary, które wybuchały właśnie wskutek nagromadzenia tych klisz, skłoniły wytwórnie do rezygnacji z azotanu, choć w wielu zbiorach, zwłaszcza z epoki kina niemego, można jeszcze znaleźć tego rodzaju klisze. Także Filmoteka Watykańska posiadała klisze azotanowe – przechowywane były w bardzo niskich temperaturach, aby nie dopuścić do ich samozapalenia się – które z czasem zostały przetworzone na bezpieczny materiał. 

Niedawno została znaleziona inna, szczególnie ważna, chodzi mianowicie o film Quo vadis?, zrealizowany w 1924 r., w reżyserii Georga Jacoby'ego i Gabriellina D'Annunzia. Kiedy w 1894 r. Henryk Sienkiewicz opublikował "Quo vadis?" w odcinkach w „Gazecie Polskiej”, z pewnością nie śniło mu się, że jego powieść, wydana następnie w 1896 r. jako książka, wzbudzi zainteresowanie tak wielu reżyserów. Już na początku XX w. została zaadaptowana dla teatru, ale to przede wszystkim kino podbiła burzliwa historia miłości między pogańskim trybunem Winicjuszem i chrześcijanką Ligią, której tłem był Rzym za czasów Nerona. W 1901 r. Lucien Nonguet i Ferdinand Zecca zrealizowali pierwszą kinową wersję powieści, film krótkometrażowy, przedstawiający niektóre ważniejsze fragmenty dzieła. Dopiero w 1912 r. Enrico Guazzoni zrealizował swoje "Quo vadis?", dla wytwórni Cines, która nabyła od pisarza prawa autorskie. Praca trwała dwa lata, i Guazzoni stworzył monumentalne dzieło, które odniosło światowy sukces, z którym nie mógł rywalizować film zrealizowany w tym samym roku przez Artura Ambriosia. Na fali wielkiego sukcesu tego nurtu powstała w 1924 r. taśma odnaleziona w Filmotece Watykańskiej, będąca koprodukcją włosko-niemiecką, wyprodukowana przez Unione Cinematografica Italiana (UCI), w reżyserii Niemca Georga Jacoby'ego, przy pomocy Gabriellina D'Annunzia. Obsada aktorska w tej nowej wersji była międzynarodowa: Emil Jannings, Lilian Hall-Davis, Bruto Castellani, Elena Sangro, inscenizacja imponująca, z bardzo starannie opracowanymi scenografiami i kostiumami. Niestety, nie zyskał spodziewanego sukcesu - chłodne było przyjęcie publiczności oraz krytyki. Jest wszak filmem interesującym z punktu widzenia technicznego, ze względu na robiące wrażenie ujęcia i architektoniczne rekonstrukcje, ale być może decyzja autorów scenariusza, by odejść od historii Sienkiewicza, uwydatniając raczej ideę „kultury starożytnego Rzymu, była po części przyczyną fiaska”.

kai/run

fot. PAP

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook