Jedynie prawda jest ciekawa


Nadchodzą zmiany w Warszawskiej Operze Kameralnej

21.03.2017

W ciągu 12 miesięcy w Warszawskiej Operze Kameralnej wdrożony zostanie plan zmian, mający podnieść oglądalność spektakli - ogłosiła podczas wtorkowej konferencji prasowej p.o. dyrektora placówki Alicja Węgorzewska-Whiskerd. "Niezbędna jest restrukturyzacja" - dodała.

"Dziś Warszawska Opera Kameralna stoi przed trudnym wyzwaniem, jakim jest restrukturyzacja. Powinna ona była odbyć się wiele lat temu - jej temat podejmowany był już w 2012 r. Struktury WOK dziś nie pozwalają wypełniać jej działań statutowych, nie pozwalają na realizację nowych premier, na rozwój tej wspaniałej instytucji kultury, tak zasłużonej dla stołecznej i polskiej kultury" - powiedziała p.o. dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

Jak przekonywała problemy finansowe WOK związane są z przerostem zatrudnienia. Podkreśliła, że spośród 55 etatowych solistów, w każdym miesiącu w koncertach udział bierze zaledwie 10. Mimo tego WOK zobowiązany jest wypłacać tym artystom pensje, co powoduje straty finansowe. Pracownicy Warszawskiej Opery Kameralnej protestowali w lutym przed siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie przeciw zwolnieniom, zapowiadanym przez dyrekcję. Apelowali o "objęcie WOK opieką" resortu kultury.

Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział wtedy, że jego intencją jest współprowadzenie Opery. Obecnie WOK prowadzona jest przez marszałka województwa mazowieckiego. W połowie lutego dyrekcja Opery wysłała do związków zawodowych zawiadomienie o zamiarze zwolnienia 55 solistów, 6 dyrygentów oraz połowy orkiestry Sinfonietta WOK. W obronie pracowników głos zabierała także "Solidarność". "Z informacji, jakie do nas dotarły wynika, że dyrekcja Opery Kameralnej w Warszawie nie przedstawiła związkom zawodowym całościowej koncepcji restrukturyzacji tej instytucji ani harmonogramu przejścia od stanu obecnego do zamierzonego. W zamian za to dyrekcja poinformowała związki o zwolnieniach grupowych co spowodowało słuszne oburzenie wśród pracowników" - napisano w piśmie z 10 marca.

Obecna dyrektor opery przekonywała we wtorek, że pracownikom zaproponowane zostaną umowy na nowych warunkach. "Sytuacja w WOK wymaga natychmiastowej restrukturyzacji wydatków, w szczególności tych, związanych z wynagrodzeniami. Obecnie stanowią one aż 95 proc. wszystkich kosztów WOK, co uniemożliwia nam przygotowanie wartościowego programu artystycznego, interesującego dla odbiorcy.

Chcemy podnieść jakość naszego repertuaru i zaprosić do współpracy najlepszych muzyków, a nasza opera musi mieć na to odpowiednie środki" - przekonywała. Argumentowała również, że zły stan finansów placówki jest wynikiem niegospodarności poprzedniego dyrektora Jerzego Lacha. Węgorzewska-Whiskerd objęła stanowisko w październiku 2016 r. zastępując Lacha, szefa instytucji w latach 2012-2016. W II półroczu 2016 r. odbyła się kontrola Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego, na podstawie której odwołano dotychczasowego dyrektora. Wynikało z niej, że w ciągu czterech lat Jerzy Lach doprowadził do naruszenia podstawowych zasad dysponowania środkami publicznymi. By spełnić główny cel obecnego kierownictwa instytucji - rozwijać jej barokowo-klasyczny wizerunek - nowa dyrekcja pozostawiła orkiestrę Musicae Antiquae Collegium Varsoviense z jej zespołem instrumentów dawnych.

"Chcemy z tym zespołem realizować szeroko pojętą muzykę barokową, jak również opery Mozarta, Haydna, Rossiniego, Donizettiego, Belliniego na tego typu instrumentach. Nie ma drugiego teatru operowego na świecie, który dysponuje tego typu zespołem orkiestrowym" - podkreślił we wtorek doradca ds. artystycznych WOK Jacek Laszczkowski.

W planach jest również kontynuowanie cyklicznego Festiwalu Mozartowskiego, a także inauguracja cyklicznego festiwalu barokowego na jesieni. "W trosce o rozwój młodzieży inaugurujemy Międzynarodowy Konkurs Wokalny o profilu barokowo-klasycznym, chcemy także utworzyć studium operowe o tym samym profilu" - zapowiedział Laszczkowski. Festiwal Mozartowski ma otworzyć "Don Giovanni" z udziałem Artura Rucińskiego, mają pojawić się tacy artyści, jak Olga Pasiecznik, Iwona Sobotka, Michał Partyka, Stanisław Kufyuk, Ingrida Gapova. Warszawska Opera Kameralna to placówka z ponad 50-letnią historią, powołana w 1961 r. przez Stefana Sutkowskiego, późniejszego wieloletniego dyrektora naczelnego i artystycznego WOK, Joannę i Jana Kulmów, Zofię Wierchowicz i Andrzeja Sadowskiego. Repertuar WOK cechuje różnorodność muzycznych stylów i form - od średniowiecznych misteriów, opery wczesnego i późnego baroku, opery klasyczne, XVIII-wieczne pantomimy, opery Rossiniego, Donizettiego, po sceniczne dzieła współczesne. Artyści WOK wykonują również muzykę kameralną, rozrywkową i symfoniczną różnych epok.


[fot.By Szczebrzeszynski - self-made photograph, CC0, wiki]

MW/PAP

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook