Jedynie prawda jest ciekawa


Nadchodzą zmiany w Warszawskiej Operze Kameralnej

21.03.2017

W ciągu 12 miesięcy w Warszawskiej Operze Kameralnej wdrożony zostanie plan zmian, mający podnieść oglądalność spektakli - ogłosiła podczas wtorkowej konferencji prasowej p.o. dyrektora placówki Alicja Węgorzewska-Whiskerd. "Niezbędna jest restrukturyzacja" - dodała.

"Dziś Warszawska Opera Kameralna stoi przed trudnym wyzwaniem, jakim jest restrukturyzacja. Powinna ona była odbyć się wiele lat temu - jej temat podejmowany był już w 2012 r. Struktury WOK dziś nie pozwalają wypełniać jej działań statutowych, nie pozwalają na realizację nowych premier, na rozwój tej wspaniałej instytucji kultury, tak zasłużonej dla stołecznej i polskiej kultury" - powiedziała p.o. dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

Jak przekonywała problemy finansowe WOK związane są z przerostem zatrudnienia. Podkreśliła, że spośród 55 etatowych solistów, w każdym miesiącu w koncertach udział bierze zaledwie 10. Mimo tego WOK zobowiązany jest wypłacać tym artystom pensje, co powoduje straty finansowe. Pracownicy Warszawskiej Opery Kameralnej protestowali w lutym przed siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie przeciw zwolnieniom, zapowiadanym przez dyrekcję. Apelowali o "objęcie WOK opieką" resortu kultury.

Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział wtedy, że jego intencją jest współprowadzenie Opery. Obecnie WOK prowadzona jest przez marszałka województwa mazowieckiego. W połowie lutego dyrekcja Opery wysłała do związków zawodowych zawiadomienie o zamiarze zwolnienia 55 solistów, 6 dyrygentów oraz połowy orkiestry Sinfonietta WOK. W obronie pracowników głos zabierała także "Solidarność". "Z informacji, jakie do nas dotarły wynika, że dyrekcja Opery Kameralnej w Warszawie nie przedstawiła związkom zawodowym całościowej koncepcji restrukturyzacji tej instytucji ani harmonogramu przejścia od stanu obecnego do zamierzonego. W zamian za to dyrekcja poinformowała związki o zwolnieniach grupowych co spowodowało słuszne oburzenie wśród pracowników" - napisano w piśmie z 10 marca.

Obecna dyrektor opery przekonywała we wtorek, że pracownikom zaproponowane zostaną umowy na nowych warunkach. "Sytuacja w WOK wymaga natychmiastowej restrukturyzacji wydatków, w szczególności tych, związanych z wynagrodzeniami. Obecnie stanowią one aż 95 proc. wszystkich kosztów WOK, co uniemożliwia nam przygotowanie wartościowego programu artystycznego, interesującego dla odbiorcy.

Chcemy podnieść jakość naszego repertuaru i zaprosić do współpracy najlepszych muzyków, a nasza opera musi mieć na to odpowiednie środki" - przekonywała. Argumentowała również, że zły stan finansów placówki jest wynikiem niegospodarności poprzedniego dyrektora Jerzego Lacha. Węgorzewska-Whiskerd objęła stanowisko w październiku 2016 r. zastępując Lacha, szefa instytucji w latach 2012-2016. W II półroczu 2016 r. odbyła się kontrola Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego, na podstawie której odwołano dotychczasowego dyrektora. Wynikało z niej, że w ciągu czterech lat Jerzy Lach doprowadził do naruszenia podstawowych zasad dysponowania środkami publicznymi. By spełnić główny cel obecnego kierownictwa instytucji - rozwijać jej barokowo-klasyczny wizerunek - nowa dyrekcja pozostawiła orkiestrę Musicae Antiquae Collegium Varsoviense z jej zespołem instrumentów dawnych.

"Chcemy z tym zespołem realizować szeroko pojętą muzykę barokową, jak również opery Mozarta, Haydna, Rossiniego, Donizettiego, Belliniego na tego typu instrumentach. Nie ma drugiego teatru operowego na świecie, który dysponuje tego typu zespołem orkiestrowym" - podkreślił we wtorek doradca ds. artystycznych WOK Jacek Laszczkowski.

W planach jest również kontynuowanie cyklicznego Festiwalu Mozartowskiego, a także inauguracja cyklicznego festiwalu barokowego na jesieni. "W trosce o rozwój młodzieży inaugurujemy Międzynarodowy Konkurs Wokalny o profilu barokowo-klasycznym, chcemy także utworzyć studium operowe o tym samym profilu" - zapowiedział Laszczkowski. Festiwal Mozartowski ma otworzyć "Don Giovanni" z udziałem Artura Rucińskiego, mają pojawić się tacy artyści, jak Olga Pasiecznik, Iwona Sobotka, Michał Partyka, Stanisław Kufyuk, Ingrida Gapova. Warszawska Opera Kameralna to placówka z ponad 50-letnią historią, powołana w 1961 r. przez Stefana Sutkowskiego, późniejszego wieloletniego dyrektora naczelnego i artystycznego WOK, Joannę i Jana Kulmów, Zofię Wierchowicz i Andrzeja Sadowskiego. Repertuar WOK cechuje różnorodność muzycznych stylów i form - od średniowiecznych misteriów, opery wczesnego i późnego baroku, opery klasyczne, XVIII-wieczne pantomimy, opery Rossiniego, Donizettiego, po sceniczne dzieła współczesne. Artyści WOK wykonują również muzykę kameralną, rozrywkową i symfoniczną różnych epok.


[fot.By Szczebrzeszynski - self-made photograph, CC0, wiki]

MW/PAP

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook