Jedynie prawda jest ciekawa


Warszawa upamiętni sierpień ‘44

14.07.2015

Koncert „Placówka '44”, wystawa „Miara pokoju”, wspólne śpiewanie piosenek powstańczych i premiera spektaklu „Ciekawa pora roku” - to niektóre z wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego w związku z 71. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego.

- Pokolenie Armii Krajowej to pokolenie zupełnie wyjątkowe, także dlatego, że ci młodzi ludzie wcale nie chcieli być żołnierzami. Było to pokolenie aktywnych patriotów, ludzi którzy chcieli zmienić świat - chcieli być lekarzami, inżynierami, nauczycielami. I dopiero w sytuacji, w której historia zmusiła ich do tego, zostali żołnierzami - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Jak zaznaczył, opowiadając o tym pokoleniu Muzeum stara się pokazać żołnierzy AK „takimi jakimi byli”.

- Stąd pomysł powiedzenia dzisiejszym młodym ludziom tego, co mówią zawsze powstańcy - że to właśnie obecni młodzi patrioci są ich prawdziwymi kontynuatorami. Że każdy Polak może być ich sukcesorem pod warunkiem, że ma zespół cech i wartości. Dla powstańców to przede wszystkim wolność, ale także miłość do ojczyzny, wierność, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, tolerancja, pomoc słabszym i sumienność. I do poszczególnych z tych cech odnoszą się organizowane przez nas rocznicowe imprezy - opowiadał dyrektor.

Ich kalendarz otworzy koncert z cyklu "Pamiętamy '44" pt. "Placówka '44", na którym wystąpi zespół Voo Voo z zaproszonymi gośćmi.

- Do nagrania płyty i udziału w koncercie prezentującym utwory zaprosił nas oczywiście dyrektor. Ale pomysł dojrzał kiedy nasz menedżer znalazł fantastyczne teksty, będące pokłosiem konkursu poetyckiego ogłoszonego w sierpniu 1944 r. na Pradze, przez władze AK. Te teksty oczywiście wymagały pewnego opracowania, ale najważniejszą ich cechą jest, że zawierały prawdę o powstaniu, o jego rzeczywistości - relacjonował lider Voo Voo Wojciech Waglewski.

Do wystąpienia na płycie zespół zaprosił młodych artystów m.in. Tomka Makowieckiego, Justynę Święs, Barbarę Derlak i Barbarę Wrońską. - Zależało mi, by były to osoby w wieku powstańców, ich rówieśnicy. Pracę nad samymi tekstami rozdzieliłem między członków zespołu, co sprawiło, że ich forma muzyczna jest zróżnicowana. Podzieliłem też całość na dwie części „wykonawcze” - jedna to utwory śpiewane przez naszych młodych gości, ja natomiast z racji przywileju wieku ogarniam to rodzajem „muzycznego komentarza”  - mówił Waglewski.

Basista Voo Voo Karim Martusewicz podkreślił, że płyta to dla niego „kolejną cegiełką do prywatnego muru pamięci”.

- Jestem warszawiakiem z krwi i kości. Cała moja rodzina była dotknięta powstaniem, tata był jego uczestnikiem, podobnie jak dziadek ze strony mamy. Dlatego od dziecka czuję się osobiście związany ze zrywem. I jestem wdzięczny, że jako muzyk mam możliwość wyrażenia poprzez dźwięki emocji związanych z powstaniem - zaakcentował Martusewicz.

29 lipca otwarta zostanie wystawa "Miara pokoju", która ma być próbą "pokazania historii poprzez świat liczb" przygotowana przez grupę panGenerator.

Dzień później w Muzeum zaplanowano spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z powstańcami oraz uroczystość nadania odznaczeń państwowych.

1 sierpnia we wczesnych godzinach popołudniowych będzie miało miejsce spotkanie dla dzieci pt. „Morowe panny”, opowiadające o roli kobiet w powstaniu. Zaplanowano też rodzinną grę muzealną „Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś Ty”.

O godz. 17, w godzinie "W", w której wybuchło powstanie hołd jego uczestnikom zostanie oddany przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach. Wieczorem zaplanowano wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego pt. "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki", a o północy premierę spektaklu "Ciekawa pora roku" Agaty Dudy-Gracz.

2 sierpnia odbędzie się fotograficzna gra miejska "Twoja klisza z Powstania" poświęcona nauce w służbie zrywu. 5 sierpnia zaplanowano marsz pamięci upamiętniający warszawiaków, którzy zginęli w powstaniu. Tego samego dnia na Cmentarzu Powstańców Warszawy zostanie otwarta wystawa "Zachowajmy ich w pamięci".

8 sierpnia zaś szlakiem zrywu przejedzie "Powstańcza masa krytyczna".

ZOBACZ WIDEO z zapowiedzią obchodów. 

PAP/mmil

[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook