Jedynie prawda jest ciekawa


Warszawa upamiętni sierpień ‘44

14.07.2015

Koncert „Placówka '44”, wystawa „Miara pokoju”, wspólne śpiewanie piosenek powstańczych i premiera spektaklu „Ciekawa pora roku” - to niektóre z wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego w związku z 71. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego.

- Pokolenie Armii Krajowej to pokolenie zupełnie wyjątkowe, także dlatego, że ci młodzi ludzie wcale nie chcieli być żołnierzami. Było to pokolenie aktywnych patriotów, ludzi którzy chcieli zmienić świat - chcieli być lekarzami, inżynierami, nauczycielami. I dopiero w sytuacji, w której historia zmusiła ich do tego, zostali żołnierzami - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Jak zaznaczył, opowiadając o tym pokoleniu Muzeum stara się pokazać żołnierzy AK „takimi jakimi byli”.

- Stąd pomysł powiedzenia dzisiejszym młodym ludziom tego, co mówią zawsze powstańcy - że to właśnie obecni młodzi patrioci są ich prawdziwymi kontynuatorami. Że każdy Polak może być ich sukcesorem pod warunkiem, że ma zespół cech i wartości. Dla powstańców to przede wszystkim wolność, ale także miłość do ojczyzny, wierność, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, tolerancja, pomoc słabszym i sumienność. I do poszczególnych z tych cech odnoszą się organizowane przez nas rocznicowe imprezy - opowiadał dyrektor.

Ich kalendarz otworzy koncert z cyklu "Pamiętamy '44" pt. "Placówka '44", na którym wystąpi zespół Voo Voo z zaproszonymi gośćmi.

- Do nagrania płyty i udziału w koncercie prezentującym utwory zaprosił nas oczywiście dyrektor. Ale pomysł dojrzał kiedy nasz menedżer znalazł fantastyczne teksty, będące pokłosiem konkursu poetyckiego ogłoszonego w sierpniu 1944 r. na Pradze, przez władze AK. Te teksty oczywiście wymagały pewnego opracowania, ale najważniejszą ich cechą jest, że zawierały prawdę o powstaniu, o jego rzeczywistości - relacjonował lider Voo Voo Wojciech Waglewski.

Do wystąpienia na płycie zespół zaprosił młodych artystów m.in. Tomka Makowieckiego, Justynę Święs, Barbarę Derlak i Barbarę Wrońską. - Zależało mi, by były to osoby w wieku powstańców, ich rówieśnicy. Pracę nad samymi tekstami rozdzieliłem między członków zespołu, co sprawiło, że ich forma muzyczna jest zróżnicowana. Podzieliłem też całość na dwie części „wykonawcze” - jedna to utwory śpiewane przez naszych młodych gości, ja natomiast z racji przywileju wieku ogarniam to rodzajem „muzycznego komentarza”  - mówił Waglewski.

Basista Voo Voo Karim Martusewicz podkreślił, że płyta to dla niego „kolejną cegiełką do prywatnego muru pamięci”.

- Jestem warszawiakiem z krwi i kości. Cała moja rodzina była dotknięta powstaniem, tata był jego uczestnikiem, podobnie jak dziadek ze strony mamy. Dlatego od dziecka czuję się osobiście związany ze zrywem. I jestem wdzięczny, że jako muzyk mam możliwość wyrażenia poprzez dźwięki emocji związanych z powstaniem - zaakcentował Martusewicz.

29 lipca otwarta zostanie wystawa "Miara pokoju", która ma być próbą "pokazania historii poprzez świat liczb" przygotowana przez grupę panGenerator.

Dzień później w Muzeum zaplanowano spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z powstańcami oraz uroczystość nadania odznaczeń państwowych.

1 sierpnia we wczesnych godzinach popołudniowych będzie miało miejsce spotkanie dla dzieci pt. „Morowe panny”, opowiadające o roli kobiet w powstaniu. Zaplanowano też rodzinną grę muzealną „Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś Ty”.

O godz. 17, w godzinie "W", w której wybuchło powstanie hołd jego uczestnikom zostanie oddany przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach. Wieczorem zaplanowano wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego pt. "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki", a o północy premierę spektaklu "Ciekawa pora roku" Agaty Dudy-Gracz.

2 sierpnia odbędzie się fotograficzna gra miejska "Twoja klisza z Powstania" poświęcona nauce w służbie zrywu. 5 sierpnia zaplanowano marsz pamięci upamiętniający warszawiaków, którzy zginęli w powstaniu. Tego samego dnia na Cmentarzu Powstańców Warszawy zostanie otwarta wystawa "Zachowajmy ich w pamięci".

8 sierpnia zaś szlakiem zrywu przejedzie "Powstańcza masa krytyczna".

ZOBACZ WIDEO z zapowiedzią obchodów. 

PAP/mmil

[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook