Jedynie prawda jest ciekawa


W wojkowickim więzieniu zabrzmi "Blues zza krat"

23.10.2013

Osadzeni z dziewięciu aresztów i więzień z całego kraju wystąpią w środę w Zakładzie Karnym w Wojkowicach (Śląskie) podczas XV Ogólnopolskiego Przeglądu Muzyki Więziennej "Blues zza krat". Ich koncertów będzie słuchało kilkuset odbywających karę więzienia.

Organizowana w Wojkowicach impreza to jedyne tego typu przedsięwzięcie w Polsce – zazwyczaj organizowane dla więźniów festiwale dotyczą głównie twórczości pisarskiej bądź plastycznej. Jak poinformowała mjr Joanna Korczyńska z Zakładu Karnego w Wojkowicach, swój udział w tegorocznym przeglądzie zapowiedziało dziewięć zespołów muzycznych z całego kraju. Niektórzy z nich mają do pokonania ponad 600 km. Będą dowożeni przez Służbę Więzienną, z zachowaniem wszelkich rygorów bezpieczeństwa.

Wśród uczestników przeglądu znajdą się również zespoły, w których wraz ze skazanymi grają ich wychowawcy. Jak mówi mjr Korczyńska, są oni z reguły perkusistami. "Wspólne granie z osadzonymi pozwala nawiązać z nimi nić porozumienia i przekonać ich, że nie dzielą nas aż tak wielkie różnice.

Często bowiem przedstawiciele Służby Więziennej są traktowani przez odbywających jako ludzie wolni, reprezentanci prawa, którego oni nie respektują" - wyjaśniła.

Przedstawiciele Służby Więziennej przekonują, że blues jest bardzo dobrym sposobem na resocjalizację. Osadzonym granie na instrumencie pozwala lepiej radzić sobie z negatywnymi emocjami, nieodłącznie związanymi z utratą wolności. Sam przegląd jest wyjątkowym doświadczeniem zarówno dla publiczności jak i artystów, którzy w wielu przypadkach po raz pierwszy występują przed tyloma osobami. Blues pomaga też wyjść na prostą, a wielu uczestniczących w przeglądzie skazanych po wyjściu na wolność kontynuuje muzykowanie, często występując na "normalnych" przeglądach bluesowych.

Muzykę grających na przeglądzie zespołów oceniać będzie profesjonalne jury. W jego skład wejdą: dyrektor Instytutu Jazzu Śląskiej Akademii Muzycznej w Katowicach prof. Jerzy Jarosik, redaktor naczelny czasopisma "Twój Blues" Andrzej Matysik i dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojkowicach Barbara Pawlak.

Początki festiwalu sięgają połowy lat 90. Festiwal powstawał we współpracy z Ireneuszem Dudkiem, na kanwie organizowanej przez niego Rawy Blues. W historii "Bluesa zza krat" zapisały się nie tylko takie wydarzenia, jak występy znanych postaci polskiej sceny bluesowej np. Janka "Kyksa" Skrzeka, czy zespołu Cree, ale również występ samych laureatów więziennego konkursu na małej scenie Rawy Blues.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook