Jedynie prawda jest ciekawa


W wojkowickim więzieniu zabrzmi "Blues zza krat"

23.10.2013

Osadzeni z dziewięciu aresztów i więzień z całego kraju wystąpią w środę w Zakładzie Karnym w Wojkowicach (Śląskie) podczas XV Ogólnopolskiego Przeglądu Muzyki Więziennej "Blues zza krat". Ich koncertów będzie słuchało kilkuset odbywających karę więzienia.

Organizowana w Wojkowicach impreza to jedyne tego typu przedsięwzięcie w Polsce – zazwyczaj organizowane dla więźniów festiwale dotyczą głównie twórczości pisarskiej bądź plastycznej. Jak poinformowała mjr Joanna Korczyńska z Zakładu Karnego w Wojkowicach, swój udział w tegorocznym przeglądzie zapowiedziało dziewięć zespołów muzycznych z całego kraju. Niektórzy z nich mają do pokonania ponad 600 km. Będą dowożeni przez Służbę Więzienną, z zachowaniem wszelkich rygorów bezpieczeństwa.

Wśród uczestników przeglądu znajdą się również zespoły, w których wraz ze skazanymi grają ich wychowawcy. Jak mówi mjr Korczyńska, są oni z reguły perkusistami. "Wspólne granie z osadzonymi pozwala nawiązać z nimi nić porozumienia i przekonać ich, że nie dzielą nas aż tak wielkie różnice.

Często bowiem przedstawiciele Służby Więziennej są traktowani przez odbywających jako ludzie wolni, reprezentanci prawa, którego oni nie respektują" - wyjaśniła.

Przedstawiciele Służby Więziennej przekonują, że blues jest bardzo dobrym sposobem na resocjalizację. Osadzonym granie na instrumencie pozwala lepiej radzić sobie z negatywnymi emocjami, nieodłącznie związanymi z utratą wolności. Sam przegląd jest wyjątkowym doświadczeniem zarówno dla publiczności jak i artystów, którzy w wielu przypadkach po raz pierwszy występują przed tyloma osobami. Blues pomaga też wyjść na prostą, a wielu uczestniczących w przeglądzie skazanych po wyjściu na wolność kontynuuje muzykowanie, często występując na "normalnych" przeglądach bluesowych.

Muzykę grających na przeglądzie zespołów oceniać będzie profesjonalne jury. W jego skład wejdą: dyrektor Instytutu Jazzu Śląskiej Akademii Muzycznej w Katowicach prof. Jerzy Jarosik, redaktor naczelny czasopisma "Twój Blues" Andrzej Matysik i dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojkowicach Barbara Pawlak.

Początki festiwalu sięgają połowy lat 90. Festiwal powstawał we współpracy z Ireneuszem Dudkiem, na kanwie organizowanej przez niego Rawy Blues. W historii "Bluesa zza krat" zapisały się nie tylko takie wydarzenia, jak występy znanych postaci polskiej sceny bluesowej np. Janka "Kyksa" Skrzeka, czy zespołu Cree, ale również występ samych laureatów więziennego konkursu na małej scenie Rawy Blues.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook