Jedynie prawda jest ciekawa


W piątek rusza "Noc muzeów" w Krakowie

16.05.2017

Główną atrakcją ma być: „Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci.

28 muzeów weźmie udział w tegorocznej 14. edycji Nocy Muzeów w Krakowie, która odbędzie się z piątku na sobotę. Główną atrakcją ma być: „Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci - prezentowana już nie na Wawelu, ale w gmachu głównym Muzeum Narodowego. 

"Noc Muzeów" w całym kraju odbywa się z soboty na niedzielę, jednak w Krakowie wydarzenie to będzie miało miejsce wcześniej - już z piątku na sobotę. Zwiedzający będą mogli odwiedzić 28 muzeów wraz z oddziałami, czyli w sumie ponad 50 obiektów.

Wizerunek "Damy z gronostajem" znalazł się na plakatach i ulotkach. "Myślę, że będzie ona przebojem tej nocy, choćby z tego powodu, że znalazła się w nowej lokalizacji i że będzie specjalnie wyeksponowana. Ale także inne krakowskie muzea będą w ciekawy sposób prezentować swoje zbiory" - mówił zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig. "Chcemy zachęcić mieszkańców i turystów do odwiedzenia naszych muzeów i poświęcenia czasu kulturze, zwłaszcza, że te obiekty wyglądają inaczej w atmosferze nocnej niż w ciągu dnia, i to też urok tego wydarzenia" - dodał.

Przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich Krzysztof Radwan podkreślił, że każda placówka stara się przygotować coś "specjalnego". "Do tej nocy mocno się przygotowujemy. To są zarówno specjalne programy edukacyjne, seanse filmowe, ekspozycje plenerowe. W każdym muzeum w tę noc jest inaczej" - mówił Radwan. Dodał, że wiele osób po "Nocy Muzeów" wraca później do placówek, które odwiedziło.

Inauguracja "Nocy Muzeów" odbędzie się w piątek o godz. 18 w dawnym budynku Hotelu Cracovia, należącym do Muzeum Narodowego w Krakowie.

Po raz pierwszy w tym wydarzeniu uczestniczyć będą: krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Witrażu, w którym będzie można zobaczyć m.in., na jakim etapie są prace przy rekonstrukcji jednego z najsłynniejszych witraży Stanisława Wyspiańskiego "Apollo - system słoneczny Kopernika".

Większość muzeów będzie czynnych od g. 19 do 1 w nocy. W wybranych placówkach trzeba będzie dokonać rezerwacji. W każdej przygotowano dodatkowe atrakcje, m.in. warsztaty, projekcje filmów, quizy.

Biletem wstępu będzie specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta za 1 zł, która upoważnia do wejścia do wszystkich placówek biorących udział w "Nocy Muzeów". Będzie ona też upoważniać do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej od g. 17 w piątek  do godz. 2 w nocy w sobotę.

W ubiegłorocznej edycji "Nocy Muzeów" w Krakowie wzięło udział ponad 100 tys. zwiedzających.  

pg/PAP

[foto: facebook.com/historiaorgpl/]Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook