Jedynie prawda jest ciekawa

W piątek rusza "Noc muzeów" w Krakowie

16.05.2017

Główną atrakcją ma być: „Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci.

28 muzeów weźmie udział w tegorocznej 14. edycji Nocy Muzeów w Krakowie, która odbędzie się z piątku na sobotę. Główną atrakcją ma być: „Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci - prezentowana już nie na Wawelu, ale w gmachu głównym Muzeum Narodowego. 

"Noc Muzeów" w całym kraju odbywa się z soboty na niedzielę, jednak w Krakowie wydarzenie to będzie miało miejsce wcześniej - już z piątku na sobotę. Zwiedzający będą mogli odwiedzić 28 muzeów wraz z oddziałami, czyli w sumie ponad 50 obiektów.

Wizerunek "Damy z gronostajem" znalazł się na plakatach i ulotkach. "Myślę, że będzie ona przebojem tej nocy, choćby z tego powodu, że znalazła się w nowej lokalizacji i że będzie specjalnie wyeksponowana. Ale także inne krakowskie muzea będą w ciekawy sposób prezentować swoje zbiory" - mówił zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig. "Chcemy zachęcić mieszkańców i turystów do odwiedzenia naszych muzeów i poświęcenia czasu kulturze, zwłaszcza, że te obiekty wyglądają inaczej w atmosferze nocnej niż w ciągu dnia, i to też urok tego wydarzenia" - dodał.

Przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich Krzysztof Radwan podkreślił, że każda placówka stara się przygotować coś "specjalnego". "Do tej nocy mocno się przygotowujemy. To są zarówno specjalne programy edukacyjne, seanse filmowe, ekspozycje plenerowe. W każdym muzeum w tę noc jest inaczej" - mówił Radwan. Dodał, że wiele osób po "Nocy Muzeów" wraca później do placówek, które odwiedziło.

Inauguracja "Nocy Muzeów" odbędzie się w piątek o godz. 18 w dawnym budynku Hotelu Cracovia, należącym do Muzeum Narodowego w Krakowie.

Po raz pierwszy w tym wydarzeniu uczestniczyć będą: krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Witrażu, w którym będzie można zobaczyć m.in., na jakim etapie są prace przy rekonstrukcji jednego z najsłynniejszych witraży Stanisława Wyspiańskiego "Apollo - system słoneczny Kopernika".

Większość muzeów będzie czynnych od g. 19 do 1 w nocy. W wybranych placówkach trzeba będzie dokonać rezerwacji. W każdej przygotowano dodatkowe atrakcje, m.in. warsztaty, projekcje filmów, quizy.

Biletem wstępu będzie specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta za 1 zł, która upoważnia do wejścia do wszystkich placówek biorących udział w "Nocy Muzeów". Będzie ona też upoważniać do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej od g. 17 w piątek  do godz. 2 w nocy w sobotę.

W ubiegłorocznej edycji "Nocy Muzeów" w Krakowie wzięło udział ponad 100 tys. zwiedzających.  

pg/PAP

[foto: facebook.com/historiaorgpl/]CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook