Jedynie prawda jest ciekawa


W piątek rusza "Noc muzeów" w Krakowie

16.05.2017

Główną atrakcją ma być: „Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci.

28 muzeów weźmie udział w tegorocznej 14. edycji Nocy Muzeów w Krakowie, która odbędzie się z piątku na sobotę. Główną atrakcją ma być: „Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci - prezentowana już nie na Wawelu, ale w gmachu głównym Muzeum Narodowego. 

"Noc Muzeów" w całym kraju odbywa się z soboty na niedzielę, jednak w Krakowie wydarzenie to będzie miało miejsce wcześniej - już z piątku na sobotę. Zwiedzający będą mogli odwiedzić 28 muzeów wraz z oddziałami, czyli w sumie ponad 50 obiektów.

Wizerunek "Damy z gronostajem" znalazł się na plakatach i ulotkach. "Myślę, że będzie ona przebojem tej nocy, choćby z tego powodu, że znalazła się w nowej lokalizacji i że będzie specjalnie wyeksponowana. Ale także inne krakowskie muzea będą w ciekawy sposób prezentować swoje zbiory" - mówił zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig. "Chcemy zachęcić mieszkańców i turystów do odwiedzenia naszych muzeów i poświęcenia czasu kulturze, zwłaszcza, że te obiekty wyglądają inaczej w atmosferze nocnej niż w ciągu dnia, i to też urok tego wydarzenia" - dodał.

Przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich Krzysztof Radwan podkreślił, że każda placówka stara się przygotować coś "specjalnego". "Do tej nocy mocno się przygotowujemy. To są zarówno specjalne programy edukacyjne, seanse filmowe, ekspozycje plenerowe. W każdym muzeum w tę noc jest inaczej" - mówił Radwan. Dodał, że wiele osób po "Nocy Muzeów" wraca później do placówek, które odwiedziło.

Inauguracja "Nocy Muzeów" odbędzie się w piątek o godz. 18 w dawnym budynku Hotelu Cracovia, należącym do Muzeum Narodowego w Krakowie.

Po raz pierwszy w tym wydarzeniu uczestniczyć będą: krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Witrażu, w którym będzie można zobaczyć m.in., na jakim etapie są prace przy rekonstrukcji jednego z najsłynniejszych witraży Stanisława Wyspiańskiego "Apollo - system słoneczny Kopernika".

Większość muzeów będzie czynnych od g. 19 do 1 w nocy. W wybranych placówkach trzeba będzie dokonać rezerwacji. W każdej przygotowano dodatkowe atrakcje, m.in. warsztaty, projekcje filmów, quizy.

Biletem wstępu będzie specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta za 1 zł, która upoważnia do wejścia do wszystkich placówek biorących udział w "Nocy Muzeów". Będzie ona też upoważniać do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej od g. 17 w piątek  do godz. 2 w nocy w sobotę.

W ubiegłorocznej edycji "Nocy Muzeów" w Krakowie wzięło udział ponad 100 tys. zwiedzających.  

pg/PAP

[foto: facebook.com/historiaorgpl/]Warto poczytać

 1. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 2. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 3. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 4. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 5. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 6. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

 7. Gintrowskivimeo 20.10.2017

  Brakuje teraz jego głosu i rozsądku. 5 lat temu zmarł Przemysław Gintrowski

  5 lat temu, 20 października 2012 r. zmarł Przemysław Gintrowski - bard, kompozytor i muzyk. Stworzył muzykę filmową m.in. do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy i "Zmienników" Stanisława Barei. Wraz z J. Kaczmarskim i Z. Łapińskim na podstawie utworu Lluisa Llacha skomponowali "Mury".

 8. 11.10.2017

  Przypomnieć o krakowskiej szkole ekonomicznej

  Byli dobrze pojętymi patriotami, Adam Krzyżanowski przez całą drugą wojnę światową działał w konspiracji - tłumaczy w rozmowie ze stefczyk.info dr Marcin Chmielowski, autor filmu o zapomnianych polskich ekonomistach

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook