Jedynie prawda jest ciekawa


„W imię” Szumowskiej – dno i żenada

22.09.2013

Kolejny film Małgośki Szumowskiej po chybionym „Sponsoringu”, który podejmował temat prostytucji wśród młodych dziewczyn, tym razem jest niczym innym jak próbą uderzenia w to, co katolickie. Przekaz płynący z filmu „W imię” jest jednoznaczny: w Kościele są sami homoseksualiści (sic!).

Produkcja Szumowskiej jest nie tylko pełnym wulgaryzmów i żenujących scen obrazem, ale też dyskredytowaniem Kościoła, co doskonale wpisuje się w jakże osaczający nas zewsząd lewicowo-liberalny nurt dyskusji wokół duchownych, którzy porzucili sutannę, celibatu, księży homoseksualistów i pedofilów.

Na plakatach promujących „W imię” znajdziemy m.in. logo „Krytyki Politycznej” oraz tygodnika „Polityka”. Nie jest to zaskakujące, bowiem zdaje się, że redakcjom tym nie jest pod drodze do kościoła. A poszczególni dziennikarze znani są z publikacji ośmieszających i szkalujących Kościół. I taki właśnie jest film Szumowskiej „W Imię”.

W najnowszej produkcji Szumowskiej bulwersuje nie tylko próba przedstawienia widzom na przykładzie jednego przypadku, jacy to duchowni są źli. Ale także takie sceny jak np. tańczenie pijanego kapłana z portretem... Benedykta XVI. Dobrze, że główny bohater opamiętał się i ostatecznie nie rzucił wizerunkiem papieża o podłogę.

Ten film to morze niszowych epizodów i błędów. Razi nie tylko brak podstawowej wiedzy na temat np. spowiedzi. Ale również przedstawienie wszelkich możliwych patologii młodych chłopaków z poprawczaka, którzy w filmie niemal bez przerwy przeklinają, piją alkohol i przejawiają się jakimkolwiek brakiem szacunku do drugiego człowieka. Reżyserka w żaden sposób nie pokazała, a może nie chciała przedstawić, tego, że trudna młodzież potrafi zmieniać się.

Temat przewodni filmu? Homoseksualizm. Nie tylko bohatera filmu – księdza Adama (w roli głównej Andrzej Chyra, który został nagrodzony za pierwszoplanową rolę męską na tegorocznym gdyńskim festiwalu filmów fabularnych), ale także dwóch nastolatków. Szumowska postanowiła pokazać jak wygląda „miłość” fizyczna dwóch dorastających mężczyzn. Ta i inne sceny wręcz obrzydzają widza. Film ten nie niesie żadnego wartościowego przekazu. Jest kolejnym atakiem na Kościół, kolejną próbą zdegradowania naszej chrześcijańskiej cywilizacji i zachęceniem odbiorców do odwrócenia się od jednej niepowtarzalnej wspólnoty w życiu, jaką jest Kościół, na której czele stoi sam Chrystus. Niestety, w filmie idiotycznych żartów na temat Jezusa również nie brakuje. Dno i żenada – tak można w dwóch słowach podsumować w najnowszy film Małgośki Szumowskiej, który wszedł właśnie do polskich kin. Pytanie, tylko w imię czego został zrealizowany? Zapewne w imię poprawności politycznej i lewicowych, w tym genderowych sympatii.

Szkoda, że w polskich kinach przepiękny film „Cristiada” nie mógł być z łatwością dystrybuowany. A tymczasem „W imię” Szumowskiej od razu znalazło poklask u odpowiednich osób. Film ten został nagrodzony na 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Zastanawiające jest to, czym tak niesamowicie wyróżnia się ta produkcja, że jury postanowiło przyznać aż trzy statuetki. Bo po obejrzeniu filmu można stwierdzić, jedno: ordynarna i niszowa produkcja. Odradzam każdemu. Jeden z młodych widzów po skończonym seansie krzyknął: „Niech nikt się nie dowie, że to oglądałem”. Reakcja ta mówi sama za siebie.     

Dodam jeszcze tylko, że Multikino zaserwowało w miniony piątek widzom noc z najciekawszymi polskimi filmami. Obok premierowego „W imię” znalazły się trzy inne filmy: „Dziewczyna z szafy” Bodo Koksa, „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego i „Układ zamknięty” Ryszarda Bugajewskiego. Cieszy to, że wyśmienity „Układ zamknięty” znalazł się w repertuarze. Szkoda tylko, że - bynajmniej w Multikinie na Targówku - wyświetlany był jako ostatni. Wtedy, gdy już zdecydowanie mniej widzów było na sali aniżeli na początku nocy filmowej.
                                    

Magdalena Kowalewska
[fot. Facebook/profil W imię Małgorzata Szumowska]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook