Jedynie prawda jest ciekawa


W Chinach odbywa się Festiwal Kultury Polskiej

02.11.2012

Koncertem polskiej muzyki pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego rozpocznie się w piątek w Pekinie Festiwal Kultury Polskiej. Zostaną zaprezentowane m.in. utwory Chopina i Moniuszki. W ramach festiwalu będzie można zobaczyć też prace polskich plastyków.

Na piątkowym występie chiński pianista Sa Chen zagra w towarzystwie China National Symphony Orchestra. W programie koncertu znalazły się I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, uwertura koncertowa "Bajka" Stanisława Moniuszki oraz V Symfonia Krzysztofa Pendereckiego. Występ odbędzie się w Beijing Concert Hall.

Celem Festiwalu Kultury Polskiej w Chinach jest zapoznanie publiczności chińskiej z polskim dziedzictwem i tradycjami kulturowymi. Festiwal ma też promować polskie instytucje kultury oraz polski biznes. Festiwal przygotowało Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, organizator Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie.

"Chciałbym, aby tegoroczna, pierwsza edycja Festiwalu Kultury Polskiej w Pekinie przerodziła się w cykliczne wydarzenie prezentujące polską sztukę w Chinach" - powiedział PAP dyrektor stowarzyszenia Andrzej Giza.

W sobotę w China Europe International Business School w Pekinie zostanie otwarta wystawa fotografii "Moja Małopolska". Ekspozycję będzie można zobaczyć również w filii szkoły w Szanghaju.

W ramach festiwalu zostanie też pokazana wystawa prac krakowskich grafików: Krzysztofa Skórczewskiego, Jacka Sroki, Anny Sobol-Wejman i Stanisława Wejmana. W związku z wystawą prof. Skórczewski wygłosi wykład, któremu towarzyszyć będzie multimedialny pokaz polskiej sztuki współczesnej.

We wtorek 6 listopada w ambasadzie polskiej w Pekinie odbędzie się przyjęcie z okazji Dnia Niepodległości. Na imprezie serwowane będą tradycyjne dania polskiej kuchni.

Festiwal potrwa do 7 listopada. Zakończy go koncert w Beijing Concert Hall. China National Symphony Orchestra poprowadzi dyrygent Michał Dworzyński, zagra chiński pianista Muye Wu. Publiczność usłyszy "Orawę" Wojciecha Kilara, II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina i Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.

sv, PAP

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook