Jedynie prawda jest ciekawa


Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

02.11.2017
jastrzab02112017
Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów, którzy walczyli z sowieckim okupantem na terenie powiatu włodawskiego opatrzonego kryptonimem Kasa Stefczyka Rok Jastrzębia wyznaczają dwie daty: 3 stycznia-rocznica śmierci Leona Taraszkiewicza "Jastrzębia" i 7 października - rocznica śmierci Edwarda Taraszkiewicza "Żelaznego".

Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Światowy Związek Armii Krajowej we Włodawie, Stowarzyszenie Chrześcijańsko-Patriotyczne im. Henryka Rudzkiego oraz Komitet Inicjatywny Pochówku "Jastrzębia" we Włodawie. Wśród zaproszonych gości  byli przedstawiciele służb mundurowych, instytucji edukacyjnych, kulturalnych, działacze stowarzyszeń patriotycznych, samorządowcy i mieszkańcy powiatu włodawskiego i sponsorzy.

Na uroczystość nie mogli przybyć członkowie najbliższej rodziny braci Taraszkiewiczów, ale zapewniali o swojej pamięci i uznaniu dla podjętych działań. Tuż przed Galą z organizatorami telefonicznie skontaktował się i pozdrowił staropolskim "Szczęść Boże" ppłk Stanisław Pakuła ps. "Krzewina" - adiutant "Jastrzębia" i "Żelaznego", który nie mógł osobiście przybyć do Włodawy. Pułkownik powiedział znamienne słowa " Ja raz ślubowałem Bogu i Ojczyźnie i do dziś z tej przysięgi nikt mnie nie zwolnił.

Sprawozdanie z działań podjętych w ramach roku Jastrzębia przedstawił p. Mariusz Zańko. Wśród podjętych inicjatyw były wykłady popularno- naukowe  adresowane do młodzieży szkolnej jak i wszystkich mieszkańców Włodawy, Bieg Tropem Wilczym,  Triatlon "Żelazny", obchody rocznicy śmierci Józefa Struga ps. "Ordon", odsłonięcie i poświęcenie nagrobków por. Tadeusz Garło ps. "Zimny" i por. Mieczysława Sawickiego ps. "Kruk". Najbardziej doniosłym wydarzeniem był pogrzeb Leona Taraszkiewicza ps. "Jastrząb", który odbył się 16 lipca we Włodawie.

Podczas Gali uhonorowano wszystkie osoby i instytucje zaangażowane w przygotowanie uroczystości upamiętniających Braci Taraszkiewiczów i ich żołnierzy. Kpt. Edmund Brożek i p. Wiesław Holaczuk jako przedstawiciele organizatorów wręczyli wszystkim pamiątkowe zdjęcia i "Pamiętniki "Żelaznego".

Chór ziemi włodawskiej Vlodaviensis  pod batuta p. Marcina Obuchowskiego przygotował koncert , na który złożyły sie pieśni żołnierskie i patriotyczne. Publiczność miała okazje wysłuchać między innymi "Marsz Zapory", "Rozkwitały pąki białych róż" czy "Dziś do ciebie przyjść nie mogę". Wiele emocji dostarczył zebranym występ Norberta "Smoły" Smolińskiego - lidera zespołu Contra Mundum. "Smoła"  - niezwykle charyzmatyczny artysta "o biało- czerwonym sercu" zaprezentował muzyczne aranżacje wierszy Wyspiańskiego, Słowackiego ale też teksty powstańców warszawskich i Żołnierzy Wyklętych. Koncert wzbogacony był niezwykłą wizualizacją zawierająca elementy historii ziemi włodawskiej.

Nie spełniły się słowa Zbigniewa Herberta, który w wydanym w 1992 roku tomiku "Rovigo" pisał: "Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy." O włodawskich Żołnierzach Niezłomnych historia już nie milczy, wracają oni do odpowiedniego miejsca w panteonie narodowych bohaterów ale przede wszystkim do zbiorowej pamięci. 

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 5. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 6. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 7. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook