Jedynie prawda jest ciekawa


Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

02.11.2017
jastrzab02112017
Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów, którzy walczyli z sowieckim okupantem na terenie powiatu włodawskiego opatrzonego kryptonimem Kasa Stefczyka Rok Jastrzębia wyznaczają dwie daty: 3 stycznia-rocznica śmierci Leona Taraszkiewicza "Jastrzębia" i 7 października - rocznica śmierci Edwarda Taraszkiewicza "Żelaznego".

Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Światowy Związek Armii Krajowej we Włodawie, Stowarzyszenie Chrześcijańsko-Patriotyczne im. Henryka Rudzkiego oraz Komitet Inicjatywny Pochówku "Jastrzębia" we Włodawie. Wśród zaproszonych gości  byli przedstawiciele służb mundurowych, instytucji edukacyjnych, kulturalnych, działacze stowarzyszeń patriotycznych, samorządowcy i mieszkańcy powiatu włodawskiego i sponsorzy.

Na uroczystość nie mogli przybyć członkowie najbliższej rodziny braci Taraszkiewiczów, ale zapewniali o swojej pamięci i uznaniu dla podjętych działań. Tuż przed Galą z organizatorami telefonicznie skontaktował się i pozdrowił staropolskim "Szczęść Boże" ppłk Stanisław Pakuła ps. "Krzewina" - adiutant "Jastrzębia" i "Żelaznego", który nie mógł osobiście przybyć do Włodawy. Pułkownik powiedział znamienne słowa " Ja raz ślubowałem Bogu i Ojczyźnie i do dziś z tej przysięgi nikt mnie nie zwolnił.

Sprawozdanie z działań podjętych w ramach roku Jastrzębia przedstawił p. Mariusz Zańko. Wśród podjętych inicjatyw były wykłady popularno- naukowe  adresowane do młodzieży szkolnej jak i wszystkich mieszkańców Włodawy, Bieg Tropem Wilczym,  Triatlon "Żelazny", obchody rocznicy śmierci Józefa Struga ps. "Ordon", odsłonięcie i poświęcenie nagrobków por. Tadeusz Garło ps. "Zimny" i por. Mieczysława Sawickiego ps. "Kruk". Najbardziej doniosłym wydarzeniem był pogrzeb Leona Taraszkiewicza ps. "Jastrząb", który odbył się 16 lipca we Włodawie.

Podczas Gali uhonorowano wszystkie osoby i instytucje zaangażowane w przygotowanie uroczystości upamiętniających Braci Taraszkiewiczów i ich żołnierzy. Kpt. Edmund Brożek i p. Wiesław Holaczuk jako przedstawiciele organizatorów wręczyli wszystkim pamiątkowe zdjęcia i "Pamiętniki "Żelaznego".

Chór ziemi włodawskiej Vlodaviensis  pod batuta p. Marcina Obuchowskiego przygotował koncert , na który złożyły sie pieśni żołnierskie i patriotyczne. Publiczność miała okazje wysłuchać między innymi "Marsz Zapory", "Rozkwitały pąki białych róż" czy "Dziś do ciebie przyjść nie mogę". Wiele emocji dostarczył zebranym występ Norberta "Smoły" Smolińskiego - lidera zespołu Contra Mundum. "Smoła"  - niezwykle charyzmatyczny artysta "o biało- czerwonym sercu" zaprezentował muzyczne aranżacje wierszy Wyspiańskiego, Słowackiego ale też teksty powstańców warszawskich i Żołnierzy Wyklętych. Koncert wzbogacony był niezwykłą wizualizacją zawierająca elementy historii ziemi włodawskiej.

Nie spełniły się słowa Zbigniewa Herberta, który w wydanym w 1992 roku tomiku "Rovigo" pisał: "Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy." O włodawskich Żołnierzach Niezłomnych historia już nie milczy, wracają oni do odpowiedniego miejsca w panteonie narodowych bohaterów ale przede wszystkim do zbiorowej pamięci. 

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook