Jedynie prawda jest ciekawa


"Układ zamknięty" w kinach 5 kwietnia

21.03.2013

W Warszawie odbył się pokaz filmu "Układ Zamknięty" Ryszarda Bugajskiego. Film wchodzi do kin 5 kwietnia.

W warszawskim kinie Rejs odbył się pokaz filmu "Układ zamknięty", którego mecenasem jest KASA STEFCZYKA. Film opowiada o losach trzech przedsiębiorców, którzy zostali zniszczeni przez skorumpowanych urzędników. Widzowie będą mogli zobaczyć film wkrótce. Premiera 5 kwietnia.

Reżyser filmu Ryszard Bugajski przed projekcją podziękował producentowi filmu Mirosławowi Piepce, bez którego "film by nie powstał".

"Każdy dołożył dwoje pięć groszy, każdy zrobił to, co umie najlepiej. Natomiast, gdyby nie on po odrzuceniu naszego projektu przez PISF, film by nie powstał. Nasz projekt został w sumie odrzucony czterokrotnie - dwukrotnie jako projekt produkcyjny, potem odrzucono dwa razy wniosek o wsparcie postprodukcji. Dzięki temu, że Mirosław Piepka zdobył pieniądze od prywatnych ludzi, film powstał. To jest zasługa Mirka" - mówił Bugajski.

Sam Mirosław Piepke zabierając głos zaznaczył, że najbardziej zasłużyła się ekipa filmowa.

"Ona cierpliwie czekała na swoje należności i nie przysyłała nam komorników czy firm windykacyjnych. W trakcie różnych perypetii zadawałem sobie dwukrotnie pytanie czy warto to robić. W tej chwili wiem, że warto było, choć kosztowało mnie to jeden stent. Mam olbrzymią satysfakcję, ponieważ film już na etapie zdjęć budził olbrzymie zainteresowanie dystrybutorów zachodnich" - mówił Piepka.

Wskazywał, że zainteresowanie zagranicznych dystrybutorów trochę dziwiło twórców filmu, więc spytał otwarcie z czego to wynika.

"Usłyszałem, że zainteresowanie wynika z tego, że twórcy filmu dotknęli tematu ponadnarodowego, ponad systemowego. Słyszałem, że podobne problemy są wszędzie, choć w różnej skali. Obecnie możemy się pochwalić, że film ma dystrybutora na cały świat. Mamy więc satysfakcję, którą nie sposób przeliczyć na pieniądze. Ona jest od pieniędzy ważniejsza" - tłumaczył Mirosław Piepke.

Z kolei współautor scenariusza Michał S. Pruski mówił, że wraz z Mirosławem Piepke tworzyli scenariusz do filmu "Czarny Czwartek".

"Główna linia dramaturgiczna tego filmu jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Myśmy ten temat dobrze poznali i udokumentowali. Napisaliśmy pierwszą wersję scenariusza. Jako pierwszy czytał ją Pan Janusz Gajos. Powiedział, że materiał jest zbyt publicystyczny, zbyt przewidywalny, a postacie są skontrastowane wedle schematu czerń-biel. Myśmy byli przez lata dziennikarzami, więc mamy taki ogląd świata. Jednak film fabularny rodzi się swoimi prawami. Dzięki zaangażowaniu Ryszarda Bugajskiego, który bardzo pomógł nam przerobić scenariusz, dzięki pomocy Janusza Gajosa, ten film ma taki kształt, jak ma ostatecznie" - tłumaczył Pruski.

Na koniec, zapraszając na projekcję Ryszard Bugajski prosił, by ten film oglądać jak film fabularny, a nie dokumentalny.

Film "Układ zamknięty" w kinach od 5 kwietnia.

Reżyserem filmu jest Ryszard Bugajski, w filmie grają: Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Przemysław Sadowski, Jarosław Kopaczewski, Robert Olech, Wojciech Żołądkowicz, Maria Mamona, Beata Ścibakówna, Magda Kumorek, Monika Kwiatkowska, Urszula Grabowska, Krzysztof Ogłoza i inni.

Sponsorem filmu jest KASA STEFCZYKA

TK

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook