Jedynie prawda jest ciekawa


"Układ zamknięty" w kinach 5 kwietnia

21.03.2013

W Warszawie odbył się pokaz filmu "Układ Zamknięty" Ryszarda Bugajskiego. Film wchodzi do kin 5 kwietnia.

W warszawskim kinie Rejs odbył się pokaz filmu "Układ zamknięty", którego mecenasem jest KASA STEFCZYKA. Film opowiada o losach trzech przedsiębiorców, którzy zostali zniszczeni przez skorumpowanych urzędników. Widzowie będą mogli zobaczyć film wkrótce. Premiera 5 kwietnia.

Reżyser filmu Ryszard Bugajski przed projekcją podziękował producentowi filmu Mirosławowi Piepce, bez którego "film by nie powstał".

"Każdy dołożył dwoje pięć groszy, każdy zrobił to, co umie najlepiej. Natomiast, gdyby nie on po odrzuceniu naszego projektu przez PISF, film by nie powstał. Nasz projekt został w sumie odrzucony czterokrotnie - dwukrotnie jako projekt produkcyjny, potem odrzucono dwa razy wniosek o wsparcie postprodukcji. Dzięki temu, że Mirosław Piepka zdobył pieniądze od prywatnych ludzi, film powstał. To jest zasługa Mirka" - mówił Bugajski.

Sam Mirosław Piepke zabierając głos zaznaczył, że najbardziej zasłużyła się ekipa filmowa.

"Ona cierpliwie czekała na swoje należności i nie przysyłała nam komorników czy firm windykacyjnych. W trakcie różnych perypetii zadawałem sobie dwukrotnie pytanie czy warto to robić. W tej chwili wiem, że warto było, choć kosztowało mnie to jeden stent. Mam olbrzymią satysfakcję, ponieważ film już na etapie zdjęć budził olbrzymie zainteresowanie dystrybutorów zachodnich" - mówił Piepka.

Wskazywał, że zainteresowanie zagranicznych dystrybutorów trochę dziwiło twórców filmu, więc spytał otwarcie z czego to wynika.

"Usłyszałem, że zainteresowanie wynika z tego, że twórcy filmu dotknęli tematu ponadnarodowego, ponad systemowego. Słyszałem, że podobne problemy są wszędzie, choć w różnej skali. Obecnie możemy się pochwalić, że film ma dystrybutora na cały świat. Mamy więc satysfakcję, którą nie sposób przeliczyć na pieniądze. Ona jest od pieniędzy ważniejsza" - tłumaczył Mirosław Piepke.

Z kolei współautor scenariusza Michał S. Pruski mówił, że wraz z Mirosławem Piepke tworzyli scenariusz do filmu "Czarny Czwartek".

"Główna linia dramaturgiczna tego filmu jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Myśmy ten temat dobrze poznali i udokumentowali. Napisaliśmy pierwszą wersję scenariusza. Jako pierwszy czytał ją Pan Janusz Gajos. Powiedział, że materiał jest zbyt publicystyczny, zbyt przewidywalny, a postacie są skontrastowane wedle schematu czerń-biel. Myśmy byli przez lata dziennikarzami, więc mamy taki ogląd świata. Jednak film fabularny rodzi się swoimi prawami. Dzięki zaangażowaniu Ryszarda Bugajskiego, który bardzo pomógł nam przerobić scenariusz, dzięki pomocy Janusza Gajosa, ten film ma taki kształt, jak ma ostatecznie" - tłumaczył Pruski.

Na koniec, zapraszając na projekcję Ryszard Bugajski prosił, by ten film oglądać jak film fabularny, a nie dokumentalny.

Film "Układ zamknięty" w kinach od 5 kwietnia.

Reżyserem filmu jest Ryszard Bugajski, w filmie grają: Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Przemysław Sadowski, Jarosław Kopaczewski, Robert Olech, Wojciech Żołądkowicz, Maria Mamona, Beata Ścibakówna, Magda Kumorek, Monika Kwiatkowska, Urszula Grabowska, Krzysztof Ogłoza i inni.

Sponsorem filmu jest KASA STEFCZYKA

TK

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook