Jedynie prawda jest ciekawa


Udany debiut Polaka w Metropolitan Opera

20.02.2016

Artur Ruciński zadebiutował w piątek w nowojorskiej Metropolitan Opera w "Madame Butterfly" rolą Sharplessa. "Jest wspaniałym artystą i wspaniałym człowiekiem" - powiedział PAP po spektaklu o barytonie z Polski brytyjski dyrygent Karel Mark Chichon.

Polak wystąpił w premierowym wznowieniu słynnej produkcji opery Giacomo Pucciniego w reżyserii Anthony'ego Minghelli. Publiczność zgotowała śpiewakowi gorące brawa. Komplementował go także dyrygent. "Współpraca z nim sprawia mi niezwykłą przyjemność, a pracujemy wspólnie po raz pierwszy. Jest fantastyczny, otwarty na idee. Nie można mieć większych oczekiwań. Mogę pod jego adresem kierować tylko komplementy. Polacy powinni być z niego dumni" - ocenił Chichon. 

Minghella, brytyjski dramaturg, scenarzysta i reżyser, twórca takich filmów jak "Angielski pacjent", "Utalentowany pan Ripley", czy "Wzgórze nadziei", zainteresował się po raz pierwszy "Madame Butterfly" w Londynie. Na dwa lata przed śmiercią, zmarły w 2008 r. reżyser przeniósł swą inscenizację na scenę Metropolitan Opera. 

Minghella podkreślał przed laty, że pragnie w swej produkcji uczynić z ogromnej sali Met "najbardziej intymne miejsce, jakie można sobie wyobrazić". Wzbraniał się przed interpretowaniem tragicznej historii młodej Japonki porzuconej przez amerykańskiego męża jako utworu antyimperialistycznego. W jego przekonaniu Pucciniego interesowała przede wszystkim kondycja ludzka.  

Ruciński ocenił inscenizację Minghelli jako fantastyczną i ogromnie poruszającą. Jeszcze zanim rozpoczął próby, widział spektakl na DVD i był od początku zachwycony kostiumami, światłami i minimalistycznymi, ale czystymi w swoim przesłaniu dekoracjami. "Cieszę się, że nie jest to coś udziwnionego, niszczącego piękno tej opery opowiadającej o nieszczęśliwej miłości i tragedii. Inscenizacja nie zatraca prawdziwych emocji zawartych w utworze Pucciniego" - wskazywał śpiewak w rozmowie z PAP.

Grany przez Polaka Sharpless, konsul USA w Nagasaki, jest świadom, że obyczaje japońskie pozwalają porucznikowi marynarki USA Pinkertonowi na papierowe małżeństwo z 15-letnią Cio-cio-san, tytułową Madame Butterfly. Wie zarazem, że płytka miłość marynarza sprowadza się do zabawy kosztem dziewczyny i bardzo jej współczuje. Opiekuje się na dystans gejszą, nie wiedząc nawet jeszcze, że ze związku z porucznikiem przychodzi na świat dziecko.

Ruciński był bardzo zadowolony z występu i żywiołowego przyjęcia przez publiczność. "Czegóż więcej chcieć, jeśli idzie o debiut. Czuję się świetnie. Atmosfera od początku była fantastyczna. Otrzymałem wsparcie od kolegów, od dyrygenta i od całej dyrekcji Metropolitan Opera. Naprawdę jestem szczęśliwy i nie mogę się doczekać następnych spektakli" - mówił śpiewak.

Baryton śpiewał już w "Madame Butterfly" w warszawskiej inscenizacji Mariusza Trelińskiego. Kiedy jednak otrzymywał kolejne oferty, odmawiał, bo - jak uzasadniał - nie jest to jego repertuar. "Puccini tak naprawdę nie kochał barytonów, lecz tenory i soprany. Role barytonowe są u niego piękne, lecz niezbyt wyeksponowane. Wyjątek to ‘Tosca’ z fantastyczną sylwetką Scarpii oraz ‘Gianni Schicchi’, ale nie wszystkie role na tym etapie mojej kariery przyjmuję" - wskazywał. 

Ruciński traktuje zaproszenie do Met jako nagrodę za pracę na wielu scenach operowych, przede wszystkim w Europie. "Mój debiut w Nowym Jorku miał mieć miejsce w roku 2014, ale ze względu na problemy, które przeżywa Metropolitan, odwołano produkcję ‘Fausta’, w której miałem śpiewać
Walentego. Cieszę się, że teraz mogę wystąpić we wspaniałej inscenizacji ‘Madame Butterfly’ na operowym Olimpie" - powiedział PAP baryton. 

Ruciński przyznał, że droga do Metropolitan nie jest łatwa. Kiedy w roku 2012 debiutował w Los Angeles jako Marcello w "Cyganerii", menadżer generalny nowojorskiej opery Peter Gelb zaprosił go na przesłuchania. "W istocie, przybyłem na przesłuchania w nie najlepszej formie, bo byłem chory, przeziębiony i zmęczony. Po długiej podróży z Los Angeles spałem ledwie trzy-cztery godziny. Nie byłem całkiem zadowolony z przesłuchania, ale tym bardziej radować może fakt, że zostałem zaproszony do Met, czyli nie było aż tak źle, jak mi się wydawało" - wspomina artysta.

W nowojorskiej premierze sezonu "Madame Butterfly" w roli tytułowej wystąpiła sopran Ana Maria Martinez, a Pinkertona odtwarzał tenor Roberto De Biasio. Ruciński zaśpiewa jeszcze w Met 22 i 27 lutego oraz 2 i 5 marca.

Gah/PAP

[fot. Lydia Liu/flickr.com/CC/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook