Jedynie prawda jest ciekawa


Udany debiut Polaka w Metropolitan Opera

20.02.2016

Artur Ruciński zadebiutował w piątek w nowojorskiej Metropolitan Opera w "Madame Butterfly" rolą Sharplessa. "Jest wspaniałym artystą i wspaniałym człowiekiem" - powiedział PAP po spektaklu o barytonie z Polski brytyjski dyrygent Karel Mark Chichon.

Polak wystąpił w premierowym wznowieniu słynnej produkcji opery Giacomo Pucciniego w reżyserii Anthony'ego Minghelli. Publiczność zgotowała śpiewakowi gorące brawa. Komplementował go także dyrygent. "Współpraca z nim sprawia mi niezwykłą przyjemność, a pracujemy wspólnie po raz pierwszy. Jest fantastyczny, otwarty na idee. Nie można mieć większych oczekiwań. Mogę pod jego adresem kierować tylko komplementy. Polacy powinni być z niego dumni" - ocenił Chichon. 

Minghella, brytyjski dramaturg, scenarzysta i reżyser, twórca takich filmów jak "Angielski pacjent", "Utalentowany pan Ripley", czy "Wzgórze nadziei", zainteresował się po raz pierwszy "Madame Butterfly" w Londynie. Na dwa lata przed śmiercią, zmarły w 2008 r. reżyser przeniósł swą inscenizację na scenę Metropolitan Opera. 

Minghella podkreślał przed laty, że pragnie w swej produkcji uczynić z ogromnej sali Met "najbardziej intymne miejsce, jakie można sobie wyobrazić". Wzbraniał się przed interpretowaniem tragicznej historii młodej Japonki porzuconej przez amerykańskiego męża jako utworu antyimperialistycznego. W jego przekonaniu Pucciniego interesowała przede wszystkim kondycja ludzka.  

Ruciński ocenił inscenizację Minghelli jako fantastyczną i ogromnie poruszającą. Jeszcze zanim rozpoczął próby, widział spektakl na DVD i był od początku zachwycony kostiumami, światłami i minimalistycznymi, ale czystymi w swoim przesłaniu dekoracjami. "Cieszę się, że nie jest to coś udziwnionego, niszczącego piękno tej opery opowiadającej o nieszczęśliwej miłości i tragedii. Inscenizacja nie zatraca prawdziwych emocji zawartych w utworze Pucciniego" - wskazywał śpiewak w rozmowie z PAP.

Grany przez Polaka Sharpless, konsul USA w Nagasaki, jest świadom, że obyczaje japońskie pozwalają porucznikowi marynarki USA Pinkertonowi na papierowe małżeństwo z 15-letnią Cio-cio-san, tytułową Madame Butterfly. Wie zarazem, że płytka miłość marynarza sprowadza się do zabawy kosztem dziewczyny i bardzo jej współczuje. Opiekuje się na dystans gejszą, nie wiedząc nawet jeszcze, że ze związku z porucznikiem przychodzi na świat dziecko.

Ruciński był bardzo zadowolony z występu i żywiołowego przyjęcia przez publiczność. "Czegóż więcej chcieć, jeśli idzie o debiut. Czuję się świetnie. Atmosfera od początku była fantastyczna. Otrzymałem wsparcie od kolegów, od dyrygenta i od całej dyrekcji Metropolitan Opera. Naprawdę jestem szczęśliwy i nie mogę się doczekać następnych spektakli" - mówił śpiewak.

Baryton śpiewał już w "Madame Butterfly" w warszawskiej inscenizacji Mariusza Trelińskiego. Kiedy jednak otrzymywał kolejne oferty, odmawiał, bo - jak uzasadniał - nie jest to jego repertuar. "Puccini tak naprawdę nie kochał barytonów, lecz tenory i soprany. Role barytonowe są u niego piękne, lecz niezbyt wyeksponowane. Wyjątek to ‘Tosca’ z fantastyczną sylwetką Scarpii oraz ‘Gianni Schicchi’, ale nie wszystkie role na tym etapie mojej kariery przyjmuję" - wskazywał. 

Ruciński traktuje zaproszenie do Met jako nagrodę za pracę na wielu scenach operowych, przede wszystkim w Europie. "Mój debiut w Nowym Jorku miał mieć miejsce w roku 2014, ale ze względu na problemy, które przeżywa Metropolitan, odwołano produkcję ‘Fausta’, w której miałem śpiewać
Walentego. Cieszę się, że teraz mogę wystąpić we wspaniałej inscenizacji ‘Madame Butterfly’ na operowym Olimpie" - powiedział PAP baryton. 

Ruciński przyznał, że droga do Metropolitan nie jest łatwa. Kiedy w roku 2012 debiutował w Los Angeles jako Marcello w "Cyganerii", menadżer generalny nowojorskiej opery Peter Gelb zaprosił go na przesłuchania. "W istocie, przybyłem na przesłuchania w nie najlepszej formie, bo byłem chory, przeziębiony i zmęczony. Po długiej podróży z Los Angeles spałem ledwie trzy-cztery godziny. Nie byłem całkiem zadowolony z przesłuchania, ale tym bardziej radować może fakt, że zostałem zaproszony do Met, czyli nie było aż tak źle, jak mi się wydawało" - wspomina artysta.

W nowojorskiej premierze sezonu "Madame Butterfly" w roli tytułowej wystąpiła sopran Ana Maria Martinez, a Pinkertona odtwarzał tenor Roberto De Biasio. Ruciński zaśpiewa jeszcze w Met 22 i 27 lutego oraz 2 i 5 marca.

Gah/PAP

[fot. Lydia Liu/flickr.com/CC/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook