Jedynie prawda jest ciekawa


Twórca filmu o "Szarym" nagrodzony

13.10.2013

Grzegorz Królikiewicz został wyróżniony w czasie VIII Polonijnego Festiwalu Multimedialnego "Polskie Ojczyzny 2013". Twórca m.in. filmu "Mit o Szarym, zdobył główną nagrodę.

Grzegorz Królikiewicz zdobył Grand Prix VIII Polonijnego Festiwalu Multimedialnego "Polskie Ojczyzny 2013", zorganizowanego w Częstochowie w ramach zakończonego w niedzielę Międzynarodowego Kongresu Światowego Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego Polonii.

Reżyser i scenarzysta został wyróżniony za dwa filmy: "Mit o Szarym" i "Wieczny Tułacz". Pierwszy film, który było można kupić wraz z numerem miesięcznika "wSieci Historii", przybliża postać dowódcy oddziałów partyzanckich ZWZ i AK gen. Antoniego Hedy "Szarego". Drugi jest portretem Tadeusza Jaworskiego - polskiego Żyda, jednego z pierwszych absolwentów łódzkiej filmówki, wypędzonego z Polski na fali wydarzeń Marca'68.

Na festiwal zgłoszono blisko 100 prac, w tym 73 filmy i programy telewizyjne, 16 programów radiowych i 12 programów multimedialnych z USA, Kanady, Australii, Czech, Danii, Łotwy, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Polski. Prezentowane są na nim filmy, programy telewizyjne i radiowe, których tematem są dokonania i doświadczenia Polaków w różnych krajach. Rolą festiwalu jest również ukazanie działań Polonii i Polaków za granicą na rzecz podtrzymywania tożsamości narodowej, kultywowania języka, kultury i tradycji.

Jury pod przewodnictwem reżysera Pawła Woldana przyznało też nagrody w poszczególnych kategoriach: film dokumentalny, program TV i edukacyjny, film fabularny i dokument fabularyzowany, program radiowy, multimedia, strony internetowe społecznościowe.

Organizatorami spotkania były m.in. Akademia Polonijna w Częstochowie, Fundacja Polska-Europa-Polonia z Warszawy, Światowe Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturowego Polonii.

Kongres zakończyła w niedzielę msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze oraz zwiedzanie sanktuarium.

TK,PAP
[Fot. Kadr z filmu "Mit o Szarym"/Krolikiewicz.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook