Jedynie prawda jest ciekawa


Twarze powstańców styczniowych w litewskim albumie

30.03.2013

"Twarze naszej i waszej wolności" - to album przedstawiający 500 unikalnych fotografii uczestników powstania styczniowego, przechowywanych w litewskim Państwowym Archiwum Historii, który wkrótce ukaże się na Litwie w czterech wersjach językowych: litewskim, polskim, rosyjskim i angielskim.

Wersja elektroniczna albumu była prezentowana w ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Wilnie na wystawie prac Artura Grottgera.

- To oryginalne zdjęcia sprzed 150 lat, nadzwyczaj ciekawe, dotychczas nigdzie niepublikowane, prawdziwy skarb - powiedział Vilius Kavaliauskas, doradca premiera, dziennikarz i kolekcjoner, który przygotowuje wydanie.

Na zdjęcia powstańców styczniowych w Państwowym Archiwum Historii Kavaliauskas natrafił przed kilkoma laty. Podczas powstania ówczesny generał-gubernator wileński Michaił Murawjow kazał sporządzić kartotekę uczestników powstania. Zdjęcia dostarczali carscy żandarmi. Pochodzą one z rodzinnych albumów osób skazanych, były robione u zawodowych fotografów. Obecnie są przechowywane w litewskim archiwum.

- Żandarmi nie mieli fotoaparatów. Schwytani powstańcy, którzy odmawiali podania nazwiska byli prowadzeni do foto-atelier, gdzie były im robione zdjęcia na tle aksamitnych kotar, a następnie zdjęcia były wysyłane do innych żandarmów w celu rozpoznania - mówi Kavaliauskas.

Praktycznie każde zdjęcie na odwrocie jest podpisane. Niektóre posiadają też notatki, np.: "Wzięte z kieszeni zabitego powstańca z bandy Narbutta".

- Te zdjęcia są nie tylko historią powstania, ale też historią szlachty litewskiej XIX wieku, historią mody, historią fotografii - mówi Kavaliauskas.

Album będzie zawierał też listę 15 tys. nazwisk, uczestników powstania styczniowego na Litwie, a także listę 4 tys. 400 osób, "przestępców politycznych", skazanych na śmierć, albo na zesłanie.

Jak zaznacza Vilius Kavaliauskas, przygotowywany ponad pięćset stronicowy album ze zdjęciami powstańców to tylko niewielka część bardzo bogatych zbiorów dotyczących powstania znajdujących się litewskim Państwowym Archiwum Historii.

- Zbiory te zostały wciągnięte na listę dziedzictwa UNESCO, ale nam są praktyczne nieznane - mówi Kavaliauskas.

W litewskich zbiorach przechowywane są akta spraw karnych powstańców, spraw dotyczących konfiskaty majątku, dworów, wyroki śmierci i zesłania.

Są na przykład dokumenty dotyczące sprawy Konstantego Kalinowskiego, dokładny opis jak żandarmi z Mińska przekazali zaszyfrowaną informację o tym, gdzie w Wilnie ukrywa się przywódca powstania. Dzięki tej informacji Kalinowski został schwytany. Sprawa zawiera protokoły jego przesłuchania, jego odezwy do powstańców, a także wyrok śmierci.

- Album zdjęć powstańców „Twarze naszej i waszej wolności”, który ma się ukazać już za kilka miesięcy, ma być zachętą dla Państwowego Archiwum Historii do wydania kolejnych publikacji materiałów ze zbiorów dotyczących powstania, które są bardzo bogate i interesujące nie tylko dla Litwy, ale też dla Polski i Białorusi - powiedział Kavaliauskas.

Według litewskich historyków w powstaniu styczniowym na Litwie, znanym tu jako powstanie 1863 roku, brało udział około 70 tys. ludzi, z czego około 6 tys. zginęło. Po stłumieniu powstania na Litwie władze carskie skonfiskowały blisko 2 tys. dworów.

Rok 2013 został ogłoszony na Litwie, podobnie jak w Polsce, Rokiem Powstania Styczniowego.

PAP

[FOTO: Wikipedia]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook