Jedynie prawda jest ciekawa


Trwa Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego

13.10.2016

26 muzyków w tym sześcioro Polaków zakwalifikowanych zostało do drugiego etapu 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. W trwającym od soboty w Poznaniu wydarzeniu wystartowało 40 muzyków z całego świata.

Werdykt jury podano w środę wieczorem po trwających od niedzieli przesłuchaniach uczestników konkursu. 

W pierwszym etapie brało udział dziesięcioro muzyków z Polski. Do drugiego etapu zakwalifikowani zostali: Anna Malesza, Maja Syrnicka, Amelia Maszońska, Celina Kotz, Robert Łaguniak i Maria Włoszczowska. 

W drugim etapie przesłuchań, który rozpocznie się w czwartek i potrwa do soboty, wystąpią też młodzi artyści m.in. z Ukrainy, Japonii, USA, Nowej Zelandii, Francji i Korei Południowej. 

"Wszyscy jurorzy byli bardzo pozytywnie zaskoczeni poziomem i szczerością państwa wypowiedzi muzycznych, państwa umiejętnościami technicznymi. To wielka szkoda, że z niektórymi z was muszę się pożegnać; gdyby to było w mojej mocy, chciałbym z wszystkimi z was spotkać się w kolejnych etapach" - powiedział do uczestników konkursu w trakcie ogłaszania decyzji jury jej przewodniczący Maxim Vengerov. 

"Tym, którzy nas opuszczają, ja chciałbym powiedzieć: do widzenia, do zobaczenia! Jesteście zwycięzcami i od dzisiaj za pan brat z Henrykiem Wieniawskim" - dodał dyrektor konkursu Andrzej Wituski. 

Do przesłuchań preselekcyjnych zgłosiło się ponad 250 młodych skrzypaczek i skrzypków, reprezentujących 40 krajów. Prowadzący osobiście przesłuchania Maxim Vengerov wybrał blisko 50 muzyków. Kilkoro zagranicznych skrzypków ostatecznie zrezygnowało z udziału w rywalizacji. Łączna pula nagród wynosi 100 tys. euro. 

W drugim etapie konkursu jego uczestnicy grać będą wybrane utwory na skrzypce i fortepian; w trzecim etapie (16-18 października) zagrają przy akompaniamencie Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, w czwartym - finałowym - odbywającym się w dniach 20-22 października, wybrane koncerty skrzypcowe (w tym obowiązkowo jeden z koncertów Wieniawskiego) zabrzmią z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. 

Galę i Koncert Laureatów zaplanowano na 23 października; dwa dni później Koncert Laureatów zostanie powtórzony w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. 

Tegoroczny konkurs transmitowany jest na antenach Polskiego Radia i TVP, oraz w internecie pod adresem www.wieniawski-competition.com. 

15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. 


ak/PAP 

[fot. YouTube/Henryk Wieniawski]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook