Jedynie prawda jest ciekawa


Trwa Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego

13.10.2016

26 muzyków w tym sześcioro Polaków zakwalifikowanych zostało do drugiego etapu 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. W trwającym od soboty w Poznaniu wydarzeniu wystartowało 40 muzyków z całego świata.

Werdykt jury podano w środę wieczorem po trwających od niedzieli przesłuchaniach uczestników konkursu. 

W pierwszym etapie brało udział dziesięcioro muzyków z Polski. Do drugiego etapu zakwalifikowani zostali: Anna Malesza, Maja Syrnicka, Amelia Maszońska, Celina Kotz, Robert Łaguniak i Maria Włoszczowska. 

W drugim etapie przesłuchań, który rozpocznie się w czwartek i potrwa do soboty, wystąpią też młodzi artyści m.in. z Ukrainy, Japonii, USA, Nowej Zelandii, Francji i Korei Południowej. 

"Wszyscy jurorzy byli bardzo pozytywnie zaskoczeni poziomem i szczerością państwa wypowiedzi muzycznych, państwa umiejętnościami technicznymi. To wielka szkoda, że z niektórymi z was muszę się pożegnać; gdyby to było w mojej mocy, chciałbym z wszystkimi z was spotkać się w kolejnych etapach" - powiedział do uczestników konkursu w trakcie ogłaszania decyzji jury jej przewodniczący Maxim Vengerov. 

"Tym, którzy nas opuszczają, ja chciałbym powiedzieć: do widzenia, do zobaczenia! Jesteście zwycięzcami i od dzisiaj za pan brat z Henrykiem Wieniawskim" - dodał dyrektor konkursu Andrzej Wituski. 

Do przesłuchań preselekcyjnych zgłosiło się ponad 250 młodych skrzypaczek i skrzypków, reprezentujących 40 krajów. Prowadzący osobiście przesłuchania Maxim Vengerov wybrał blisko 50 muzyków. Kilkoro zagranicznych skrzypków ostatecznie zrezygnowało z udziału w rywalizacji. Łączna pula nagród wynosi 100 tys. euro. 

W drugim etapie konkursu jego uczestnicy grać będą wybrane utwory na skrzypce i fortepian; w trzecim etapie (16-18 października) zagrają przy akompaniamencie Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, w czwartym - finałowym - odbywającym się w dniach 20-22 października, wybrane koncerty skrzypcowe (w tym obowiązkowo jeden z koncertów Wieniawskiego) zabrzmią z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. 

Galę i Koncert Laureatów zaplanowano na 23 października; dwa dni później Koncert Laureatów zostanie powtórzony w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. 

Tegoroczny konkurs transmitowany jest na antenach Polskiego Radia i TVP, oraz w internecie pod adresem www.wieniawski-competition.com. 

15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. 


ak/PAP 

[fot. YouTube/Henryk Wieniawski]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook