Jedynie prawda jest ciekawa


Troje Polaków w półfinale Konkursu Paderewskiego

14.11.2016

Tymoteusz Bies, Elżbieta Bilicka i Jakub Kuszlik znaleźli się w gronie 10 półfinalistów 10. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Werdykt ogłosił w niedzielę przewodniczący jury prof. Piotr Paleczny.

Bies jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Zbigniewa Raubo, a Bilicka i Kuszlik - studiują na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. 

Do półfinału Konkursu Paderewskiego zakwalifikowali się również: Swietłana Andrejewa, Dina Iwanowa, Aleksander Panfiłow (wszyscy Rosja), Xiaoyu Liu (Kanada), Kosuke Akimoto (Japonia) Hyuk Lee (Korea Południowa), Xiaohui Yang (Chiny). 

W pierwszym etapie rywalizowało 46 pianistów, w tym siedmioro Polaków, a w drugim - 23 pianistów, w tym czworo Polaków. 

Przesłuchania półfinałowe zaplanowano na wtorek i środę. Jednego dnia uczestnicy wykonają recital solowy, a drugiego dnia - koncert wraz z Capellą Bydgostiensis pod dyrekcją Kai Baumanna. Wiadomo, że we wtorek Bies wykona recital, a Bilicka i Kuszlik zagrają koncert. Z kolei w środę Bies zagra koncert, a Bilicka i Kuszlik - zaprezentują recital. Do finału zakwalifikuje się pięciu uczestników. 

Finał konkursu obędzie się w piątek i sobotę. Pianiści zagrają koncert z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego pod dyrekcją Tadeusza Strugały. 

Występy pianistów ocenia jury w składzie: przewodniczący Piotr Paleczny, Dmitrij Aleksiejew (Rosja), Francisco J. Cruz Plaza (Hiszpania), Ewa Pobłocka, Matti Raekallio (Finlandia), Soo Jung Shin (Korea Południowa), Jerzy Sulikowski, Tamas Ungar (Węgry) i Arie Vardi (Izrael). 

Koncert laureatów odbędzie się w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej, a następnego dnia zostanie powtórzony w sali kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. 

Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy przy współudziale Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego. 


ak/PAP 

[fot. konkurspaderewskiego.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook