Jedynie prawda jest ciekawa


W Katowicach odbędzie się jubileusz Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego

26.02.2017

Popularyzujące osobę i twórczość Karola Szymanowskiego towarzystwo muzycznego jego imienia obchodzi w tym roku swe 40-lecie. Świętowanie jubileuszu rozpocznie się 1 marca w Katowicach koncertami festiwalu "Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego".


Będzie to jednocześnie jubileuszowa, 20. edycja festiwalu. Kulminację świętowania 40-lecia Towarzystwa zaplanowano na październik. Jak powiedziała PAP dyrektor biura Towarzystwa Aleksandra Żemła, ideą "Wieczorów..." jest przedstawienie utworów Szymanowskiego "w kontekście dzieł innych twórców muzyki europejskiej jego czasów, by ukazać szerokie spektrum prądów i wzajemnych inspiracji, które miały miejsce w sztuce muzycznej ubiegłego stulecia".

Koncerty będą odbywać się przez cały marzec w gmachu Akademii Muzycznej w Katowicach, której Szymanowski jest patronem. Ostatni - 29 marca - będzie jednocześnie uczczeniem 80. rocznicy śmierci kompozytora. Artyści wykonają wówczas m.in. jego 6 pieśni kurpiowskich na chór a capella, Etiudę b-moll op. 4 oraz I Koncert skrzypcowy op. 35. Wystąpi m.in. Akademicka Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Podczas dotychczasowych edycji "Wieczorów..." wystąpili m.in. Andrzej Jasiński, Wojciech Świtała, Beata Bilińska, Zbigniew Raubo, Katarzyna Popowa-Zydroń, Marek Toporowski, Piotr Pławner, Łukasz Długosz, Urszula Kryger, Ewa Biegas, Camerata Silesia, Kwartet Śląski, a także goście z Belgii, Czech i Węgier.

Kolejnymi akcentami obchodów 40-lecia Towarzystwa Szymanowskiego będą: 40. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem (lipiec/sierpień), II Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (wrzesień) oraz Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku" (październik).

Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego powstało podczas zjazdu założycielskiego 1 października 1977 r. w Zakopanem w willi Atma, w której kompozytor mieszkał w latach 1930-35, a gdzie obecnie znajduje się poświęcone Szymanowskiemu muzeum. Willa jest także siedzibą Towarzystwa. Jego celem jest popularyzacja osoby i twórczości Karola Szymanowskiego, uznawanego obok Fryderyka Chopina za najwybitniejszego polskiego kompozytora. Towarzystwo organizuje festiwale muzyczne (głównie w Zakopanem i Katowicach), koncerty w kraju i za granicą, a także konkursy wiedzy i kompozytorze, wykłady i wystawy. Od 2012 r. organizowane są także międzynarodowe konkursy muzyczne im. K. Szymanowskiego.

Dotychczas odbyły się dwie edycje konkursu kompozytorskiego (w których wzięło udział 315 kompozytorów z 36 krajów) oraz jedna edycja konkursu kwartetów smyczkowych (jesienią odbędzie się kolejna).

W najbliższych latach planowana jest organizacja kolejnych konkursów - skrzypcowych, fortepianowych i śpiewaczych. Obecnie Towarzystwo liczy ok. stu członków. Prezesem jest prof. Joanna Domańska. Wśród honorowych członków wymienić można Artura Rubinsteina, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara czy Sir Simona Rattle'a. Towarzystwo utrzymuje się ze składek członkowskich i darowizn, w tym z jednoprocentowego odpisu dla instytucji pożytku publicznego.

Członkowie zarządu angażują się społecznie. Komitetowi Honorowemu obchodów jubileuszu przewodniczy Prezydent RP Andrzej Duda. Karol Szymanowski (1882-1937), kompozytor, pianista i krytyk muzyczny, przedstawiciel Młodej Polski, określany jako ojciec polskiej muzyki XX w. Kompozytor skomponował kilkadziesiąt dzieł solowych, kameralnych, symfonicznych i wokalno-instrumentalnych. Jego muzyka na stałe weszła do światowego repertuaru, jest wykonywana i nagrywana przez najlepszych artystów. 29 marca przypada 80. rocznica śmierci kompozytora.

[fot.wikipedia/domena publiczna]
MW/PAP

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook