Jedynie prawda jest ciekawa

W Katowicach odbędzie się jubileusz Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego

26.02.2017

Popularyzujące osobę i twórczość Karola Szymanowskiego towarzystwo muzycznego jego imienia obchodzi w tym roku swe 40-lecie. Świętowanie jubileuszu rozpocznie się 1 marca w Katowicach koncertami festiwalu "Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego".


Będzie to jednocześnie jubileuszowa, 20. edycja festiwalu. Kulminację świętowania 40-lecia Towarzystwa zaplanowano na październik. Jak powiedziała PAP dyrektor biura Towarzystwa Aleksandra Żemła, ideą "Wieczorów..." jest przedstawienie utworów Szymanowskiego "w kontekście dzieł innych twórców muzyki europejskiej jego czasów, by ukazać szerokie spektrum prądów i wzajemnych inspiracji, które miały miejsce w sztuce muzycznej ubiegłego stulecia".

Koncerty będą odbywać się przez cały marzec w gmachu Akademii Muzycznej w Katowicach, której Szymanowski jest patronem. Ostatni - 29 marca - będzie jednocześnie uczczeniem 80. rocznicy śmierci kompozytora. Artyści wykonają wówczas m.in. jego 6 pieśni kurpiowskich na chór a capella, Etiudę b-moll op. 4 oraz I Koncert skrzypcowy op. 35. Wystąpi m.in. Akademicka Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Podczas dotychczasowych edycji "Wieczorów..." wystąpili m.in. Andrzej Jasiński, Wojciech Świtała, Beata Bilińska, Zbigniew Raubo, Katarzyna Popowa-Zydroń, Marek Toporowski, Piotr Pławner, Łukasz Długosz, Urszula Kryger, Ewa Biegas, Camerata Silesia, Kwartet Śląski, a także goście z Belgii, Czech i Węgier.

Kolejnymi akcentami obchodów 40-lecia Towarzystwa Szymanowskiego będą: 40. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem (lipiec/sierpień), II Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (wrzesień) oraz Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku" (październik).

Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego powstało podczas zjazdu założycielskiego 1 października 1977 r. w Zakopanem w willi Atma, w której kompozytor mieszkał w latach 1930-35, a gdzie obecnie znajduje się poświęcone Szymanowskiemu muzeum. Willa jest także siedzibą Towarzystwa. Jego celem jest popularyzacja osoby i twórczości Karola Szymanowskiego, uznawanego obok Fryderyka Chopina za najwybitniejszego polskiego kompozytora. Towarzystwo organizuje festiwale muzyczne (głównie w Zakopanem i Katowicach), koncerty w kraju i za granicą, a także konkursy wiedzy i kompozytorze, wykłady i wystawy. Od 2012 r. organizowane są także międzynarodowe konkursy muzyczne im. K. Szymanowskiego.

Dotychczas odbyły się dwie edycje konkursu kompozytorskiego (w których wzięło udział 315 kompozytorów z 36 krajów) oraz jedna edycja konkursu kwartetów smyczkowych (jesienią odbędzie się kolejna).

W najbliższych latach planowana jest organizacja kolejnych konkursów - skrzypcowych, fortepianowych i śpiewaczych. Obecnie Towarzystwo liczy ok. stu członków. Prezesem jest prof. Joanna Domańska. Wśród honorowych członków wymienić można Artura Rubinsteina, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara czy Sir Simona Rattle'a. Towarzystwo utrzymuje się ze składek członkowskich i darowizn, w tym z jednoprocentowego odpisu dla instytucji pożytku publicznego.

Członkowie zarządu angażują się społecznie. Komitetowi Honorowemu obchodów jubileuszu przewodniczy Prezydent RP Andrzej Duda. Karol Szymanowski (1882-1937), kompozytor, pianista i krytyk muzyczny, przedstawiciel Młodej Polski, określany jako ojciec polskiej muzyki XX w. Kompozytor skomponował kilkadziesiąt dzieł solowych, kameralnych, symfonicznych i wokalno-instrumentalnych. Jego muzyka na stałe weszła do światowego repertuaru, jest wykonywana i nagrywana przez najlepszych artystów. 29 marca przypada 80. rocznica śmierci kompozytora.

[fot.wikipedia/domena publiczna]
MW/PAP

Warto poczytać

 1. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 2. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 3. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 4. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

 5. Gintrowskivimeo 20.10.2017

  Brakuje teraz jego głosu i rozsądku. 5 lat temu zmarł Przemysław Gintrowski

  5 lat temu, 20 października 2012 r. zmarł Przemysław Gintrowski - bard, kompozytor i muzyk. Stworzył muzykę filmową m.in. do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy i "Zmienników" Stanisława Barei. Wraz z J. Kaczmarskim i Z. Łapińskim na podstawie utworu Lluisa Llacha skomponowali "Mury".

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook