Jedynie prawda jest ciekawa


Czy to koniec czasopisma "Borussia"

24.09.2013

Po 22 latach zawieszono w Olsztynie wydawanie czasopisma "Borussia", w którym publikowali m.in. Miłosz i Tokarczuk. Trudności ma też wydawnictwo o tej samej nazwie, wydające książki o kulturze i historii Warmii i Mazur. Redakcja zapowiada, że wznowi działalność, gdy otrzyma wsparcie z zewnątrz.

Czasopismo "Borussia" ukazywało się od 1991 roku nieregularnie. Choć z założenia miało być kwartalnikiem rocznie wychodziły dwa-trzy numery. Dotychczas ukazały się w sumie 52 numery, w których publikowali m.in. Czesław Miłosz, Alicja Bykowska-Salczyńska, Leszek Szaruga, Krzysztof Dariusz Szatrawski, Witold Wirpsza, Stefan Chwin, Inga Iwasiów, Włodzimierz Kowalewski, Olga Tokarczuk, Arno Surminski.

Teksty w "Borussi" dotyczyły głównie literatury (ukazywała się tu poezja, proza, w tym tłumaczenia z jęz. rosyjskiego, czy niemieckiego), kultury, historii. Drukowano teksty dotyczące współpracy polsko-niemiecko-rosyjskiej, problemów pogranicza kultur, budowania na nowo relacji sąsiedzkich.

"Było to najbardziej rozpoznawalne w kraju pismo z Warmii i Mazur. Odbijało rzeczywistość regionu i jednocześnie kształtowało jego oblicze kulturalne" - ocenił w rozmowie z PAP literaturoznawca prof. Sławomir Buryła.

Redakcja "Borussi" nie ma jednak w planach wydania kolejnego numeru pisma. "W 2013 roku na pewno nie ukaże się ani jeden numer, nie mamy takich planów także na 2014 rok"- powiedziała PAP sekretarz redakcji "Borusii" Iwona Liżewska i dodała, że taki stan nie jest efektem "braku pomysłów na teksty, czy brakiem autorów chętnych do publikowania w tym piśmie".

"Nasza decyzja wynika z sytuacji finansowej, w jakiej jesteśmy. Od lat wydając „Borussię” działaliśmy po partyzancku, tzn. na każdy numer szukaliśmy wsparcia finansowego, pisaliśmy wnioski to tu, to tam, gromadziliśmy grosz do grosza by uskładać potrzebną nam sumę. Ileż można tak działać? To nie służy pracy twórczej, jesteśmy tym znużeni" - powiedziała Liżewska, która dodała, że pismo reaktywuje się, gdy otrzyma "wymierną pomoc zewnętrzną".

"Chodzi nam zarówno o stabilny system finansowania pisma jak i o to, by ktoś nas wspomógł w logistyce związanej w wydawaniem pisma. Jesteśmy gotowi do współpracy z instytucjami, firmami,

każdym, komu tak jak nam zależy na utrzymaniu pisma" - mówił Liżewska. Dodała, że w nadchodzących tygodniach redakcja zamierza "zainteresować problemem m.in. olsztyński urząd miasta i urząd marszałkowski" - obie instytucje dotychczas wspierały "Borussię", dając dotacje na kolejne numery pisma.

"Nie jesteśmy w stanie podać kwoty, która nas uratuje. Nam nie chodzi tylko o pieniądze na kolejny numer, ale i o to, by zapewnić taki system istnienia "Borussii", byśmy przestali się z numeru na numer zastanawiać: „skąd teraz weźmiemy pieniądze? Może by nas przygarnęła jakaś instytucja?" - powiedziała Liżewska.

Zdaniem prof. Buryły problemy, które obecnie dotykają "Borussię" nie są wyjątkiem na mapie Polski.

"W ostatnim czasie upadły wydawane lokalnie pisma o podobnym charakterze m.in. „Kresy” i „Pogranicza”. To niepokojące, że pisma powstałe w latach 90., by kształtować kulturalnie regiony i ukazywać je na zewnątrz teraz przestają sobie radzić, zamykają się. To wielka strata" - ocenił w rozmowie z prof. Buryła.

"Borussia" była pismem sprzedawanym w kraju i za granicą. W 1996 roku otrzymała nagrodę paryskiej "Kultury" (red. naczelnym był wówczas poeta Kazimierz Brakoniecki, od 1997 roku jest nim historyk prof. Robert Traba).

W trudnej sytuacji finansowej jest także wydawnictwo "Borussia", które także od 1991 roku drukowało książki związane głównie z historią regionu. Wiele z nich było przekładami z języków obcych. "W tym roku wydamy jeszcze dwie książki, na które już mamy środki, ale kolejnych planów nie mamy. Wiąże się to z tym, że coraz trudniej jest pozyskać pieniądze na tego rodzaju działalność" – powiedziała prezes Fundacji Borussia Kornelia Kurowska.

Borussia powstała jako Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa w 1989 roku. Zawiązała ją grupa ludzi, z Trabą i Brakonieckim na czele, którzy chcieli w twórczy sposób na bazie regionalnej historii na nowo zbudować relacje sąsiedzkie zarówno w regionie (zamieszkuje go wiele nacji), jak i w skali międzynarodowej.

Obecnie Borussia opiekuje się jednym z cenniejszych olsztyńskich zabytków tj. żydowskim domem przedpogrzebowym projektu Ericha Mendelsohna (organizowane są tam spotkania kulturalne, dyskusje, wystawy, koncerty), prowadzi też szereg programów wolontariackich.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: borussia.pl]Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook