Jedynie prawda jest ciekawa


Teatry fetują Szekspira

23.04.2016

Na deskach scenicznych całego świata trwają obchody 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira,angielskiego poety i dramaturga. 23 kwietnia także w polskich teatrach odbędą się spektakle, koncerty i projekcje filmów. Przygotowano także gry miejskie i happeningi.

Spektakle brytyjskich teatrów dostępne będą kontynentalnej widowni za pośrednictwem streamingu online - poprzez kanał stworzony przez BBC i British Council z okazji inicjatywy "Shakespeare Day Live".

Wśród najważniejszych wydarzeń "dnia Szekspira" w Wielkiej Brytanii znajdą się produkcje, przygotowane przez Royal Opera House, teatr Shakespeare's Globe, Brytyjski Instytut Filmowy, Shakespeare Birthplace Trust, Hay Festival i Royal Shakespeare Company.

23 kwietnia, w ramach Światowego Roku Szekspira odbędzie się otwarcie instalacji "Szekspir. Obiekt" na Placu Defilad, zaprojektowanej przez scenografa Jerzego Juk-Kowarskiego.

Stołeczny Teatr Dramatyczny przygotował także grę miejską "Szekspirowskie Koło Fortuny", a w Galerii Teatru Dramatycznego obejrzeć będzie można wystawę "Szekspir. Plakaty", prezentującą prace twórców "polskiej szkoły plakatu", m.in. Jana Lenicy, Jerzego Czerniawskiego, Andrzeja Pągowskiego, Waldemara Świerzego czy Jana Sawki. Tego samego dnia teatr wystawi również sztukę "Miarka za miarkę" Szekspira w reżyserii Oskarasa Korsunovasa.

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) w Warszawie przypomni rejestracje spektakli inspirowanych twórczością słynnego angielskiego poety i dramaturga. W programie czterodniowego (od 21 do 24 kwietnia) przeglądu znalazły się "2007: Macbeth" w reżyserii Grzegorza Jarzyny, "Burza" Krzysztofa Warlikowskiego, "H." Jana Klaty i "Makbet" Andrzeja Wajdy.

Do 29 kwietnia w stołecznym Teatrze Wielkim-Operze Narodowej oglądać można "Burzę" - balet Krzysztofa Pastora wg. utworu Szekspira oraz "Poskromienie złośnicy" w choreografii Johna Cranko. Spektakle wystawiane są w ramach Baletowego Festiwalu Szekspirowskiego w Teatrze Wielkim. 24 kwietnia w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się "Salon poezji". Uczestnicy wysłuchają odczytania sonetów Szekspira w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego.

W ramach tegorocznej, czwartej, odsłony Big Book Festivalu w Pałacu Szustra w Warszawie publiczność weźmie udział w projekcie "Hamlet. Casting", łączącym performatywne czytanie, multimedialny koncert oraz wymianę poglądów na facebookowym czacie. Imprezę zaplanowano na 10 czerwca.

Odbędzie się też specjalny pokaz rejestracji filmowej przedstawienia "Complete Works: Tabletop Shakespeare" grupy artystycznej Forced Entertainment. Sześcioro aktorów-performerów tworzyć będzie, przy użyciu przedmiotów codziennego użytku, skondensowane wersje wszystkich dzieł Szekspira, opowiadając je w komicznym ujęciu. Pokaz odbędzie się 24 kwietnia w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej-Zamek Ujazdowski. Projekcję będzie można oglądać do 15 maja, jako część wystawy "Rzeczy robią rzeczy" w stołecznym CSW.

23 kwietnia Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza widzów na prezentację filmów z serii "The Complete Walk", zawierającej 37 filmów-adaptacji sztuk Szekspira w wykonaniu aktorów londyńskiego teatru the Globe. Widownia w Gdańsku zobaczy wszystkie 37 sztuk w formie filmowych miniatur. Zaplanowano także happening: ulicami Głównego Miasta przejdzie kondukt żałobny złożony z 400 płaczek. Pochód przejdzie pod siedzibę teatru, gdzie będzie miał miejsce finał obchodów.

W trasę koncertową po Polsce z programem "proMODERN shakespired" wyruszyła sekstet wokalny proMODERN. Muzycy wykonają sonety Szekspira do kompozycji m.in. Krzysztofa Herdzina, Krzesimira Dębskiego, Macieja Zielińskiego, Pawła Łukaszewskiego i Tomasza Opałki. Jednym z elementów programu jest utwór Philipa Lawsona - śpiewaka, kompozytora i aranżera, znanego z występów w grupie The King's Singers. 22 lipca zespół przyjedzie do Filharmonii Gorzowskiej w Gorzowie Wielkopolskim; 25 października wystąpi w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook