Jedynie prawda jest ciekawa


Teatry fetują Szekspira

23.04.2016

Na deskach scenicznych całego świata trwają obchody 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira,angielskiego poety i dramaturga. 23 kwietnia także w polskich teatrach odbędą się spektakle, koncerty i projekcje filmów. Przygotowano także gry miejskie i happeningi.

Spektakle brytyjskich teatrów dostępne będą kontynentalnej widowni za pośrednictwem streamingu online - poprzez kanał stworzony przez BBC i British Council z okazji inicjatywy "Shakespeare Day Live".

Wśród najważniejszych wydarzeń "dnia Szekspira" w Wielkiej Brytanii znajdą się produkcje, przygotowane przez Royal Opera House, teatr Shakespeare's Globe, Brytyjski Instytut Filmowy, Shakespeare Birthplace Trust, Hay Festival i Royal Shakespeare Company.

23 kwietnia, w ramach Światowego Roku Szekspira odbędzie się otwarcie instalacji "Szekspir. Obiekt" na Placu Defilad, zaprojektowanej przez scenografa Jerzego Juk-Kowarskiego.

Stołeczny Teatr Dramatyczny przygotował także grę miejską "Szekspirowskie Koło Fortuny", a w Galerii Teatru Dramatycznego obejrzeć będzie można wystawę "Szekspir. Plakaty", prezentującą prace twórców "polskiej szkoły plakatu", m.in. Jana Lenicy, Jerzego Czerniawskiego, Andrzeja Pągowskiego, Waldemara Świerzego czy Jana Sawki. Tego samego dnia teatr wystawi również sztukę "Miarka za miarkę" Szekspira w reżyserii Oskarasa Korsunovasa.

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) w Warszawie przypomni rejestracje spektakli inspirowanych twórczością słynnego angielskiego poety i dramaturga. W programie czterodniowego (od 21 do 24 kwietnia) przeglądu znalazły się "2007: Macbeth" w reżyserii Grzegorza Jarzyny, "Burza" Krzysztofa Warlikowskiego, "H." Jana Klaty i "Makbet" Andrzeja Wajdy.

Do 29 kwietnia w stołecznym Teatrze Wielkim-Operze Narodowej oglądać można "Burzę" - balet Krzysztofa Pastora wg. utworu Szekspira oraz "Poskromienie złośnicy" w choreografii Johna Cranko. Spektakle wystawiane są w ramach Baletowego Festiwalu Szekspirowskiego w Teatrze Wielkim. 24 kwietnia w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się "Salon poezji". Uczestnicy wysłuchają odczytania sonetów Szekspira w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego.

W ramach tegorocznej, czwartej, odsłony Big Book Festivalu w Pałacu Szustra w Warszawie publiczność weźmie udział w projekcie "Hamlet. Casting", łączącym performatywne czytanie, multimedialny koncert oraz wymianę poglądów na facebookowym czacie. Imprezę zaplanowano na 10 czerwca.

Odbędzie się też specjalny pokaz rejestracji filmowej przedstawienia "Complete Works: Tabletop Shakespeare" grupy artystycznej Forced Entertainment. Sześcioro aktorów-performerów tworzyć będzie, przy użyciu przedmiotów codziennego użytku, skondensowane wersje wszystkich dzieł Szekspira, opowiadając je w komicznym ujęciu. Pokaz odbędzie się 24 kwietnia w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej-Zamek Ujazdowski. Projekcję będzie można oglądać do 15 maja, jako część wystawy "Rzeczy robią rzeczy" w stołecznym CSW.

23 kwietnia Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza widzów na prezentację filmów z serii "The Complete Walk", zawierającej 37 filmów-adaptacji sztuk Szekspira w wykonaniu aktorów londyńskiego teatru the Globe. Widownia w Gdańsku zobaczy wszystkie 37 sztuk w formie filmowych miniatur. Zaplanowano także happening: ulicami Głównego Miasta przejdzie kondukt żałobny złożony z 400 płaczek. Pochód przejdzie pod siedzibę teatru, gdzie będzie miał miejsce finał obchodów.

W trasę koncertową po Polsce z programem "proMODERN shakespired" wyruszyła sekstet wokalny proMODERN. Muzycy wykonają sonety Szekspira do kompozycji m.in. Krzysztofa Herdzina, Krzesimira Dębskiego, Macieja Zielińskiego, Pawła Łukaszewskiego i Tomasza Opałki. Jednym z elementów programu jest utwór Philipa Lawsona - śpiewaka, kompozytora i aranżera, znanego z występów w grupie The King's Singers. 22 lipca zespół przyjedzie do Filharmonii Gorzowskiej w Gorzowie Wielkopolskim; 25 października wystąpi w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook