Jedynie prawda jest ciekawa


Teatr Polski: "Ukraiński dekameron"

03.05.2016

7 maja premiera sztuki ukraińskiego reżysera Vlada Trocikiego.

Metafizyczna komedia, łącząca poszukiwanie miłości i rozkoszy z melancholijnym obrazem świata - "Ukraiński Dekameron" Klima reżyseruje w Teatrze Polskim w Warszawie Vlad Troicki, który swoją opowieść wywodzi ze wschodniego folkloru. Premiera - 7 maja.

Jak tłumaczy reżyser "Ukraińskiego Dekameronu", jest to spektakl o poszukiwaniu miłości, pożądaniu i rozkoszy życia, ale również o śmierci i melancholii oraz obrazie świata, w którym obok żyjących przechadzają się także duchy. Swoją wizję teatralną Troicki wywodzi z ukraińskich pieśni i

opowiadań, inspirowanych wschodnim folklorem.

"To połączenie świata metafizycznego, powszedniego i niezwyczajnego. To jest ten cud, który

straciliśmy w swoim powszednim życiu" - powiedział reżyser.

"Tę magię staraliśmy się odtworzyć w teatrze. Chcieliśmy, by widzowie sami zadawali sobie pytania - co ja właściwie robię w tym życiu? Odpowiedź brzmi: nic szczególnego. Myślę, że tkwi w tym przedstawieniu element ukraińskiej unikalności - ta śpiewność, melodyjność. Tak naprawdę tworzymy świat: przestrzeń dramatyczno-wizualno-muzyczna. Wszystkie te elementy tworzą rzeczywistość, którą stworzyliśmy na scenie, w którą chcemy wciągnąć naszego widza" - dodał.

Jak przypomniał, sztuka została napisana przez rosyjskiego dramaturga, tworzącego pod pseudonimem Klim. "Napisał ją dla mnie, kiedy pracowałem w teatrze w Odessie. To niezwykły człowiek. Nie waham się powiedzieć, że jest genialny. Pisze i reżyseruje. Jest bardzo znanym reżyserem, dostał trzy złote maski. Złota maska to najważniejsza w Rosji nagroda teatralna. Dostał nagrodę UNESCO w dziedzinie teatru. Jest niezwykłą osobowością. A przy tym jego doświadczenie reżyserskie sprawia, że gry pisze, wie jakich zabiegów użyć, aby uczynić swoje sztuki niezwykle teatralnymi, pisząc wie już jak je zagrać" - podkreślił reżyser.

Jak zauważyła aktorka Ewa Domańska, przedstawienie jest "o tym, co człowieka przejmuje do głębi". "Miłość jest chyba najważniejszą emocją, jaką człowiek powoduje się w swoim życiu. Człowiek jest jednak ciekawy: zastanawia się, co jest dalej, co dzieje się po śmierci? Spektakl pozwoli widzom zastanowić się nad tym, odpowiedzieć sobie na te pytania".

"Świat, przedstawiony na scenie to kolaż, złożony ze współczesnej wrażliwości, kultury kresowej,

ukraińskiej ludowości" - dodała.

Istotnym elementem spektaklu jest muzyka. Ze sceny wybrzmiewają ukraińska muzyka folkowa, ale także walc, a nawet reggae.

"Dobieraliśmy muzykę pod kątem nastrojów postaci. Do niektórych, tych bardziej melancholijnych, najbardziej pasowała muzyka bluesowa, do sceny radości, imprezy uznałem, że najlepsze będzie reggae" - tłumaczył kierownik oprawy muzycznej Wojciech Czerwiński.

"Muzyka tworzy przestrzeń w tym przedstawieniu, czasami nawet coś narzuca. Nie można nawet na sekundę oderwać się od tego świata, trzeba w nim tkwić i dyktować jego rytm" - podkreślił.

Premierze spektaklu towarzyszyć będzie Forum Dyskusyjne "Miłość w czasach zarazy, czyli o granicach wolności", które odbędzie się 11 maja w Cafe Teatr.

W spektaklu występują: Marta Alaborska, Maja Berełkowska, Izabella Bukowska, Marta Dąbrowska, Ewa Domańska, Joanna Halinowska, Marta Kurzak, Ewa Makomaska, Katarzyna Anna Małachowska, Natalia Sikora, Joanna Trzepiecińska, Piotr Bajtlik, Adam Biedrzycki, Tomasz Błasiak, Tomasz Brzostek, Wojciech Czerwiński, Paweł Krucz, Dominik Łoś, Krystian Modzelewski, Jerzy Schejbal; reżyseria: Vlad Troicki; scenografia: Vlad Troicki, Marta Zając; kostiumy: Marta Zając; oprawa muzyczna: Wojciech Czerwiński; choreografia: Katarzyna Anna Małachowska.

Mly/PAP

fot. [teatr polski – materiały promocyjne]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook