Jedynie prawda jest ciekawa


Teatr Polski: "Ukraiński dekameron"

03.05.2016

7 maja premiera sztuki ukraińskiego reżysera Vlada Trocikiego.

Metafizyczna komedia, łącząca poszukiwanie miłości i rozkoszy z melancholijnym obrazem świata - "Ukraiński Dekameron" Klima reżyseruje w Teatrze Polskim w Warszawie Vlad Troicki, który swoją opowieść wywodzi ze wschodniego folkloru. Premiera - 7 maja.

Jak tłumaczy reżyser "Ukraińskiego Dekameronu", jest to spektakl o poszukiwaniu miłości, pożądaniu i rozkoszy życia, ale również o śmierci i melancholii oraz obrazie świata, w którym obok żyjących przechadzają się także duchy. Swoją wizję teatralną Troicki wywodzi z ukraińskich pieśni i

opowiadań, inspirowanych wschodnim folklorem.

"To połączenie świata metafizycznego, powszedniego i niezwyczajnego. To jest ten cud, który

straciliśmy w swoim powszednim życiu" - powiedział reżyser.

"Tę magię staraliśmy się odtworzyć w teatrze. Chcieliśmy, by widzowie sami zadawali sobie pytania - co ja właściwie robię w tym życiu? Odpowiedź brzmi: nic szczególnego. Myślę, że tkwi w tym przedstawieniu element ukraińskiej unikalności - ta śpiewność, melodyjność. Tak naprawdę tworzymy świat: przestrzeń dramatyczno-wizualno-muzyczna. Wszystkie te elementy tworzą rzeczywistość, którą stworzyliśmy na scenie, w którą chcemy wciągnąć naszego widza" - dodał.

Jak przypomniał, sztuka została napisana przez rosyjskiego dramaturga, tworzącego pod pseudonimem Klim. "Napisał ją dla mnie, kiedy pracowałem w teatrze w Odessie. To niezwykły człowiek. Nie waham się powiedzieć, że jest genialny. Pisze i reżyseruje. Jest bardzo znanym reżyserem, dostał trzy złote maski. Złota maska to najważniejsza w Rosji nagroda teatralna. Dostał nagrodę UNESCO w dziedzinie teatru. Jest niezwykłą osobowością. A przy tym jego doświadczenie reżyserskie sprawia, że gry pisze, wie jakich zabiegów użyć, aby uczynić swoje sztuki niezwykle teatralnymi, pisząc wie już jak je zagrać" - podkreślił reżyser.

Jak zauważyła aktorka Ewa Domańska, przedstawienie jest "o tym, co człowieka przejmuje do głębi". "Miłość jest chyba najważniejszą emocją, jaką człowiek powoduje się w swoim życiu. Człowiek jest jednak ciekawy: zastanawia się, co jest dalej, co dzieje się po śmierci? Spektakl pozwoli widzom zastanowić się nad tym, odpowiedzieć sobie na te pytania".

"Świat, przedstawiony na scenie to kolaż, złożony ze współczesnej wrażliwości, kultury kresowej,

ukraińskiej ludowości" - dodała.

Istotnym elementem spektaklu jest muzyka. Ze sceny wybrzmiewają ukraińska muzyka folkowa, ale także walc, a nawet reggae.

"Dobieraliśmy muzykę pod kątem nastrojów postaci. Do niektórych, tych bardziej melancholijnych, najbardziej pasowała muzyka bluesowa, do sceny radości, imprezy uznałem, że najlepsze będzie reggae" - tłumaczył kierownik oprawy muzycznej Wojciech Czerwiński.

"Muzyka tworzy przestrzeń w tym przedstawieniu, czasami nawet coś narzuca. Nie można nawet na sekundę oderwać się od tego świata, trzeba w nim tkwić i dyktować jego rytm" - podkreślił.

Premierze spektaklu towarzyszyć będzie Forum Dyskusyjne "Miłość w czasach zarazy, czyli o granicach wolności", które odbędzie się 11 maja w Cafe Teatr.

W spektaklu występują: Marta Alaborska, Maja Berełkowska, Izabella Bukowska, Marta Dąbrowska, Ewa Domańska, Joanna Halinowska, Marta Kurzak, Ewa Makomaska, Katarzyna Anna Małachowska, Natalia Sikora, Joanna Trzepiecińska, Piotr Bajtlik, Adam Biedrzycki, Tomasz Błasiak, Tomasz Brzostek, Wojciech Czerwiński, Paweł Krucz, Dominik Łoś, Krystian Modzelewski, Jerzy Schejbal; reżyseria: Vlad Troicki; scenografia: Vlad Troicki, Marta Zając; kostiumy: Marta Zając; oprawa muzyczna: Wojciech Czerwiński; choreografia: Katarzyna Anna Małachowska.

Mly/PAP

fot. [teatr polski – materiały promocyjne]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook