Jedynie prawda jest ciekawa


Tajemniczy tunel w Kostrzynie nad Odrą

20.09.2012

Podczas badań archeologicznych Starego Miasta w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) naukowcy odkryli tunel ciągnący się wzdłuż jednego z murów dawnego zamku. W sobotę grupa badaczy zamierza sprawdzić, jakie tajemnice kryje podziemne przejście.

Pozostałości zamku są jednym z obiektów znajdujących się na terenie twierdzy, którą Kostrzyn stał się w XVI wieku. Prace archeologiczne na terenie zamku prowadzone są od czerwca.

Przy jego zachodnim skrzydle zespół archeologów pod przewodnictwem Krzysztofa Sochy z Muzeum Twierdzy Kostrzyn odsłonił liczne obiekty architektoniczne, z różnych faz funkcjonowania zamku, wśród nich pozostałości wieży narożnej tzw. Weiákopf, pozostałości fundamentu zamkowego, a także fragment wspomnianego tunelu.

Konstrukcja tunelu sugeruje, że mógł on powstać w późnym średniowieczu lub w czasach wczesnonowożytnych. Wykonany został z cegieł i dachówek (występujących naprzemiennie), ma półokrągłe sklepienie i dwustronne stropy o szerokości ok. 2,5 m. Długość tunelu nie jest znana.

"Jest to najbardziej tajemnicza konstrukcja odkryta w tym sezonie badawczym. Wiek i funkcja tunelu nie zostały jeszcze jednoznacznie określone. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Archeologii i Ochrony Zabytków Militarnych Perkun z Poznania oraz Grupie Eksploracyjnej Miesięcznika "Odkrywca" udało się ustalić, że tunel jest drożny. W sklepieniu wydrążono dwa otwory i przy pomocy wprowadzonej przez nie kamery wykonano serię zdjęć, które to potwierdziły" - powiedział PAP Socha.

Jak zaznaczył, powstało wiele interpretacji dotyczących roli, jaką pełnił ów tunel. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości Muzeum Twierdzy Kostrzyn i Stowarzyszenie Perkun podjęły decyzję o pionierskim wejściu do tej intrygującej konstrukcji. Grupa badaczy wejdzie do tunelu w najbliższą sobotę.

Rozpoczęcie budowy zamku kostrzyńskiego przypisuje się Joannitom. Warownię ukończyli i rozbudowali w XV wieku Krzyżacy. Prawdopodobnie budowla była otoczona z trzech stron fosą. W latach 1535-1537 zamek został przebudowany przez Jana Kostrzyńskiego, który uczynił z Kostrzyna twierdzę, otaczając najważniejsze budynki masywnymi murami i bastionami.

Zamek zyskał wówczas renesansowy charakter i był centrum administracyjnym Nowej Marchii. W późniejszych latach budowla podupadała, po zniszczeniach z roku 1758 została odbudowana w 1770 r.

Na przestrzeni lat zamek pełnił rolę więzienia, szpitala, garnizonu, a także muzeum. Po II wojnie światowej pozostały po nim jedynie piwnice.

Historia Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą sięga XVI wieku. W 1630 r. założono w niej pierwszy regularny regiment Hohenzollernów i dlatego Kostrzyn nazywany był też kolebką pruskiego militaryzmu. Podczas wojny siedmioletniej (1756-1763) twierdza wytrzymała oblężenie wojska rosyjskiego i silny ostrzał, który zniszczył prawie całe miasto.

Twierdza była świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To w niej był więziony Fryderyk II Wielki - król Prus w latach 1740-1786. Pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw Europy.

Na przełomie lutego i marca 1945 r., na krótko przed zakończeniem II wojny światowej, miasto, na bezpośredni rozkaz Hitlera, miało prowadzić obronę do ostatniego człowieka. Ciężka artyleria Armii Czerwonej ostrzeliwała Kostrzyn tak długo, aż zostało on zrównany z ziemią; Rosjanie wkroczyli do miasta 30 marca 1945 roku.

ll, PAP

[Na zdjęciu ruiny Starego Miasta w Kostrzynie. Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook