Jedynie prawda jest ciekawa


Studio radiowe im. Jerzego Wasowskiego

31.05.2016

Polskie Radio uczciło współtwórcę Kabaretu Starszych Panów.

Tablica upamiętniająca Jerzego Wasowskiego, kompozytora i reżysera, współtwórcę Kabaretu Starszych Panów, została odsłonięta we wtorek w gmachu Polskiego Radia w Warszawie. Imieniem artysty nazwano studio nagraniowe S 4/6.

Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonała prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk. "Wprawdzie Jerzy Wasowski mówił, że wspominanie to zamykanie się na przyszłość, ale myślę, że zgodziłby się z inną sentencją - mówiącą, że bez wspominania, bez przeszłości nie ma przyszłości. Nie mógłby też oczekiwać od nas, że nie będziemy wspominać. Będziemy - ze wzruszeniem. Dzisiejszy dzień to jednak nie tylko wspominanie, ale otwarcie na przyszłość. Nadanie studiu S 4/6 imienia Jerzego Wasowskiego to ważny moment - kolejne pokolenia muzyków, które będą nagrywały tu swoje wielkie utwory, będą zawsze wspominały Wasowskiego, który będzie duchem, opiekunem i wzorem" - powiedziała.

Wasowski związany był z Polskim Radiem przez całe życie zawodowe. Artysta - reżyser, kompozytor, dziennikarz i współtwórca Kabaretu Starszych Panów, najlepiej znany ze swojej współpracy z Jeremim Przyborą - pracę w radiu rozpoczął jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Pracował wówczas jako inżynier w amplifikatorni. To Wasowski, we wrześniu 1939 r., naprawił nadajnik Warszawy I, uszkodzony podczas jednego z bombardowań.

"W tym studiu powstawały wspaniałe albumy. Nie przez przypadek to studio nazywane jest +polskim Abbey Road+, bo tylko do tego miejsca można je porównać" - dodał Piotr Iwicki, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia, nawiązując do słynnego londyńskiego studia, w którym nagrywali m.in. The Beatles, Pink Floyd, Oasis, Radiohead czy Placido Domingo.

"Za 20 lat przyjdą tu ludzie, którzy nie znają Wasowskiego, być może dopiero wchodząc do tego studia dowiedzą się o nim" - zauważył.

Podczas ceremonii głos zabrał również syn Wasowskiego, Grzegorz - satyryk, dziennikarz i aktor. Podkreślił on, że ma nadzieję, że wtorkowa uroczystość "wpłynie na doprowadzenie do szczęśliwego końca wieloletnich starań o wydanie cyklu płyt z nagraniami taty". "A zalega ich w archiwach bardzo dużo. Te piosenki są zlokalizowane, często są to perełki, mało znane lub zupełnie nieznane" - dodał.

Po zakończeniu wojny Jerzy Wasowski wrócił do Polskiego Radia, gdzie przygotowywał cykl audycji Teatr Uniwersalny Eterek, a także słuchowiska dla dzieci. W radiu pracował także jako spiker, aktor, reżyser. Komponował także piosenki estradowe i komedie muzyczne. Jest autorem takich przebojów polskiej piosenki, jak "Bo we mnie jest seks", "Wesołe jest życie staruszka" czy "Addio pomidory". Stworzył w sumie około 700 piosenek, w tym ok. 100 dla dzieci.

Studio S 4/6, które od wtorku nosi imię Jerzego Wasowskiego, to zespół trzech studiów nagraniowych, umożliwiający równoległe rejestrowanie odseparowanych sekcji instrumentów. Dzięki połączeniu reżyserni S4 ze Studiem Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, studio daje możliwość nagrywania rozbudowanych składów chóralno-symfonicznych oraz muzyki filmowej.

Ze względu na zaawansowanie techniczne ze studia korzystają chętnie tacy twórcy jak m.in. Jan A. P. Kaczmarek, Krzesimir Dębski czy Zbigniew Preisner. W studiu zrealizowano także płyty grupy Hey, T. Love, Republiki oraz Edyty Bartosiewicz czy Anny Marii Jopek.

Mly/PAP

Fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook