Jedynie prawda jest ciekawa


Studio radiowe im. Jerzego Wasowskiego

31.05.2016

Polskie Radio uczciło współtwórcę Kabaretu Starszych Panów.

Tablica upamiętniająca Jerzego Wasowskiego, kompozytora i reżysera, współtwórcę Kabaretu Starszych Panów, została odsłonięta we wtorek w gmachu Polskiego Radia w Warszawie. Imieniem artysty nazwano studio nagraniowe S 4/6.

Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonała prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk. "Wprawdzie Jerzy Wasowski mówił, że wspominanie to zamykanie się na przyszłość, ale myślę, że zgodziłby się z inną sentencją - mówiącą, że bez wspominania, bez przeszłości nie ma przyszłości. Nie mógłby też oczekiwać od nas, że nie będziemy wspominać. Będziemy - ze wzruszeniem. Dzisiejszy dzień to jednak nie tylko wspominanie, ale otwarcie na przyszłość. Nadanie studiu S 4/6 imienia Jerzego Wasowskiego to ważny moment - kolejne pokolenia muzyków, które będą nagrywały tu swoje wielkie utwory, będą zawsze wspominały Wasowskiego, który będzie duchem, opiekunem i wzorem" - powiedziała.

Wasowski związany był z Polskim Radiem przez całe życie zawodowe. Artysta - reżyser, kompozytor, dziennikarz i współtwórca Kabaretu Starszych Panów, najlepiej znany ze swojej współpracy z Jeremim Przyborą - pracę w radiu rozpoczął jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Pracował wówczas jako inżynier w amplifikatorni. To Wasowski, we wrześniu 1939 r., naprawił nadajnik Warszawy I, uszkodzony podczas jednego z bombardowań.

"W tym studiu powstawały wspaniałe albumy. Nie przez przypadek to studio nazywane jest +polskim Abbey Road+, bo tylko do tego miejsca można je porównać" - dodał Piotr Iwicki, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia, nawiązując do słynnego londyńskiego studia, w którym nagrywali m.in. The Beatles, Pink Floyd, Oasis, Radiohead czy Placido Domingo.

"Za 20 lat przyjdą tu ludzie, którzy nie znają Wasowskiego, być może dopiero wchodząc do tego studia dowiedzą się o nim" - zauważył.

Podczas ceremonii głos zabrał również syn Wasowskiego, Grzegorz - satyryk, dziennikarz i aktor. Podkreślił on, że ma nadzieję, że wtorkowa uroczystość "wpłynie na doprowadzenie do szczęśliwego końca wieloletnich starań o wydanie cyklu płyt z nagraniami taty". "A zalega ich w archiwach bardzo dużo. Te piosenki są zlokalizowane, często są to perełki, mało znane lub zupełnie nieznane" - dodał.

Po zakończeniu wojny Jerzy Wasowski wrócił do Polskiego Radia, gdzie przygotowywał cykl audycji Teatr Uniwersalny Eterek, a także słuchowiska dla dzieci. W radiu pracował także jako spiker, aktor, reżyser. Komponował także piosenki estradowe i komedie muzyczne. Jest autorem takich przebojów polskiej piosenki, jak "Bo we mnie jest seks", "Wesołe jest życie staruszka" czy "Addio pomidory". Stworzył w sumie około 700 piosenek, w tym ok. 100 dla dzieci.

Studio S 4/6, które od wtorku nosi imię Jerzego Wasowskiego, to zespół trzech studiów nagraniowych, umożliwiający równoległe rejestrowanie odseparowanych sekcji instrumentów. Dzięki połączeniu reżyserni S4 ze Studiem Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, studio daje możliwość nagrywania rozbudowanych składów chóralno-symfonicznych oraz muzyki filmowej.

Ze względu na zaawansowanie techniczne ze studia korzystają chętnie tacy twórcy jak m.in. Jan A. P. Kaczmarek, Krzesimir Dębski czy Zbigniew Preisner. W studiu zrealizowano także płyty grupy Hey, T. Love, Republiki oraz Edyty Bartosiewicz czy Anny Marii Jopek.

Mly/PAP

Fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook