Jedynie prawda jest ciekawa


Sztuka Karola Wojtyły na deskach teatru

24.06.2013

„Przed sklepem jubilera” Karola Wojtyły to kolejna realizacja grupy teatralnej "Memento", działającej przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela w bielskich Komorowicach. Członkowie kilkudziesięcioosobowego zespołu teatralnego pracują razem od około 10 lat.

W przedstawieniu gra na scenie 17 osób: gimnazjaliści, licealiści i studenci. Pozostałych 7 osób pracowało, przygotowując muzykę, scenografię, kostiumy i elementy choreograficzne.

Autorski spektakl jest debiutem ks. Stanisława Joneczki, który jako opiekun grupy zastąpił ks. Jacka Gracza , dramatopisarza i wieloletniego duszpasterza młodych aktorów z Komorowic.

Ks. Joneczko zaznacza, że najnowsze przedstawienie nie zmienia zasadniczej treści dramatu napisanego ponad pół wieku temu przez Karola Wojtyłę. „Jest to rzecz o sakramencie małżeństwa oraz miłości, i jak napisał autor w podtytule, ta medytacja przechodzi czasami w dramat. Staraliśmy się pokazać w naszej adaptacji, jak różne odcienie może mieć miłość małżeńska. Opowiadamy o różnych sytuacjach nie tylko tych pomyślnych, radosnych i szczęśliwych, ale także o tych trudnych” – wyjaśnia ksiądz i podkreśla, że w obecnej adaptacji historia z dramatu Wojtyły dzieje się współcześnie.

Grupa teatralna ma w swym dorobku m.in. klasyczne przedstawienia Fredry, Moliera, Szekspira, sztukę "Brat naszego Boga" Karola Wojtyły oraz oryginalne teksty pisane przez bielskiego kapłana, ks. Gracza.

Najnowsze przedstawienie młodych aktorów z Komorowic będzie można zobaczyć w kilku bielskich szkołach i parafiach.

Napisany przez Karola Wojtyłę w 1960 r. dramat „Przed sklepem jubilera” to opowieść o miłości i relacjach zachodzących między kobietą i mężczyzną, o konsekwencjach wyboru i braniu odpowiedzialności za siebie wzajemnie. Jest to synteza drogi, jaką młodzi ludzie muszą przebyć, aby dotrzeć od powierzchownego zachwytu drugą osobą, do prawdziwej trwałej więzi, która ma być siłą związku.

Karol Wojtyła interesował się teatrem jeszcze w czasach nauki w wadowickim gimnazjum. Zagrał m.in. Hajmona w "Antygonie" Sofoklesa, co wspominał jako papież podczas ostatniej wizyty w swym rodzinnym mieście w 1999 roku.

KAI, lz

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook