Jedynie prawda jest ciekawa


Sztuka Karola Wojtyły na deskach teatru

24.06.2013

„Przed sklepem jubilera” Karola Wojtyły to kolejna realizacja grupy teatralnej "Memento", działającej przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela w bielskich Komorowicach. Członkowie kilkudziesięcioosobowego zespołu teatralnego pracują razem od około 10 lat.

W przedstawieniu gra na scenie 17 osób: gimnazjaliści, licealiści i studenci. Pozostałych 7 osób pracowało, przygotowując muzykę, scenografię, kostiumy i elementy choreograficzne.

Autorski spektakl jest debiutem ks. Stanisława Joneczki, który jako opiekun grupy zastąpił ks. Jacka Gracza , dramatopisarza i wieloletniego duszpasterza młodych aktorów z Komorowic.

Ks. Joneczko zaznacza, że najnowsze przedstawienie nie zmienia zasadniczej treści dramatu napisanego ponad pół wieku temu przez Karola Wojtyłę. „Jest to rzecz o sakramencie małżeństwa oraz miłości, i jak napisał autor w podtytule, ta medytacja przechodzi czasami w dramat. Staraliśmy się pokazać w naszej adaptacji, jak różne odcienie może mieć miłość małżeńska. Opowiadamy o różnych sytuacjach nie tylko tych pomyślnych, radosnych i szczęśliwych, ale także o tych trudnych” – wyjaśnia ksiądz i podkreśla, że w obecnej adaptacji historia z dramatu Wojtyły dzieje się współcześnie.

Grupa teatralna ma w swym dorobku m.in. klasyczne przedstawienia Fredry, Moliera, Szekspira, sztukę "Brat naszego Boga" Karola Wojtyły oraz oryginalne teksty pisane przez bielskiego kapłana, ks. Gracza.

Najnowsze przedstawienie młodych aktorów z Komorowic będzie można zobaczyć w kilku bielskich szkołach i parafiach.

Napisany przez Karola Wojtyłę w 1960 r. dramat „Przed sklepem jubilera” to opowieść o miłości i relacjach zachodzących między kobietą i mężczyzną, o konsekwencjach wyboru i braniu odpowiedzialności za siebie wzajemnie. Jest to synteza drogi, jaką młodzi ludzie muszą przebyć, aby dotrzeć od powierzchownego zachwytu drugą osobą, do prawdziwej trwałej więzi, która ma być siłą związku.

Karol Wojtyła interesował się teatrem jeszcze w czasach nauki w wadowickim gimnazjum. Zagrał m.in. Hajmona w "Antygonie" Sofoklesa, co wspominał jako papież podczas ostatniej wizyty w swym rodzinnym mieście w 1999 roku.

KAI, lz

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook