Jedynie prawda jest ciekawa


Święci z bliska - wywiady z rodzinami świętych

26.10.2012

"Bliscy święci" - Wywiady z rodzinami - to zbiór rozmów Aleksandry Zapotoczny z krewnymi osób wyniesionych na ołtarze. Rodzice Chiary Luce Badano, córka i siostra Gianny Beretty Molli, brat ks. Jerzego Popiełuszki, siostrzenice i bratanice Pier Giorgia Frassatiego, Matki Teresy z Kalkuty opowiadają, jaki wpływ na ich kształtowanie i losy wywarli niezwykli członkowie rodziny. Wśród krewnych są członkowie rodziny Matki Teresy, Jana XXIII, krewna pastuszków z Fatimy.

Tylko część z rozmówców autorki znało swoich bliskich, wyniesionych na ołtarze. Poruszająca jest opowieść rodziców Chiary Luce Badano, którzy wspominają, jak umierała ich dziewiętnastoletnia córka, z jaką ufnością mówiła o swych zaślubinach z Jezusem i prośbie, by przygotować jej suknię ślubną. Córka małżeństwa błogosławionych Luigiego i Marii Quatrtrocchich, Enrichetta, opisuje atmosferę normalnego domu rodzinnego, tworzonego przez "zwykłych ludzi świeckich", jakimi byli jej rodzice. Opowiada jak ciężko było rodzicom rozstawać się choćby na krótko, o pisaniu listów nawet dwa razy dziennie. O powiedzonkach, które w domu krążyły. "Moja mama mówiła wielokrotnie, że kiedy wydaje się jej, iż jest bliżej Boga niż jej mąż, gdy ma wrażenie, że sama biegnie szybciej do Boga, wówczas postanowiła poczekać na męża. Czekała po to, by iść razem" - mówi Enrichetta Quatrocchi. Tylko najbliżsi znają takie fakty, które świadczą, że święci to zwykli ludzie.

Rozmówcy Aleksandy Zapotoczny, którzy z kolei nie znali osobiście swoich bliskich, opowiadają, co słyszeli o nich od osób starszych - bezpośrednich świadków. Opowieści o Wicku były ważne dla s. Wincenty Olkowskiej, wnuczki siostry męczennika II wojny światowej ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Słyszała, jaki był, czym się fascynował, przytacza historię o tym, jak został niesprawiedliwie posądzony i naganny postępek.

Pokrewieństwo ze świętą kształtuje życie Bożeny Wielgus, bratanicy św. Faustyny Kowalskiej, która do dziś mieszka w jej domu rodzinnym i rozmawia z pielgrzymami, przybywającymi do rodzinnej wsi Apostołki Miłosierdzia.
Wszyscy krewni mówią o klimacie, w którym wychowywali się przyszli święci - uczeniu zasad, pobożności, wspólnych modlitwach w rodzinnym gronie. A nieraz o pewnym zdziwieniu, gdy widzieli portrety beatyfikacyjne swoich bliskich, co potwierdza prawdę, że nie ma proroków we własnym kraju. "... jeśli do kogoś ze wsi docierały jakieś wiadomości, wyśmiewano się. Bo jak to? Taka Helenka, która krowy pasła, miałaby zostać świętą?" - mówi bratanica Apostołki Miłosierdzia. I dodaje: "Jesteśmy dumni, bo to jest «nasza święta», św. Faustyna - przykład pokory".

Na wielu członków rodziny świętych klimat duchowy wpłynął na wybór powołania - wnuczka siostry ks. Frelichowskiego została zakonnicą, a także wszystkie dzieci państwa Quatrochci wybrały stan kapłański lub zakonny.

Aleksandra Zapotoczny, Bliscy święci. Wywiady z rodzinami świętych, Dom Wydawniczy Rafael, Kraków 2012.

KAI/kop

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook