Jedynie prawda jest ciekawa


Studenci pomogą w odbudowie „Świętego Krzyża”

06.05.2013

Naukowcy i studenci Politechniki Świętokrzyskiej wezmą udział w odbudowie 50-metrowej wieży klasztornej na Świętym Krzyżu zniszczonej w 1914 roku przez wojska austriackie. Całkowity koszt inwestycji to 7,5 mln zł.

"To jedyna okazja, by naukowcy i studenci mogli zaangażować swoją wiedzę i umiejętności w odbudowę symbolicznego i ważnego dla regionu zabytku, powiedział rzecznik prasowy Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach Kamil Dziewit.

Inwestycja w 85 proc. zostanie sfinansowana z funduszy unijnych. Wkład własny w wysokości 15 proc. przedsięwzięcia pokryje klasztor ojców oblatów ze Świętego Krzyża.

Jak wynika z wyliczeń właściciela firmy, która odbuduje wieżę Krzysztofa Furmanka, waga wszystkich elementów kamieniarskich użytych do rekonstrukcji wyniesie 660 ton. Zgodnie z ustaleniami ze świętokrzyskim konserwatorem zabytków, w odbudowie obiektu mają zostać wykorzystane także elementy pozostałe po starej zniszczonej w czasie I wojny światowej wieży. "Prawdopodobnie jeden z narożników będzie w całości wykonany z pozostałości po zniszczonym zabytku" - powiedział superior klasztoru z Zakonu Misjonarzy Oblatów, ojciec Zygfryd Wiecha. Pierwotna wieża klasztorna pochodziła prawdopodobnie z końca XVIII wieku. Zaprojektował ją ks. Józef Karsznicki. Jak informują ojcowie oblaci na swojej stronie internetowej, z dokumentów jakie pozostały z tamtego okresu wynika, że widok z wieży sięgał "do północnego wschodu po brzeg Wisły, a od południa aż po pierwsze pasmo Karpat".

Barokową wieżę, na początku I wojny światowej, 31 października 1914 roku, wysadziły wojska austriackie.

Odbudowa klasztornej wieży ma potrwać 14 miesięcy. Uroczyste oddanie do użytku zrekonstruowanej budowli planowane jest na lipiec 2014 roku.

Historycy nadal nie mają pewności co do daty założenia benedyktyńskiego opactwa na Świętym Krzyżu (Łysa Góra). Według tradycji miało to nastąpić w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobrego. Naukowcy mówią jednak częściej o XII wieku.

Tuż przed ustąpieniem papież Benedykt XVI nadał kościołowi na Świętym Krzyżu tytuł Bazyliki Mniejszej. Była to jedna z ostatnich decyzji papieża. Uroczyste ogłoszenie tego aktu zaplanowano na niedzielę 16 czerwca b.r. Każdego roku, klasztor na Świętym Krzyżu odwiedza 300 tys. turystów.

PAP, lz

[fot: Tomasz Kwiatek/NGO]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook